Altın yıllarınıza değer katın: Emeklilik döneminde mutluluğu yakalama önerileri

Emeklilik dendiği zaman birçok insanın aklına yatırımlar ve birikimleri gelmektedir; fakat emeklilik aslında paradan çok daha fazlasıdır. Emeklilik; sağlık, aile, hayatın anlamını bulmak ve hayatınızın her aşamasında mutlu olmak için pozitif tutuma sahip olmak ve bu tutumu beslemek demektir.

Araştırmalar gösteriyor ki, eğer altın yıllarınızda mutlu olmak istiyorsanız, finansal sonuçlarınızdan çok daha fazla önem vermeniz gereken şeylere dikkat etmelisiniz. İşte sizi emeklilik zamanı mutluluğa götüren şeyler:

Ailenizle hep birlikte olmaya çalışın

aile
Mutluluğun anahtarı aileyle birlikte geçirilen zamandan geçiyor.

Journal of Applied Gerontology’de yayınlanan güncel bir araştırmaya göre, aile bireyleriyle daha çok zaman geçiren yaşlı bireyler, aile bireyleriyle bağlantıda olmayan yaşlı bireylere göre daha uzun süre yaşıyorlar. İlginç bir şekilde emeklilik döneminde sahip olduğunuz arkadaşlarınızın çokluğuyla uzun yaşam arasında böyle bir bağ bulunmuyor. Yani emeklilik döneminde, arkadaşlarınızla olan iletişiminiz ve arkadaş sayınız değil, aile bağlarınız size uzun ve sağlıklı bir yaşamın kapılarını açıyor diyebiliriz.

Gönüllü olun

Wall Street Journal’da yayınlanan güncel bir çalışma, emekli insanların mutluluğa nasıl ulaştıklarını inceliyor. Emekli insanlar arasında yapılan araştırmada, ‘Mutluluğu nasıl ulaşabilirsiniz?’ sorusuna en fazla ‘cevap başka insanlara yardım ederek’ cevabı veriliyor. Araştırma ayrıca başkalarına maddi ya da manevi olarak yardım eden insanların, yardım etmeyenlere göre daha mutlu ve sağlıklı olduğunu dile getiriyor.

Sürekli aktif olun

bisiklete binme
Egzersiz veya spor yapmak, yaşamınızın ileriki dönemlerinde sağlığınıza katkı sağlıyor.

Fiziksel hareketsizlik, prematüre ölümlerin nedeni olarak sigara, aşırı alkol tüketimi ve obeziteden sonra 4. sırada yer alıyor. British Journal of Sports Medicine adlı dergide yayınlanan bir araştırmada, 64 yaşından büyük 3454 kişinin yaşam sağlığı üzerinde bir çalışma yapılıyor. Araştırmanın sonuçlarına göre, emeklilik döneminde egzersiz yapan insanlar, yapmayanlara göre 7 kat daha sağlıklı oluyorlar. Eğer henüz bir egzersiz yapmayanlardansanız, doktorunuza danışarak sağlığınıza uygun egzersizler yapmaya başlayabilirsiniz.

Çalışmaya devam edin

En mutlu emekliler, emekliliğe önce part time bir iş bulup sonra geçenler ya da kendi ilgi alanlarıyla yakından ilgili olan yeni bir iş bularak devam edenlerdir.

Burada anahtar nokta meşgul olmaktan geçiyor, bu meşgale paralı veya parasız bir iş ya da hobileriniz olabilir. Bir araştırmaya göre günlük 10 veya daha fazla aktiviteyle ilgilenen insanlar, 5 veya daha az aktiviteyle ilgilenen insanlara göre hayatta daha mutlu oluyor ve hayattan çok daha fazla zevk alıyorlar.

Mutluluğu beklemeyin, onu yakalayın

Eğer mutluluğu bulmak için emekli olmanız gerektiğini düşünüyorsanız, aslında fena halde yanılıyorsunuz. Elbette emekli olmanız, farklı hobilerinizin peşinden gitmenizi sağlayacak zamanı size verecektir; fakat eğer mutluluğunuzu emeklilik zamanına ertelerseniz, aradığınız mutluluğu bulamama ihtimaliniz oldukça yüksek olacaktır.

İlgili yazı: ‘Çok yaşayanlar’dan evlilik, kariyer ve hayatta mutlu olmak üzerine 15 kadim öneri

Emeklilik hayatınızın bir aşamasıdır. Oysa mutluluk öyle bir şey değildir. Mutluluk; aile bağlarınızla, anlamlı bir işe sahip olarak, fiziksel aktivite ile ve halka veya etrafınızdakilere kattıklarınızla sahip olabileceğiniz bir şeydir.Şimdi mutlu olmaya çalışırsanız, emeklilik zamanınız geldiğinde, şu anda olduğunuzdan daha mutlu olabilirsiniz.

Kaynak:

Mnn.com

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!