Alışverişe keyif katan Avrupa’nın en ünlü alışveriş caddeleri

Dünyada alışveriş trendini belirleyen, yaratıcı endüstrilerin yer seçtiği ve birdenbire inanılmaz bir tüketim cenneti haline gelen alışveriş caddeleri her yıl dünyanın dört bir yanından gelen alışveriş tutkunlarını ağırlıyor. Eğer siz de yurt dışında alışveriş yapmak istiyorsanız Avrupa’nın en popüler alışveriş caddeleri tam da size göre.

Champs-Élysées, Paris, Fransa

Paris’in en turistik, her zaman canlı ve en ünlü caddesi Şanzelize’yi duymayan yoktur. Fransızlara göre burası dünyanın en güzel caddesidir. 2 kilometre uzunluğundaki bu caddenin bir ucunda Paris’in en ünlü simgelerinden Zafer Takı, diğer bir ucunda ise şehrin ünlü meydanı Concorde yer alır. Ayrıca 1800’lü yıllardan beri var olan Fransız tatlı sanatının simgesi makaronun mucidi olan Laduree’de alışveriş sonrası yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

champs_elysees paris

P.C. Hooftstraat, Amsterdam, Hollanda

Amsterdam’da lüksün merkezi olarak anılan cadde, listemizdeki en küçük cadde olmasına rağmen en lüks markaları burada bulabilirsiniz. Ayrıca şehrin en önemli ve renkli meydanı olan Museumplein’a (Müzeler Meydanı) çok yakın olması ve birçok lüks mağazaya ev sahipliği yapması sebebiyle Hollanda’nın en pahalı evlerini de yine bu caddede görebilirsiniz.

maxresdefault

Stroget, Kopenhag, Danimarka

Avrupa’nın en uzun alışveriş caddesi ve araç trafiğine kapalı olması özellikleri ile öne çıkan Stroget Caddesi’nde dünyaca ünlü birçok mağazayı bulmanız mümkün. Kopenhag’ta gezeceğiniz bir yere giderken şehrin kalbi olarak anılan cadde ile yolunuz defalarca kez kesişebilir. Ayrıca alışverişinizi yaparken, çoğu zaman sokak gösterileri ile renklenen Amager (Amagertorv) Meydanı’nda da dilerseniz keyifli zaman geçirebilirsiniz.

shutterstock_112954924

Bahnhofstrasse, Zürih, İsviçre

Zürih’in en bilinen caddesi olmasının yanı sıra dünyanın en özel ve pahalı caddeleri arasına adını yazdırmıştır. En ünlü markalar, özel tasarımcıların butikleri, ünlü İsviçre saat ve mücevherlerinin satıldığını mağazalarla dolu bu caddede alışveriş yaparken 1836’dan beri hizmet veren Sprüngli’nin leziz çikolata çeşitleri ile başınız dönebilir. Ayrıca Richard Sprüngli’nin özel spesiyelleri olan Luxemburgerli adını verdiği (bir çeşit makaron) 32 sıra dışı tadı denemeden Zürih’ten ayrılmamalısınız.

shutterstock_401739034

Via Monte Napoleone, Milano, İtalya

Modanın kalbi olarak bilinen Milano’nun en ünlü alışveriş caddesine verilen ismin ayrıca tarihi bir hikayesi de var: İsmini eski İtalya Cumhuriyeti imparatorundan alan cadde, o yıllarda kurulan ve sadece 3 yıl süren yönetimin başkenti olan Milano’da yer alıyor. Günümüzde ise her yıl milyonlarca alışveriş tutkunu turisti ağırlıyor. Dünyaca ünlü markalar, ünlü tasarımcılar, mücevher mağazaları ve ayakkabıcıları gezerken bir kahve molası için İtalya’nın en eski kafesi olarak ünlenmiş Caffè Cova’ya uğramayı da unutmayın.

İlgili yazı: İnternet üzerinden kozmetik alışverişi yapabileceğiniz en iyi siteler

shutterstock_54193588

Bond Caddesi, Londra, İngiltere

Oxford Caddesi ile Londra’nın en işlek kavşağı Piccadilly arasında dünyanın en lüks mağazalarının yer aldığı cadde, alışveriş tutkunlarının vazgeçilmezi olarak  göze çarpıyor. Şimdilerde “New Bond Street” olarak bilinse de, İngilizler eski ismini daha çok tercih ediyorlar. Ayrıca gayrimenkul piyasasında ise ‘Avrupa’nın en pahalı alışveriş caddesi’ olarak biliniyor. Buraya kadar gelmişken alışveriş sonrası İngilizlerin beş çayı geleneğini 1865 yılından bu yana en iyi şekilde yaşatan Langham Oteli’nde deneyimleyebilirsiniz.

shutterstock_239155645

Schildergasse Caddesi, Köln, Almanya

Avrupa’nın en yoğun alışveriş caddesi olarak bilinen bu caddeden her saat yaklaşık 13.000 alışveriş sever geçiyor. Ayrıca Almanya’nın da en çok ziyaret edilen caddesi olmasıyla da ünlü. Binlerce alışveriş alternatifinin sunulduğu bu caddede büyük mağazalar, moda butikler ve zincir markaların da şubeleri bulunuyor.

ein-kaufhaus-schildergasse-koeln-17-maerz-2010-1110

Ege Şahin
Seyyah olmayı kafasına koymuş, gezerken yeni tatlar denemekten de keyif alan yeni mezun bir psikolog. İzmirli Egeli Gezgin Ege seyahat etme tutkusuyla kendini yollarda ... Devam