Akneleriniz size ne anlatıyor?

Her ay düzenli olarak yüzümüzün çeşitli yerlerinde çıkan sivilceleri çoğu zaman önemsemeyip, üzerinde durmayız. Ama sivilceler normalde olduğundan farklı bir şekle bürünmüşse dikkat etmekte fayda var, çünkü her akne o kadar da masum olmayabiliyor.

Çoğu klinik merkezinin ana sahnesine oturan ve dermatologların yeni favorisi yüz haritalama tekniği, Ayurveda ve antik Çin tıbbını harmanlayarak, dermatologlara yüzün belli kısımlarının bedenin hangi bölümleriyle bağlantılı olduğunu gösteriyor.  Yani basit olarak, yüzünüzün bir harita olduğunu düşünüp ve bu haritada farklı problemlere tekabül eden nokta ve lekelere işaretler koyuyorsunuz. Daha sonra bu harita, size lekelerin altında yatan sebepleri ortaya çıkarıp hangi problemi nasıl çözmeniz gerektiği konusunda rehberlik yapıyor. Sizce de güzel değil mi? İşte size yüzünüzdeki problemlerin şifresini çözmeniz için basit bir harita:

akneler

1 & 2 – Sindirim sistemi: Daha az abur cubur yiyip, beslenmenizdeki yağ tüketimini azaltıp, bol bol su içerek ve salatalık gibi ferahlatıcı gıdalar yiyerek sindirim sisteminizin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

3 – Karaciğer:  Alkol, yağlı yiyecekler ve süt  ürünlerini kullanmayı bırakın ya da daha az tüketin. Bu bölge aynı zamanda gıda alerjilerinin kendini ilk gösterdiği yerdir, bu yüzden tükettiğiniz besinlere bir göz atmakta fayda var. Tüm bunların yanında, her gün 30 dakikalık hafif bir egzersiz yapmak ve yeterli uyku almak karaciğerin dinlenmesini sağlayacaktır.

4 & 5 – Böbrekler: Göz çevresindeki siyah halkalar dahil her şey yeterince sıvı alınmadığının göstergesidir. Bu yüzden mutlaka bol bol su için.

6 – Kalp: Düzenli olarak tansiyonunuzu ölçün ve B vitamini seviyenizi kontrol edin. Acılı gıdaları ve eti daha az tüketmek ve temiz hava almak kalp sağlığı açışından önemli. Ayrıca ‘kötü yağlar’ yerine avokado, fındık, balık yağı gibi ‘iyi yağlar’ kullanmak kolesterolü azaltmaya yardımcı olur.

7 & 8 – Böbrekler: Bu bölge de böbreklerle alakalı olduğu için bol bol su içmenin önemini hatırlamakta fayda var. Kafein içeren içeceklerden ve alkolden uzak durmak da böbrekleriniz için oldukça sağlıklı bir seçim olacaktır.

9 & 10 – Solunum sistemi: Bu bölgede karşılaştığınız cilt problemleri direk sigara kullanımı ya da alerjik bir durumla alakalı olabilir. Eğer bu iki durum söz konusu değilse, vücudunuzu aşırı sıcakta bırakmamaya ve ferahlatıcı gıdalar tüketmeye özen gösterin. Ayrıca et ve süt ürünleri, alkol, kafein ve şeker tüketimini azaltıp yeşil sebze ve meyve suları içerek vücudunuzun alkali seviyesini arttırabilirsiniz. Bunun dışında temiz olmayan yastık kılıfları ve cep telefonlarının  bu bölgedeki akne problemlerinin en önemli sebeplerinden bazıları olduğunu hatırlatmakta fayda var.

11 & 12 – Hormonlar: Stres ve hormonal değişikliklerin belirtilerini bu bölgede bulabilirsiniz. Bu iki faktör üzerindeki kontrol gücümüz az olsa bile, etkileri; yeterli uyku, lifli gıdalar ve sıvı tüketimi ile azaltılabilir. Diğer bir ilginç konu ise bu noktalarda çıkan sivilcelerin yumurtlama döneminde olduğunuzu göstermesidir.

13 – Mide: Lifli gıda alımını ve sindirime yardımcı olan bitkisel çayları artırmak  toksin yükünü azaltmada önemli rol oynar.

14 – Hastalıklar: Buradaki sivilceler vücudunuzun hastalıktan korunmak için bakterilerle savaştığının işareti olabilir. Böyle bir dönemde bir yoga sınıfına katılarak, gün içinde şekerleme yaparak ya da derin nefes egzersizleri ile vücudunuzu oldukça rahatlatabilirsiniz.

Kaynak: The Beauty Gypsy

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!