Alabalık Kaç Kalori?

Alabalık

(1 gr)
2
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 0 0.00
Protein (g) 18.3 0.18
Yağ (g) 10 0.10
Lif (g) 0 0.00
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 0 0.00
Potasyum (mg) 0 0.00
Kalsiyum (mg) 0 0.00
Vitamin A (iu) 0 0.00
Vitamin C (mg) 0 0.00
Demir 0.8 0.01

 

Alabalık fırında, ızgarada ve tavada pişirilmesi kolay, oldukça lezzetli bir tada sahip bir tatlı su balığıdır. Alabalıkta bulunan çeşitli vitaminler ve mineraller ile omega-3 yağ asitleri balığın lezzetli olmasının yanı sıra sağlıklı da olmasını sağlamaktadır.

Alabalığın besin değerini, faydalarını, alabalığı nasıl pişireceğinizi ve alabalığa dair merak ettiğiniz diğer şeyleri bu yazıda okuyabilirsiniz.

Alabalığın Besin Değeri

Alabalık, protein oranı yüksek yağlı bir balık olduğu için kendinizi uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. 200 gramlık bir porsiyon alabalığın kalori ve besin değerleri şu şekildedir:

Kalori: 336

Protein: 36,6 g

Yağ: 20 g

Alabalıkta hiç karbonhidrat bulunmamaktadır. Protein ve yağdan oluşan alabalığın 200 gramında 36,6 gram protein ile 20 gram yağ bulunmaktadır. Alabalığın protein bakımından zengin olması beyin, kalp ve kemik sağlığınızı desteklemesi açısından önemlidir. Yağ bakımından zengin olması ise balıktaki yağın omega-3 yağ asitleri olması nedeniyle kalp-damar sağlığı ve beyin sağlığı açısından faydalıdır.

Alabalığın Faydaları

Balık, dünyadaki en sağlıklı yiyeceklerden bir tanesidir. Protein ve D vitamini bakımından zengin olan balıkların özellikle yağlı olanları omega-3 bakımından da zengindir. Alabalık dahil olmak üzere balık yemenin sağlık üzerindeki faydalarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Vücut için önemli besinler bakımından zengindir

Balıkta bulunan besinler pek çok insanın normalde eksikliğini çektiği besinlerdir. Balıkta kaliteli protein başta olmak üzere çeşitli vitaminler ve mineraller bulunmaktadır. Hatta alabalık, somon ve uskumru gibi yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri içerdiği için bu balıklar sağlık açısından çok daha faydalıdır.

Kalp krizi ve felç riskini azaltabilir

Kalp krizi ve felç dünyada en önemli risk faktörlerinden bir tanesidir. Balık, kalp dostu bir yiyecek olduğu için düzenli olarak balık tüketen insanların kalp krizi, felç ve kalp hastalığı nedeniyle hayatını kaybetme risklerinin daha düşük olduğunu gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

Beyin sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir

Beynin fonksiyonları, yaşın ilerlemesiyle birlikte doğal olarak azalmaktadır. Yaş ilerledikçe hafif bir zihinsel gerileme normal olsa da Alzheimer hastalığı gibi ciddi sağlık sorunları da meydana gelebilmektedir. Çeşitli araştırmalar, daha çok balık tüketen insanlarda zihinsel gerileme oranının daha düşük olduğunu göstermektedir.

Depresyonun engellenmesinde ve tedavisinde yardımcı olabilir

Depresyon, sık rastlanan psikolojik bir rahatsızlıktır. Depresyonda üzüntü, enerjinin azalması ve hayat ile aktivitelere karşı gösterilen ilginin azalması gibi belirtiler görülür. Bazı araştırmalar, düzenli olarak balık tüketen kişilerin daha az depresif belirtilere sahip olduğunu göstermektedir. Bu araştırmalara göre omega-3 yağ asitleri depresyonla savaşmaya ve antidepresanların etkinliğini artırmaya yardımcı olabilmektedir.

İyi bir D vitamini kaynağıdır

Balık ve balık ürünleri, D vitamini bakımından zengin kaynaklardır. Özellikle alabalık, somon ve uskumru gibi yağlı balıklar tükettiğinizde D vitamini alımınızı arttırabilirsiniz. Bununla birlikte yeteri kadar güneş görmüyor ve düzenli olarak balık tüketmiyorsanız D vitamini takviyeleri kullanmanız gerekebilir.

Gebelikte bebeğin beyin gelişimi için önemlidir

Omega-3 yağ asitleri beyin gelişimi için önemli olduğundan dolayı gebelikte ve emzirme döneminde her zamankinden önemli hale gelmektedir. Bu nedenle hamileyseniz ya da emziriyorsanız, haftada birkaç kez alabalık gibi yağlı balıklar tüketmelisiniz. Bazı balıkların tüketilmesi gebelikte tavsiye edilmese de alabalık cıva bakımından düşük olduğu için alabalığı gebelikte ve emzirme döneminde rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Yaşlanmaya karşı savaşmada önemlidir

Yaşlanmak hayatın kaçınılmaz bir parçası olsa da sağlıklı yaşlanmak önemlidir. Balıklar, A vitamini ve B12 vitamini gibi vitaminler bakımından zengin oldukları için sağlıklı yaşlanma bakımından önemlidir. Vitaminlerin yanı sıra balıkta bulunan kaliteli protein ise kaslarımızın güçlü olması bakımından önemlidir. Hareketli bir yaşam tarzı sürerek ve kaliteli proteinler tüketerek kaslarınızı koruyabilir ve daha sağlıklı yaşlanabilirsiniz.

