9 adımda minimalist yaşam tarzını benimseyin

Minimalist bir yaşam tarzı benimsemek daha sağlıklı bir vücut, zihin ve yaşam alanı anlamına gelir. Bu yaşam tarzını benimseyen insanlar için ihtiyaç duymadıkları şeylerden kurtulmak, bir zihin boşaltma terapisi gibidir. Dolayısıyla eğer eşyalarını bir türlü atamayan insanlardansanız, minimalizm başta biraz gözünüzü korkutabilir. Fakat minimalizm, her ne kadar başta zor gelse de oldukça kolay bir yaşam biçimidir. Üstelik hem en sevdiğiniz eşyalarınızı yanınızda tutup hem de minimalist bir hayat yaşamanız mümkün. İşte bu tazeleyici yaşam biçimini benimsemenin yolları:

minimalist yaşam tarzı
Minimalizm, her ne kadar başta zor gelse de oldukça kolay bir yaşam biçimidir.

İlginizi çekebilir: Hayatınızdaki küçük düzenlemelerle yaşam enerjinizi katlayın

  • İhtiyacınız olmayan şeylerin bir listesini hazırlayın

Son bir yıldır kullanmadığınız eşyalarınız, muhtemelen evinizde fazladan yer kaplıyordur. Bunların bir listesini yapın ve ihtiyaç sahiplerine vermeyi veya atmayı düşünün.

  • Aynısı olan eşyalarınızdan kurtulun

Kaç tane kot pantolona gerçekten ihtiyacınız var? Mutfağınızdaki tabak-çanak setlerinin hepsini kullanıyor musunuz? Birden fazla olan eşyalarınızı belirleyip bunlara gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünün. Kullanmadıklarınızdan kurtulma fikrine açık olun.

  • Kağıtlara bir dur deyin

Birçok şirket bugünlerde kağıtsız fatura kesmeye başladı bile. Doğum sertifikası veya sigorta belgeleri gibi önemli parçalar dışında hangi kağıtları saklamanız ve hangilerini atmanız gerektiğine karar verin. Bankacılık işlemlerinizi ve fatura ödemelerinizi online yapın.

  • Evinizi dağınıklıktan arındırın

Yaşam alanınızın dağınık olması çoğu zaman zihninizi de rahatsız eder. Bu yüzden tüm odalarınızdaki dağınıklıktan kurtulun.

  • Yemeklerinizi basitleştirin

Marketteyken fazla yiyecek satın almayın, bozulabilecek yiyecekleri bozulmadan tüketin ve bozulanları bekletmeden atın. Daha küçük porsiyonlarda yemek yapın, bu şekilde yiyecekleriniz ziyan olmayacaktır.

İlginizi çekebilir: Zen ve minimalizm sanatına giriş: Zen psikolojisine giriş

  • Çantanızdaki fazlalıklardan kurtulun

Minimalist yaşam tarzını seyahatlerinizde de uygulayın. Çantanıza veya bavulunuza sadece ihtiyacınız olan eşyaları koyun. Fazla yükünüz olmadığında seyahatlerinizin daha keyifli geçtiğini göreceksiniz.

  • Giysi dolabınızı düzenleyin

Minimalist olmak, zevksiz giyinmek anlamına gelmez. Ancak dolabınızdaki giysileri her şeye uyacak temel renk ve parçalardan oluşturmanızda fayda var. Giysi dolabınızda bir gün giyme ihtimaliniz olan giysileri değil, gerçekten giydiğiniz kıyafetleri tutun.

  • Alanları küçültün

Evinizde veya arabanızda kullanmadığınız alanlar varsa, daha pratik olacak şekilde bu alanları küçültmeyi düşünebilirsiniz. Üstelik bu şekilde para da biriktirebilirsiniz. Daha fazla boş alanın daha iyi olacağı düşüncesini bir kenara bırakın. Ve unutmayın; daha küçük alanları idare etmek her zaman daha kolaydır.

  • Yenisi içerideyse eskisi dışarıda kuralını benimseyin

Yeni bir şey aldığınızda, eski bir şey gitmek zorundadır. Bu şekilde gerçekten neye ihtiyacınız olup olmadığına karar verip yaşam alanlarınızı kargaşadan kurtarabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Minimalist ressam süper ayrıntılı resimleriyle görsellikte çığır açıyor

Kaynak:

popsugar.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!