80 yaşınızdan mektup var: Size ne yazmasını isterdiniz?

Yepyeni bir yıla daha başladık. Hepimizin yüksek ihtimalle bir yapılacaklar listesi, yeni yıl hedefleri, yazıya dökmese de kafasında vardır. Benim de var elbette. Ben de pek çoğunuz gibi listemi hazırladım ve yeni yılı karşıladım. Ve güzel haberi vermeliyim ki, minik adımlarla listeyi uygulamaya başladım bile.

Bu tip listeler, hayata daha da sıkı sıkıya tutunmamızı sağlıyor bana göre. Umudun olduğunu, dahası yaşama daha da “değer” kattığını gösteriyor.

Peki, değer ne demek? Türk Dil Kurumu’nun kelime karşılıklarından biri: Bir şeyin önemini belirlemeye yarayan soyut ölçü, bir şeyin değdiği karşılık, kıymet.

İşte, bu bilgi ışığında tam da kelime anlamının hakkını veren, koçluk yolculuğunda tanıştığım harika bir teknikten bahsetmek istiyorum sizlere; “Değerler” Çalışmasından.

Ben yapmış olduğumuz bu çalışmadan oldukça etkilenmiştim, çünkü değerlerimizi bilmemizin yaşam gayemizi ortaya çıkarmada, yaşamımızın anlam arayışında ne kadar da güçlü bir araç olduğunu keşfettim.

Yapmış olduğumuz uygulama neticesinde, benim en önemli 3 değerimle tanışma şansım oldu. Vicdan, Huzur ve Mutluluk.

Uygulamanın başında bunların dışındaki diğer soyut ve yine önemsediğim kavramların ilk 3 olacağını sanmıştım. Oysa ki yanılmışım!

Üzerine epeyce düşündükten sonra kavradım ki kesinlikle bu 3 önemli kavram birebir benimle örtüşüyordu. Birinden biri olmazsa ben kendimi rahat hissedemiyordum.

Ve uzun bir zaman huzursuz günler yaşamış bir kadın olarak, huzurun ne demek olduğunu kaybedip yeniden bulunca çok iyi öğrendim. Ve tüm bu yaşanmışlıklar bana gerçekten huzur veren insanların yanında olmam gerektiğini öğretti. Şimdi bu değerlerin farkındalığıyla hayatıma yeni bir yön vermiş, geleceğimi de bu huzur ve mutluluk üzerine inşa etmeye başlamış bulunmaktayım.

İşte tüm bunların ışığında, 2019 yılında gerçekleştirmeyi hedeflediklerimin yanında ben biraz daha uzaklara gitmek, geleceğimden kendime mektup yazmak istedim. Böylece, 80 yaşıma geldiğimde beni nasıl bir kadın karşılayacak onu görmek ve şimdiden o basamakları bunun bilinci ile çıkmak istedim.

Ve geleceğim bana diyor ki;

Merhaba 80 yaşım!

Seni çok sağlıklı, dinç, mutlu ve sevgi dolu gördüm. Etrafın çok kalabalık. Tam da istediğin gibi sevdiğin, yaşamına keyifle bakan onlarca insanla hala berabersin. Hepsi seni takdir ediyor, çok şanslısın. Kilo da almamışsın. Evin bahçeli verandasında kuş sesleri eşliğinde sabahları uzun ve sağlıklı kahvaltını yapıp, yürüyüşüne çıkıyorsun. Tebrikler! Tam da istediğin gibi, güne koşturmadan, hayal ettiğin gibi başlıyorsun.

Tüm bunlar için şükür dolusun.

Nasıl yaptın bunları? Nasıl kurdun bu saltanatı?

80 yaşım cevap verdi:

Kendimi hep sevdim.  Ona ve başaracaklarıma inancım hiç bitmedi. “Nasıl olacak?” yerine hep “neden olmasın?” diye sordum. Hep denedim, olmadığında pes etmedim. Sevmediğim ortamlardan hep kaçtım. Bana negatif enerji veren herkesle yollarımı ayırdım. Beni gerçekten seven, bana inanan, kalbi ile dinleyen herkese kucak açtım. Ailemi korudum. Onları gerektiğinde özgür bırakmayı bildim. Onlara da kendime de “sen bir bireysin, isteklerin ne ise peşinden git” dedim.

Hedeflerimi gerçekleştirmek için çok çalıştım, hiç yılmadım. Yorulduğumda, tıkandığımda durdum biraz, nefes aldım. Ama kaldığım yerden hep devam ettim. “Şükür” ü hiç eksik etmedim.

Sabahları ilk “günaydın”ı hep önce kendime verdim. Aynada ilk kendime güldüm. Güldükçe dünyanın daha da güzelleştiğini gördüm. Hep mutlu kalmaya çabaladım.

Nefes aldığım her gün benim için keşfedilecek yeni bir gün.  

Ve ben o günü sevgi ile karşılamayı kabul ettim…

Ve işte bana geleceğimden mektup bunları söyledi.

Yeni gelen bu güzel yılı hedeflerle, umut dolu beklentilerle karşılarken, bir yandan da daha da ileriye hazırlanmak, minik minik hedeflerle bezeli yaşam yolculuğumda daha da ileride nerede olacağımı görmek için bu gelecekten gelen mektup benim için çok önemli bir pusula.

Değerlerimizin rehberliğinde yol alırken, kaybolmamak için böyle bir mektubun hepinize ışık olmasını dilerim.

Ve şimdi hadi kağıt kalemlerimizi alalım, 80 yaşımıza kulak verelim, bize ne diyor? Bizi nasıl bekliyor?

Yeni yılın hepinizin beklentisini karşıladığı, yapılacaklar listesini tamamladığı harika bir yıl olması dileğiyle…

İlginizi çekebilir: İsteklerimizi gerçekleştirmek için en renkli adım: Hayal kurmak

Pınar Tümkaya
Selamlar, ben Pınar Tümkaya. 1984 senesinde sevimli bir Akdeniz kenti olan İskenderun’da doğdum. Çukurova Üniversitesi İktisat Bölümünden 2007 senesinde mezun olmadan hemen önce hep ... Devam