Anda kalırken geçmişi onurlandırmayı, başarılarınızla gururlanmayı unutmayın

Şimdiki zamanda ve anda kalmanın yollarını arıyoruz. Geçmişe veya geleceğe odaklandığımızda kendimize kızıyoruz. Çok fazla geleceği düşünmemek veya endişelenmemek, geçmişte yaşananlara takılıp kalmamak gerektiğini düşünüyoruz. Şu anda olup bitene odaklanmak ve olabileceğimiz en iyi insan olmaya çalışmak istiyoruz.

Oysa bazen de geçmişe sevgiyle bakmayı, geçmişe hayıflanmak yerine ona şükretmeyi unutuyoruz. Bazen içinde bulunduğumuz zamana o kadar odaklanıyoruz ki, kısa bir süre önce nerede olduğumuz ve ne kadar yol katettiğimizin bilincine varamıyoruz.

Anda kalırken geçmişi onurlandırmayı, başarılarınızla gururlanmayı unutmayın

Biraz fazla “verimlilik” tutkunu olduğunuz için böyle davrandığınızı düşünebilir, bu durumu abartmadığınızı, sadece kendinize fayda sağlayacak şeyler için böyle davrandığınızı sanabilirsiniz. “Kendim için pozitif şeyler yapmayı seviyorum. Bu 30 dakikalık bir yoga da olabilir, 10 dakikalık meditasyon da olabilir, televizyon izlemek yerine bir şeyler okumak da olabilir” cümlelerini hepimiz sık sık sarf ediyoruz. Oysa kendimizi olduğumuzdan daha iyi hale getirmek için o kadar çok uğraşıyoruz ki mevcut halimize şükretmeyi unutuyoruz.

Oysa bir an zihninize kulak verin ve şimdiye kadar başardığınız şeylerin listesini yapın. Taşındığınız şehirler, sevmediğiniz şeylerden nasıl vazgeçtiğiniz, seyahat ettiğiniz ülkeler, mezun olduğunuz okullar, katıldığınız eğitimler, gerçekleştirdiğini projeler, sevdiğiniz adamlar veya kadınlar… Bazen hepimiz büyük hayallere, geçmiş, geleceğe o kadar çok takılıp kalıyoruz ki katettiğimiz mesafeyi gözümüzün önüne getiremiyoruz.

Anda kalırken geçmişi onurlandırmayı, başarılarınızla gururlanmayı unutmayın

Kendi kendimize bunları söyleyip, geçmişimizle derin bir bağ kurmayı başardığımızda kendi yolculuğumuzun farkına varabiliyoruz. İşte asıl bunu fark etmek hayatımız açısından bir dönüm noktası oluyor. Kendimizle hiç olmadığı kadar gurur duymayı öğreniyoruz, kendimizden etkileniyoruz.

Hepimiz bu dünyada yaşıyoruz, büyüyoruz, gelişiyoruz. Bunları yaparken de her gün sahip olduklarımızı iyileştirmeye, daha iyi olmaya çalışıyoruz. Şimdiki zamanı bilinçli olarak yaşamak harika bir şey ancak bunu yaparken kendinizi, geçmişi, başarılarınızı unutmamalısınız.

Kaynaklar:
Tiny Buddha
MindBodyGreen

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!