8 adımda makyaj dolabınızı düzenleyin

Güzellik ürünleri zaman zaman çekmecelerde, dolaplarda ve evimizin muhtelif köşelerinde dağınıklığa yol açabiliyor. Kendi aldıklarımız dışında hediye gelen makyaj ürünleri, eşantiyonlar, atmaya kıyamadıklarımız derken makyaj dolabımız tam bir kaosa dönüşüyor. Üstelik böyle durumlarda aradığımız şeyleri bulmak da pek kolay olmuyor.

Eğer siz de artık makyaj dolabınızı düzenlemek istiyor, ama işe nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız; aşağıda yer verdiğimiz 8 ipucundan yararlanabilirsiniz:

 

makyaj dolabı
Güzellik ürünleri zaman zaman çekmecelerde, dolaplarda ve evimizin muhtelif köşelerinde dağınıklığa yol açabiliyor.

İlginizi çekebilir: Seyahat ederken makyaj çantanızı düzenlemek için pratik öneriler

1- Envanter oluşturun

Makyaj ve güzellik ürünlerinizi sakladığınız tüm çekmecelerinizi, dolaplarınızı boşaltıp, işe ürünleri gruplara ayırmakla başlayın. Rujları, göz farlarını, nemlendiricileri… Bunların hepsini ayrı ayrı bir arada toplayın. Bu şekilde işinizi büyük ölçüde kolaylaştırmış olacaksınız.

2- Son kullanma tarihi geçmiş olanları atın

Eski makyaj ürünleri zararlı bakteriler içerebilir. Dolayısıyla bunları, kullanım süreleri biter bitmez atmalısınız. Bunu yaparken aşağıda ürünlerle birlikte açıldıkları andan itibaren ne kadar süre kullanılabileceklerine yer verdiğimiz listemizden yardım alabilirsiniz. Ayrıca ürünleri aldığınızda üzerlerine aldığınız tarihi yazdığınız bir çıkartma yapıştırırsanız, işiniz daha kolay olacaktır.

Pudralar: 2 yıl

Krem far ve allık: 12-18 ay

Yağsız fondöten: 1 yıl

Kompakt krem: 18 ay

Kapatıcılar: 12-18 ay

Ruj ve dudak kalemi: 1 yıl

Dudak parlatıcısı: 18-24 ay

Göz kalemi: 2 yıl

Likit ya da jel eyeliner: 3 ay

Maskara: 3 ay

3- Kullanmadıklarınızı da atın

Çoğumuz sahip olduğumuz ürünlerin sadece yüzde 20’sini kullanıyoruz. Kullandıklarımızı kullanmadıklarımızdan ayırmak için nokta tekniğinden faydalanabiliriz. Bir ay boyunca ürünleri her kullandığınızda üzerlerine minik bir nokta koyun. Bir ayın sonunda, noktası olmayan bütün ürünlerin çöpe gitmesi gerekiyor demektir.

İlginizi çekebilir: Neden kıyafet dolabımı düzenleyemiyorum?

4- Dürüst olun

Eğer bir ürünü kullanmıyorsanız ya da son bir yıldır kullanmamışsanız, atmaktan çekinmeyin. Aynı şekilde tekrar satın almayacağınız şeyleri de. Fazlalıklardan kurtulmak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

5- Özel günlerde kullandıklarınızı ayırın

Her gün kullanmadığınız, sadece özel durumlar için sakladığınız makyaj ürünleri için ayrı bir yer oluşturun. Bu ürünlerin, günlük kullandıklarınız arasında dağınıklığa yol açması gereksiz olacaktır.

6- Aynı ürünleri eleyin

Aynı üründen birden fazlasına sahipseniz henüz kullanmaya başlamadıklarınızı ayrı bir yere kaldırın.

7- Bir ürünü bitirmeden diğerine başlamayın

aktıYarısı kullanılmış losyonları çekmecede tutmak, yeni ürün almamanızı sağlayacr. Kullanmaya başladığınız ürün bitmeden diğerini satın almamaya dikkat edin. Çünkü bu şekilde yarım kalmış bir sürü şişenin çekmecenizde ya da dolabınızda yarattığı karışıklıkla baş etmek zorunda kalacaksınız.

8- Kendi paletinizi oluşturun

İçinde sadece birkaçını kullanacağınız 14 farklı renk olan büyük paletler yerine, az sayıda renk içeren ya da tekli far paletlerini tercih edin. Bu şekilde paletleriniz çok yer kaplamayacaktır. Ayrıca sahip olduğunuz küçük paletleri de bir araya toplayarak kullanımlarını kolaylaştırabilirsiniz.

Kaynak:

popsugar.com

stylecaster.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!