Akşam rutini için alternatifler: Günü nasıl kapattığın önemli

Güne nasıl başladığın kadar günü nasıl kapattığın da önemli. Güne huzurlu ve mutlu başlasan da gün içinde beklenmedik birçok olay, olumsuz ruh hali yaşayabiliyorsun. Günü bu olumsuz duygularla kapatıp bu olumsuzluğu hem uykuna hem de ertesi güne taşımana gerek yok. Bilinçli bir seçim yaparak günü, her ne olmuş olursa olsun daha güzel kapatmayı tercih edebilirsin. (Olumsuz duyguları yok saymaktan bahsetmiyorum burada, yanlış anlaşılsın istemem. Olumsuz duyguları layığıyla yaşayıp sürelerini doldurduklarında gitmelerine izin vermeyi seçmekten bahsediyorum.)

Her akşam “Kendim için ne yapsam?” diye düşünürken motivasyonunu kaybetmemen için seçebileceğin birkaç akşam rutini önerisi ve faydalarını derledim…

1. Günlük yazmak

Günlük yazarak, o gün olanları günlüğüne aktarıp zihnini rahatlatabilirsin. Bu şekilde zihninde sürekli aynı şeyleri düşünüp “Şöyle deseydim”, “Böyle davransaydım”ları kağıda akıtmış ve onlardan arınmış olursun. Hem belki zamanla bazı düşünce, davranış, duygu örüntülerini fark edebilir, aradığın cevapların içinde belirdiğini ve kağıda döküldüğünü gözlemleyebilirsin.

2. Şükran günlüğü tutmak

Gün içinde yaşadığımız tüm anlara baktığımızda, içinde olumluyu da olumsuzu da barındırdığını görebiliriz. Bazı günler olumlu olanlar ağır basarken, bazı günlerdeyse olumsuzlar çoğunluğu oluşturuyor. Fakat ne olursa olsun, günümüzün sadece olumludan ya da sadece olumsuzdan oluşması söz konusu değil! Ve biz bilinçli bir seçim yaparak olumlu olanları kendimize hatırlatabilir, bu hissi içselleştirebiliriz.

Şükran günlüğü için yapman gerekenler oldukça basit. Sevdiğin bir defteri bu amaç için kullanmaya başla ve her gece yatmadan, o gün içinde yaşadığın minimum 3 adet olumlu hissettiren olayı ya da durumu yaz. Bunların “büyük” şeyler olmasına hiç gerek yok! Sana iyi hissettirmiş olmaları yeterli. Örneğin, yediğin lezzetli bir yemek, kar yağışını sıcacık evinden izleyebilmek, ne zamandır özlediğin arkadaşından haber almak gibi…

Bunları yazmaya başladıkça fark edeceksin ki her şeye rağmen hayatın bolluklarla dolu. Gün geçtikçe hayatındaki olumlu anları daha çok yakalamaya ve takdir etmeye başlayacaksın. Unutma, enerjini neye yöneltirsen hayatında o olaylar ve durumlar artar!

3. Bitki çayı eşliğinde kitap okumak

Okumak istediğin kitaba bu şekilde zaman ayırabilirsin. Bir şeyler okuyor olmak hem odağını gün içindeki koşuşturmacadan daha sakin bir alana çevirir, hem de uykunun gelmesine yardımcı olur. Bu rutini, yine seni sakinleştirecek güzel bir bitki çayıyla taçlandırabilirsin. Çayın sıcaklığını hissetmek kendine şefkat sunmanın da bir yolu olacaktır.

4. Yatmadan önce son 30 dakikayı dijital cihazlardan (telefon, tablet, televizyon) uzak geçirmek

İster yukarıdaki rutinleri ve benzerlerini yapıyor ol, ister bir şey yapmadan otur, mümkünse bu süre boyunca dijital cihazlardan uzak dur. Dakikalar içinde birçok renk, görsel, bilgi görüyor olmak zihnini sakinleştirmek şöyle dursun, daha yoğun çalıştıracak ve uykunu kaçıracaktır. O bilgiler, acil bir şey yoksa, yarına kadar seni bekleyebilirler. Dijital cihazlarından uzak bir yarım saati alışkanlık haline getirmek seni inanılmaz rahatlatacak, dene ve gör!

Akşam rutinini oluştururken bu önerilerden biriyle başlaman ve sonra dilersen hayatına yenilerini dahil ederek genişletmen senin için güzel bir adım olur. Bu sene itibarıyla kendini akşam rutinleri ile ödüllendirebilirsin. En değerli şey sensin ve kendine iyi bakman kadar gerekli bir şey yok. Kendine iyi bakman dileğimle…

İlginizi çekebilir: 4 adımda yaşam tarzı hedeflerini rutinin haline dönüştürebilirsin

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam