An bu an, sadece şimdi var

Nedir bu an? Bugün tam olarak geçen saatleri nasıl anlarım? Öyle bir zaman olur ki; sabah uyanırsınız ve sadece o gün vardır; ne yapacak bir işiniz, ne gidecek bir yeriniz, ne de arayan soranınız. Peki bir de üzerine yılları koyalım.

İlgili yazı: Anı yaşamak: Geçmişteki hatalardan ve gelecek kurgularından kurtularak anda yaşayabilmenin önemi

saat
Bir sabah 80 yaşında uyansanız, 20’li veya 30’lu yaşlardaki halinize ne söylerdiniz?

Uyandınız ve bir anda kendinizi 80 yaşında buldunuz. Dile kolay 80 seneyi devirmişsiniz! İşte şimdi bu anınızdan henüz 20 veya 30 yaşınızdaki o anınıza bir bakalım, ne yapardınız? Geri dönseniz o günkü kendinize neyi öğütlerdiniz? Tahmin edeyim, bence birkaç tanesi kesin tutacak:

Gelecekteki sizden şu anki size öğütler

Daha fazla seyahat et, dünyayı gör, her neresi olursa olsun isterse dünyanın sonu da olsun yine de gör, oraya git, oradaki insanlara bak, gözlerinin içini gör derdiniz ya da onlara kim olduğunu anlat, onlardan insan olmakla ilgili bir şeyler öğren, sadece onların anlarına eşlik et derdiniz.

Sonra bol bol aşık ol derdiniz, bol bol arkadaş ol, gerçek aşka sonra geleceğiz bu aşk; ağaca, böceğe, dağa, hatta taşa olan aşkınız olsun. Denize aşık ol, temiz havaya, rakı masasına veya şarap kokusuna ama mutlaka aşık ol derdiniz.

Tabi ki sırada gerçek aşk gelecek; gözlerinden okunsun, titreşimle tüm dünyaya yayılsın, muhteşem olsun, sayılı olsun, eşi benzeri olmayan bir aşk yaşa derdiniz. Bir noktada yarışıyor olup, aşk için en deli kim olmuş, aşktan neler yapmış, nerelere yazmış hani dağlara taşlara derler ya o seviyede bir aşkla yarışıyor olmanız gerektiğini söylerdiniz.

Son olarak olmazsa olmaz ‘’kendin ol’’ derdiniz. Demir gibi seçimlerin olsun, öyle kimselerin hoşuna gider veya gitmez diye belirli kalıplara sokmadığın, aklına takıldığında sonuna kadar sorguladığın, ben bunu istiyorum dediğinde her türlü zorluğu dize getirdiğin. İşte öyle sen gibi olsun ki hayatın, sen nasılsan o okunsun bulunduğun andan…

yazı yazan kadın
Bu yazıyı okuduktan sonra elinize kağıt kalem alıp siz de bir liste yapmaya ne dersiniz?

Şu an bu yazıyı okuyorsanız, 80 yaşında uyandığınızda 20’lerinize, 30’larınıza ne yazardınız? Bugün tavsiyem oturun ve yazın, sonra bir bir liste yapın.

Bu an tek an, işte bugün burada, an bu an sadece burada… 

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam