Anne babanızla ilişkinizi geliştirmek için daha sık söylemeniz gereken 10 cümle

Birçoğumuz zaman zaman ailelerimizi ihmal ediyoruz, anne babamıza özen göstermeyi unutuyoruz. Oysa bize hayat veren ve her koşulda bizi destekleyen insanlara karşı daha özenli davranabiliriz. Anne babanızla ilişkiniz biraz karışık da olsa, onlar olmadan bu hayatta olamazdınız. Sadece bu gerçeğin farkına varıp akılda tutarak bile anne babanızla iletişiminizde yeni bir sayfa açabilirsiniz. İşte ebeveynlerinizle ilişkinizi geliştirmek için onlara daha sık söylemeniz gereken cümleler:

1. Çok çalıştığını biliyorum

Belki çocukken anne babanızın bir yandan iş hayatını, bir yandan ev hayatını idare etmek için ne kadar çok çaba harcadığının farkında değildiniz. Artık yetişkinsiniz ve bunun ne kadar zor olduğunu kendinizi onların yerine koyarak fark edebilirsiniz. Böylelikle anne babanızın sizin için ne kadar çaba harcadığını ve bu çabalarının pek de fark edilmediğini tekrar anlayabilirsiniz.

Belki çocukken anne babanızın bir yandan iş hayatını, bir yandan ev hayatını idare etmek için ne kadar çok çaba harcadığının farkında değildiniz.
2. Akşam yemeği benden

Artık büyüdüğünüzü, masraflarınızı karşılayacak parayı kazandığınızı kabullenmek, anne babanız için biraz zor olabilir. Siz de onlara bunu zorla kabul ettirmek yerine ufak ufak adımlarla bu fikre alışmalarını sağlayabilirsiniz. Onları güzel bir akşam yemeğine çıkarmak iyi bir fikir olabilir.

3. Size ne zaman geleyim?

Yeni yılın tüm tatilleri için kesinleşmemiş de olsa planlar yapmış olabilirsiniz. Bu planlar arasında anne babanıza da yer verebilirsiniz. Onlar size söylemeden, bu cümleyi kurarak onları ziyaret etmek istediğinizi belirtebilirsiniz.

4. Yeni haberler var mı?

İnsan çocuk olunca, anne babasıyla kurduğu ilişkide, ilgi çekici her şeyin ve tüm yeni haberlerin kendisinde olduğunu sanıyor. Oysa anne babanızın da size anlatacağı ilginç şeyler, vereceği yeni haberler olabilir. Bunu anlatmaları için onları beklemeyin, siz sorun.

5. Bana şu hikayeyi yeniden anlatır mısın?

Anne-babalarımızın anlattıkları hikayeleri çoğu zaman önemsemiyoruz. Oysa bir sandalye çekip, içecek bir şeyler alıp, anne babanızdan eski hikayeler anlatmalarını isteyebilirsiniz. Deneyimleri karşısında onlara bir kez daha hayran kalabilirsiniz.

6. Sana yardımcı edebileceğim bir şey var mı?

Anne babanızla aynı yerde otursanız da, onlardan uzakta yaşasanız da anne babanıza yardım edebileceğiniz pek çok şey var. Yeter ki sorma nezaketini gösterin.

7. O yaptığım şey için beni affedin

Eski yaraları açmak zorunda değilsiniz. Ancak geçmişte yaptığınız bir hatanın yeni farkına vardıysanız, özür dilemek size hiçbir şey kaybettirmez.

8. Sizi affediyorum

Siz nasıl anne babanızın sizinle ilgili çözemediği sorunları olduğunu düşünüyorsanız, anne babanız da sizin için aynı şeyi düşünüyor. Kendinizi hazır hissettiğiniz zaman, onlara geçmişten gelen hiçbir kırgınlığı taşımadığınızı söyleyin.

Geçmişte yaptığınız bir hatanın yeni farkına vardıysanız, özür dilemek size hiçbir şey kaybettirmez.
9. Çok havalı olduğunu düşünüyorum

Babanızın şakaları, annenizin kıyafet seçimi size göre olmayabilir. Ancak sizi dünyaya getiren insanların yaptığı bazı güzel şeyler karşısında iltifat etmek onlara iyi gelebilir.

10. Teşekkür ederim

Güncel hiçbir gerekçe olmasa da anne ve babanız için şükredecek pek çok neden bulabilirsiniz. Bunu bazen sesli olarak dile getirmekten çekinmeyin.

Kaynaklar:
Brit.co
The Daily Positive

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!