7 adımda zihinsel sadeleşme

Hemen hemen herkes yaşamının bir döneminde ne yaparsa yapsın işlerin yolunda gitmediğini düşünür. Minimalist yaşam danışmanlığı yaptığım bir dönemde danışanlarımdan biri de tam olarak bunu söylemişti: “İşlerin yolunda gitmediğini hissediyorum.”

Orta yaşlı, iyi bir evliliğe ve yüksek yaşam standardına sahip danışanım, diğer danışanlarımın aksine fazla düzenli ve titizdi. Hatta yaşam alanı o kadar düzenli ve minimal anlamda iyi dekore edilmişti ki eğitim sürecinde kendisine ne anlatmam gerektiği konusunda düşünceliydim. Kendisiyle yaklaşık 1 saatlik görüşmemizin ardından anladım ki sorun yaşam alanında değil, zihnindeki karmaşadaydı. Daha sonraki eğitimlerime yalnızca yaşam alanlarında değil, zihinsel anlamda da bizi düzenli hale getirecek programlar ekledim.

  1. Minimalizm etkinliğimizden hatırlayın, evimizdeki tüm eşyaları, giysileri, dekoratif ürünleri, mutfak gereçlerini, hediyeleri tek tek inceleyip yaşamımızdaki amacını sorguluyorduk. Hayatımızı keyifli hale getirmesi, kullanışlı ya da elzem olması gibi nedenlerimiz varsa o eşya bizimle kalıyordu. Ancak bize iyi hissettirmeyen, boşa yer kaplayan ve kullanmadığımız eşyalardan kurtuluyorduk. İşte zihinsel sadeleşme sürecinize de tam olarak böyle başlayın. Elinize kağıt, kalem alın ve uzun süredir zihninizi meşgul eden şeyleri tek tek yazın. Sizi mutsuz eden, üzen, öfkelendiren, mahcup hissettiren her şeyi.
  2. Sonra elinizdeki listeye bakın ve zihninizi yoran şeylerin temelinde ne olduğunu düşünün. Kendinize karşı dürüst olun ve sorunların adını koyun. Bunu yaparken kendinizi ya da karşınızdakini suçlamayın.
  3. Evimizde yaptığımız gibi zihnimizdeki gereksiz şeylerden de kurtulmayı öğrenmeliyiz. Örneğin, “Bu düşünceyi uzun zamandır içimde tutuyorum, bunun bana herhangi bir faydası var mı? Bunu düşünmek bana ne katıyor ya da benden ne eksiltiyor?” Kendinize bu soruları sorun.
  4. Çözümü sizin elinizde olmayan ya da çabalasanız dahi çözülemeyecek olan sorunları akışına bırakmayı öğrenin.
  5. Sorunlarınızın üstünü kapatmak yerine konuşmayı deneyin; suçlamadan, yargılamadan, dinleyerek ve kendi fikirlerinize de saygı göstererek.
  6. Meditasyon en iyi zihinsel sadeleşme süreçlerinden biridir. Temiz hava, iyi bir ışık ve tütsüler dingin bir yaşam için iyi bir başlangıç olabilir.
  7. Günlük tutmak kişinin iş hesaplaşmalarını dışarı atması ve günlük yaşamın stresinden uzaklaşmak adına iyi bir rutindir. Ayrıca düzenli bir yaşam için de iyi bir adımdır.

Eğer siz de minimalizme adım attıysanız zihinsel sadeleşme sürecimize ortak olabilir, sorularınız için @yagmurmola Instagram hesabından bana ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Minimal, sağlıklı ve sakin bir yaşam için 2022 hedefleri

Yağmur Aşık Mola
Yağmur Aşık Mola, 1993 yılında Aydın’da doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra çeşitli ajans ve gazetelerde muhabirlik yaptı. Halen bir kamu kurumunda ... Devam