Antik Çağ filozofları rüyalar hakkında ne düşünüyordu?

Eski inançlara göre rüyalar, tanrılardan gelen mesajlardı. Eski Mısır ve Sümer tarihi kayıtlarında bu inançlarla ilgili kayıtlar yer almaktadır. Heredot’un tarihsel anlatımlarında ve bazı şairlerin ifadelerinde de yer almaktadır.

Peki, ortak inanca göre bu rüyalar neyi anlatıyordu? Bu bahsettiğimiz eski inanca göre geleceği anlatıyorlardı ve iyileştirme gücü vardı. Hatta bunun için inşa edilen kutsal tapınaklar vardı. En önemlilerden biri de Asklepios’un rüya tapınaklarıydı. Kos adasında insanların uyku ve rüya yoluyla şifalanmak için gittikleri tapınakta hastalıklar tedavi ediliyor. Hatta bu tapınaklar o zamanlar hastane olarak adlandırılıyordu.

Asklepios, bazı araştırmacılara göre şair, kimilerine göre filozof, hastalıkları iyileştiren bir insan, hatta bazılarına göre “Tanrıların en insancılı”ydı. Rüya iyileştirmesi, eski doktorlar tarafından hastalıkların tedavisinde kullanılan terapilerin en etkililerinden sayılırdı.

Arnold Mindell, bedenin uyku sırasında rüyada şifalandığına, rüyanın içindeki hastalıkların yansıtılacağına inanarak, terapi sırasında rahip ya da doktorun tanrılar tarafından gelen mesajı dikkate alarak şifalandırma yaptıklarını anlatır. Bizim şu anki bilgimizle ve dünya görüşümüzle bu mesaj bedenden gelmektedir ve buna beden zekası denilmektedir.

Modern rüya analizleri ile ilgili düşünceleri ilk defa Yunan tarihinden Aristo geliştirmiştir ve rüyaların ilahi kaynağını kabul etmemiştir. Aristo, rüyaların gelecekten haber verme gibi içeriklerinin olabileceğine fakat bunun çoğunlukla tesadüf olduğuna inanırdı.

Tüm bunların ışığında mutlaka içsel bir potansiyelimizin olduğu, geçmişimizde mantıkla açıklayamayacağımız fakat çok değerli rüyaların olduğu, liderlerin önemli kehanet rüyalarının olduğu doğrudur. Beş duyumuzla algıladıklarımızın dışında ruhsal varlıklar olduğumuzu yeniden hatırlamamız gerekiyor. Böylelikle, dengede olmanın mümkün olacağına inanıyorum.

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda eğitim almak isterseniz @nefesle.terapi Instagram hesabını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Gezegenlerin dizilimi rüyalarımızdaki sembolleri etkiler mi?

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam