7 kez dünyanın en yaşanabilir şehri seçilen Viyana ile ilgili 10 şaşırtıcı bilgi

Viyana, bu yılın başlarında yedinci kez dünyanın en yaşanabilir şehri seçildi. Avusturya’nın başkenti olan şehir, Orta Avrupa’ya özgü tarihi dokusuyla modern kent yaşamını harmanlayarak sakinlerine muhteşem bir yaşam alanı sunuyor. Biz de bu güzel şehirle ilgili şaşırtıcı bilgileri derleyip sizlere sunmaya karar verdik. Üstelik yazının sonunda citiesin4K ekibinin çektiği muhteşem videoyu da bulabilirsiniz. Kim bilir, belki de bir sonraki tatil planınıza Viyana da dahil olabilir.

Viyana hakkında 10 şaşırtıcı bilgi
Viyana, bu yıl 7. kez dünyanın en yaşanabilir şehri seçildi.

İlginizi çekebilir: İnsanı bir rüya alemindeymiş gibi hissettiren Kuzey ışıklarının izlenebileceği en iyi 3 yer

Viyana ile ilgili 10 şaşırtıcı bilgi

Kafe kültürü: 1683 yılında şehri kuşatan Türkler, arkalarında hatrı sayılır miktarda kahve çekirdeği bıraktı. Bu şekilde gelişen Kaffeehaus kültürü, zamanla Viyanalıların sosyal ve entelektüel yaşamının merkezi haline geldi. Bugün Cafe Central ve Cafe Sperl, şehrin en eski iki kafesi.

Şarap: Viyana, şarap üretimi konusunda dünyanın önde gelen şehirlerinden biri. Şehirde her yıl yaklaşık 2,5 milyon litre şarap üretiliyor.

Köpek sever halk: Viyanalılar, köpeklere olan sevgileriyle ünlü. Dolayısıyla şehrin her yerinde köpekleriyle dışarı çıkmış şehir sakinlerini görebilirsiniz. Toplu taşımada, butiklerde ve restoranlarda bile…

Dans: Şehirde her yıl 300’ün üzerinde balo düzenleniyor. Bunlar arasında 1877’den beri her yıl Viyana Devlet Operasının açılışının kutlandığı, Viyana Filarmoni Orkestrasının performans sergilediği Opernball da var.

Şinitzel: Şinitzel, Avusturya’nın ulusal yemek kültürünün önemli bir parçası. Dolayısıyla bu yemeği en iyi yiyebileceğiniz yer de Viyana.

İlginizi çekebilir: Ölmeden önce deneyimlemeniz gereken 10 seyahat önerisi

Mezarlık: Viyana’nın ünlü Zentral Friedhof isimli mezarlığı, Avrupa’nın en büyük ikinci mezarlığı olarak biliniyor. Şehrin nüfusu bugün 1,8 milyon olarak hesaplanıyor; bu mezarlıkta bulunan merhum sayısı ise 2,5 milyonun üzerinde. Zentral Friedhof’ta uyuyanlar arasında; Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Johannes Brahms, and Johann Strauss gibi ünlü isimler de var.

İmparatorluğa ait hayvanat bahçesi: 1752 yılında inşa edilen Tiergarten Schönbrunn, dünyanın en eski hayvanat bahçesi. Schönbrunn Sarayında bulunan bu yapının hikayesiyse, bir canlı hayvan koleksiyonu yapmak isteyen İmparator Franz Stephan ile başladı.

Sigmund Freud: Psikanalizin kurucusu Sigmun Freud, dünyanın en ünlü Viyanalıları arasında. Ne var ki 1938 yılında Nazilerden kaçmak durumunda kalan Freud, bir sonraki yıl Londra’da hayatını kaybetti. Ancak bugün müzeye dönüştürülen evini ziyaret etme şansına sahipsiniz.

Tatlı: Viyana’nın en ünlü tatlısı Sachertorte, 1832 yılında Prens Metternich’in yeni bir tatlı yapılmasını istemesiyle ortaya çıktı. Sarayın aşçısı o sırada hastaydı, bu yüzden bu göre 16 yaşındaki çırağına, Franz Sacher’e, kaldı. Günümüzde her yıl 5 Aralık, Ulusal Sachertorte Günü olarak kutlanıyor.

Dünya mirası: Viyana’nın şehir merkezi, bugün Unesco tarafından dünya mirası listesine alınmış durumda. Şehirde barok mimarinin muhteşem örneklerine rastlamak mümkün olduğundan bu bilgi pek şaşırtıcı değil aslında…

Kaynak:

theneotrad.com

citiesin4k.com

globalblue.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!