Alkol tüketirken sağlığınızı korumak için nelere dikkat etmelisiniz?

Alkol hayatınızda ne kadar yer alıyor? Vücudumuzdaki etkileri ve vücuttan atılma anına kadar yarattığı tahribatı biliyor musunuz? Aldığımız alkolün sınırını belirleyerek, eğlenceden geri kalmadan sağlığımızı da kontrol altına almış oluruz.

Akdeniz diyetlerinde yazan klasik 1 kadeh kırmızı şarap öğütleri çok eskide kaldı. Alkollü içecek tüketimi yıllar geçtikçe artıyor. Karaciğer yağlanması, pankreas iltihabı bir yana bağımlılık tehdidi hayatınızı tehlikeye atabilir.

Alkolün vücudumuzdaki hikayesi şöyle gerçekleşir; kullanım sonrası bir kısmı mideden kan dolaşımı ile emilir. Kalan büyük kısım ise bağırsaklara gider. Karaciğerde ayrılan moleküller sayesinde ise nefes yardımıyla atılmaya çalışılır. Ancak damarlardaki kan dolaşımı beyne ve tüm vücuda yayılır. Alkol sonrasında yapacağımız küçük değişiklikler hayatımızı kurtarabilir. Küçük değişiklikleri uyguladığımızda sağlığımız tehlike altına girmemiş olur.

Alkolü dengelemek için ipuçları

  • Bardak büyüklüğünüzü değiştirin; gereksiz kalori ve aşırıya kaçan alkol tüketimini fark etmeden azaltmış olacaksınız.
  • Alkol sıvı kaybına yol açar. Günlük 8-10 bardak su içmemiz gerekirken, alkool sonrası 12-13 bardak su tüketmeliyiz.
  • Ertesi sabah kahvaltınızı hafif tutun. Yeşil yapraklı sebzeler sayesinde güne süper başlayabilirsiniz. Ispanak, maydanoz veya brokoli gibi sebzeleri muz ile birleştirerek katı sebze sıkacağı ile hazırlayın. Hazırladığınız detoks suyu ile kahvaltınızı bitirin. Kahvaltı sonrası 1 bardak yeşil çay için ve banyoya girin.
  • Gece boyunca kendinize sınır çizin; kaç bardakta neler olabileceğini en iyi siz bilirsiniz. Kendinize en uygun alkol tüketimini sınırlayın. 2 kadehten sonrası size iyi gelmiyorsa, bunu aşmayın.
  • Son olarak öğün atlamayın. Gece alkol kullanmayı düşünüyorsanız; akşam öğün geçiştirmek seçenekler arasında olabilir ancak bu yapılmaması gereken en önemli unsurlardan.
  • Hepimiz geleceğimizi garanti altına almak isteriz. Eğlenceden geri kalmamak için hafta içi veya hafta sonu eğlencelerinizde hafif alkol içeren kokteylleri seçmeye çalışın. Eğlenirken sağlınızdan olmayın.

İlginizi çekebilir: Alkol tüketiminde ölçü ve zamanın önemi: Alkol aldığımızda vücudumuzda neler oluyor?

Burcu Bayrakçı Moda Tasarımcısı & Moda Yazarı
1995 yılında Antalya'da doğdu. Antalya Konyaaltı Koleji eğitiminin ardından; İstanbul Altınbaş Vakfı Kemerburgaz Üniversitesi Moda Tekstil Tasarımı bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede İç Mimarlık ... Devam