Aldatıldıktan sonra yeni bir hayat

Aldatıldıktan sonra yapılması gerekenler
Aldatıldıktan sonra yapılması gerekenler

Aldatılmak, duygusal ilişkilerinizde sizi en çok yaralayacak durumdur. Bir yandan partnerinize olan inancınızı yitirirken, diğer yandan özgüveninizi de kaybettirir. Hissettirdiği acı ve hüznün yanı sıra, gelecekle ilgili planlarınızı ve hayallerinizi de alt üst eder.

Uplifers olarak, aldatılma sonrası ayrılık sürecinde; kişisel gelişim uzmanı Vaishāli’nin önerilerinin, kendinizi daha hızlı toparlayabilmeniz ve özgüveninizi yeniden kazanmanız için size yardımcı olabileceğini düşünüyoruz.

1. Kendinizi harap etmeyin.

Eğer partneriniz sizi aldattıysa ya da aldatıyorsa; büyük ihtimalle ilişkinizden ihtiyacı olanı almıştır. Durum böyleyken, maalesef ne kadar güzel, çekici, başarılı ya da zeki olursanız olun; aldatılamaz olamıyorsunuz. Partnerinizin sizi aldatma nedeni, aslında sizinle ilgili değil, çoğu zaman kendine olan güvensizliğiyle ilgilidir. Bu nedenle, tehlikeli bir hale dönüşmeden önce kendinizi suçlamaktan vazgeçin.

2. Aldatılmanın detayları içinde boğulmayın.

Geçmişte olan herhangi bir şeyi değiştiremeyeceğinizden; detaylarla ilgili sorular sorarak konuyu uzatmak, sadece sizi yaralar. Amacınız acıdan kurtulup güçlenmek iken, acınızı büyütmenin size bir yararı olmayacaktır. Olumsuz düşünceleri çoğaltmak, gelişiminizi sıfırlayarak sizi en başa döndürür. Enerjinizi, hüznün içinde boğulmak yerine, özgürleşmek için kullanın.

3. Kendi gözünüzdeki imajınızı değiştirin.

Aldatılmayı, kendinizi baştan yaratmak için bir araç olarak görmeye çalışın. Parçalanan ve biten ilişkinizle beraber, hoşunuza gitmeyen durumları ya da özelliklerinizi de hayatınızdan çıkarın. Eğer ilişkiniz süresince kendinizi değersiz ya da güçsüz görmek gibi kötü alışkanlıklar geliştirdiyseniz; bu yeni dönemde gücünüzü geri kazanmaya uğraşın.

4. Kendinize zaman ayırın.

Ayrılık sürecinin iyileştirici olabilmesi için, kendinizi şımartın. Siz kendinizi sevmedikçe ya da değerli görmedikçe, çevrenizdekilerden bunu bekleyemezsiniz. Acınızı, kendinize duyduğunuz sevgi ve kendinize olan özsaygınızla dengeleyin. Olmak istediğiniz kişiye dönüşebilmek için, her zamankinden daha çok vaktiniz var. Adım atın ve hedefinizden daha azıyla yetinmeyin.

5. Sizi destekleyen kişilerle vakit geçirin.

Zor bir süreçten geçerken ihtiyacınız olan ilgi, sevgi ve şefkati; en yakınınızdakilerden istemekten çekinmeyin. Aileniz ve dostlarınız, her zaman yanınızda olacaklardır. Sizi asla yargılamayacakları için, gerçek duygularınızı paylaşmaktan korkmayın.

6. Kendinizi soyutlamayın.

Kendinizi eve kapatıp, pijamalarınızla duygusal filmler seyretmek ya da kendinizi tatlılara vermek, sizi geçici bir süre iyi hissettirse de; doğru yöntem değil. Sizi duygusal olarak etkileyecek durumlar, sadece acınızı arttırır. Bunun yerine; geç olmadan sizi üzen bu durumdan kurtulduğunuz için sevinin ve hayatı kaçırmamaya bakın.

7. Gücünüzü keşfedin.

Aldatılma sonrası vereceğiniz sınav, sizi daha güçlü ve bilge kılacaktır. Hayatta edinebileceğiniz en büyük tecrübelerden olan bu olayı, ders almak için kullanın. Daha anlayışlı ve sezgileri daha güçlü biri olabilmek için tecrübelerinizden faydalanın. Bedelini zaten ödemiş olduğunuz bu gelişim fırsatını elinizden kaçırmayın.

8. Ne istediğinize odaklanın.

Dikkatinizi ve ilginizi olumsuz durumlara yöneltmeyin. Kendinizi durmadan felaket senaryoları ya da kötü anılar içinde kaybetmektense; kazanmak istediklerinize olumlu şeylere odaklanın. Zihninizi sizi güçten düşüren şeylerle meşgul ettikçe, kazanbileceğiniz tüm gücü ve enerjiyi gereksiz yere harcamış olursunuz.

9. Gelişin.

Bu deneyimi, bir büyüme ve olgunluk süreci olarak görün. Duygusal çöküntülerinizi, gelişiminize yardımcı olacak bir duruma dönüştürmeye çalışın. Geçmişte yaşadığınız olumsuzlukların, sizi nasıl geliştirdiğine bir bakın. Tüm olumsuzluklar daha güçlü, daha anlayışlı, daha sevecen ve hayata karşı daha istekli olmak için birer fırsattır.

10. Kendinizi hayatınızın yeni dönemine göre konumlandırın.

Eğer geçmişinizi geride bırakarak temiz bir sayfa açarsanız; yaşadığınız tecrübeler size daha heyecanlı, özgür ve ilham verici fırsatlar olarak geri dönebilir. Hayatınızın mimarı sizsiniz. Yeni bir hayat yaratmak için; buzdağının sizi batırmasına izin vermek yerine, onları temel olarak kabul edin ve hayatınızı üzerine inşa edin.

Eğer yeni bir hayatı seçerseniz; heyecanlı, özgür ve ilham verici deneyimler yaşayabilirsiniz. Bu defa buzdağının sizi batırmasına izin vermeyin. Hayatınızın mimarı kendinizsiniz. Daha büyük ve heyecanlı bir hayat yaratmak için, buzdağınız kendinize güçlü ve temiz bir başlangıç olarak edinin. Gandhi’nin dediği gibi; “Hayattan beklediğiniz değişim siz olun.”

Makale How to Learn sitesinden alınmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!