Otoimmün hastalıkları riskini azaltabilir

Tip 1 diyabet gibi otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla sağlıklı vücut dokularına saldırması ve onları yok etmesiyle meydana gelir. Omega-3 yağ asitlerinin tip 1 diyabet gibi otoimmün hastalıkların riskini azaltabileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır.  

Gözleri korumaya yardımcı olabilir

Yaş ilerledikçe görmeyle ilgili sorunlar meydana gelebilmektedir. Bazı araştırmalar, balık tüketiminin ve omega-3 kullanımının yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan göz hastalıklarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.

Uyku kalitesini artırabilir

Uykusuzluk tüm dünyada gittikçe yaygınlaşan bir sorun haline gelmektedir. Gün içerisinde mavi ışığa çok fazla maruz kalmanın uykusuzluğa neden olabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte bazı araştırmalara göre D vitamini eksikliği de uykusuzluk yapabilmektedir. Bu nedenle somon ve alabalık gibi yağlı balıklar tüketmek, uykusuzluk sorununuzun azalmasında yardımcı olabilir.

Alabalık Tarifi

Alabalığı sağlıklı bir şekilde hazırlamak isterseniz, fırında pişirebileceğiniz tariflere bakabilirsiniz. Alabalığı dört kişilik hazırlamak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

 • 4 adet alabalık
 • Yarım limon
 • 1 adet soğan
 • 4-5 diş sarımsak
 • Tuz
 • Zeytinyağı

Tüm malzemeleri hazırladıktan sonra temizlenmiş olan alabalıkları yıkayın ve bir kenarda süzülmeye bırakın. Balıklar süzüldükten sonra üzerine bıçakla birkaç çizik atarak yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine yerleştirin. Balıkların içerisine yarım limonun suyu ve ince ince dilimlediğiniz sarımsakları karıştırarak sürün. Son olarak balıkların üzerine istediğiniz kadar zeytinyağı gezdirin. Balıklarla birlikte halka halka kestiğiniz soğanları da fırına verebilirsiniz. 200 derece fırında bir saate yakın pişireceğiniz balıkları ara sıra kontrol etmeyi unutmayın.

Alabalık Izgara Nasıl Yapılır?

Alabalığı fırın yerine ızgarada pişirerek de sağlıklı bir öğün hazırlayabilirsiniz. Dört kişilik bir tarif için şu malzemelere ihtiyacınız olacak:

 • 4 adet alabalık
 • 1 adet limon
 • 1 diş sarımsak
 • Zeytinyağı
 • Tereyağı
 • Tuz
 • Karabiber

Temizlenmiş alabalıkları zeytinyağı, yarım limon suyu, sarımsak, tuz ve karabiber ile hazırladığınız sos ile karıştırın ve buzdolabında yarım saat kadar dinlendirin. Ardından balıkları önceden ısıtılmış ızgarada iki yüzünü ayrı ayrı 5-6 dakika olacak şekilde pişirin. Balıklar piştikten sonra istediğiniz kadar tereyağını balıkların üzerine sürerek lezzetli bir öğün hazırlayabilirsiniz.

Alabalık Tatlı Su Balığı mı?

Alabalık, tatlı su balığıdır. Alabalığı en lezzetli zamanında tüketmek için yaz mevsimini kaçırmamanız gerekir. İç su balığı olarak bilinen alabalık soğuk, temiz ve bol oksijenli akarsular ile göl ve kaynak sularında yaşar. Dünyada ve ülkemizde hem çok yetiştirilen hem de çok tüketilen balıkların başında gelen alabalık, oldukça lezzetli ve sağlıklı olduğu için pek çok kişinin severek tükettiği balıklardan bir tanesidir.

Alabalık Nasıl Saklanır?

Alabalığı saklamaya geçmeden önce alırken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Alabalık alırken öncelikle soğuk bir yerde ya da kalın buz tabakası üzerinde sergileniyor olmasına dikkat etmelisiniz. Alabalığın hafif balıksı bir kokusu olmakla birlikte yoğun bir kokuya sahip olan balıkların taze olmadığı söylenebilir. Alabalığın etinin parlak ve sıkı olması, balığın taze olduğunu gösteren belirtilerden bir diğeridir.

Alabalığı satın aldıktan sonra buzdolabında muhafaza etmeli ve en geç iki gün içerisinde tüketmelisiniz. Balığı iki gün içerisinde yemeyecekseniz buzluğa koymanız gerekecektir. Buzluğa koyduktan sonra çözdürmek istediğinizde ise buzluktan çıkarıp bir gece buzdolabında bekletmelisiniz. Balığın daha hızlı çözülmesini istiyorsanız, balıkları plastik bir poşete koyup soğuk su içerisinde bekletebilirsiniz.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!