8 Mart için ilham veren öneriler: Kadınlar başrolde

Dünyada ve ülkemizde kutlanan özel günlerin sayısı, her aya neredeyse bir gün düşecek kadar çok. Kutlamak yada kutlamamak tercih meselesi tabi ki ama bu o günlerin “özel” olarak kabul edilmesine mani teşkil etmiyor! Pekiiiii bu günlerin neden özel olduğunu hiç düşündünüz mü? Mesela yaklaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü….

Ben merak ettim ve Google’a sordum. 8 Mart 1857’de New York’ta 40.000 kadın dokuma işçisinin, daha iyi koşullarda çalışmak istedikleri için grev yaparken polisin üzerilerine kapıyı kitlemesi ve ardından fabrikada çıkan yangından kaçamamaları sonucunda 129 kadın işçi hayatını kaybetmiş. Yıllar sonra… 1910 senesinde Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Clara Zetkin, 8 Mart 1857’de hayatını kaybeden kadın işçiler anısına, 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını önermiş ve oy birliğiyle kabul edilen öneri günümüze kadar gelmiş. Erkekler bana kızmasınlar ama, bu haftaki önerilerimde kadınlar başrolde. ❤

Yuva

Özge Korkmazın yazdığı, Çağrı Şensoy’un yönettiği, SBR’nin yeni oyunu ”Yuva” çağımızın korkusu “zenofobi”yi (kişinin yabancılardan, kendisi gibi olmayanlardan korkması) sorguluyor. Oyunun başrollerini ise iki kadın oyuncu İmer Özgün ve Tuğçe Yolcu paylaşıyor.

Oyunun tüm detaylarına bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aşiyan

Bihter Dinçel’in hem yazıp hem de oynadığı Aşiyan’ı Cem Emüler yönetmiş. Barış Dinçel’in dekora, Başak Özdoğan’ın kostüm tasarımına imza attığı oyun Ezop Sahne’nin de ilk yapımı. Oyunu Ezop Sahne’de izleyebilirsiniz.

Homemadearomaterapi

Aslı San Bilgin tarafından 2012 yılında kurulan Homemadearomaterapi; içinde hiç katkı maddesi olmayan, doğa dostu ve el yapımı olan ürünlerini yapıp satışa sunduğu, aynı zamanda da eğitim verdiği, mis kokulu şirin mi şirin bir dükkan. Ziyaret etmenizi öneririm.

Daha fazla bilgiye bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Herhangi bir konuda iletişime geçmek isterseniz bana www.asliaybars.com’dan ve Instagram hesabım @asliaybarss’tan ulaşabilirsiniz.

Aslı Aybars
Sanatçı bir aileye doğduğum için olsa gerek kendimi bildiğimden beri hep tiyatrocu olmak istedim. Tüm arkadaşlarımı toplar kendimizce oyunlar çalışır tüm komşulara gösterimizi duyurur ... Devam