Minimal, sağlıklı ve sakin bir yaşam için 2022 hedefleri

2022 yılı için ajandanızı hala hazırlamadıysanız minimal, sağlıklı ve sakin bir yaşam için bu listeye göz atın! Her yıl kendime küçük bir ajanda alır ve o yıl yapmayı hedeflediklerimi not ederim. Çok mutlu ya da öfkeli olduğumda yazar, sonrasında mutlu olduğum anlara yeniden sevinip öfkeli anlarımın aslında büyütülmeyecek şeyler olduğunu görür, güler geçerim.

Geçen yılki ajandam boştu. Sadece ilk birkaç haftayı karalamış, diğer ayları boş bırakmışım. Geçen 12 aya baktığımda elle tutulur hiçbir şey yapmamış olduğumu düşündüm. Yeni bir dil öğrenmek, yogada ilerlemek, yeni bir ülke görmek gibi şeyler vardı aslında aklımda. “Hayat siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir” diye çok klişe ama geçerliliğini koruyan bir söz vardır. 2021 de bizim için öyleydi. O yüzden 2022 yılını güzel geçirmeye, en azından bunun için mücadele etmeye kararlıyım. Eğer siz de 2022 hedeflerinizi henüz listelemediyseniz, birlikte yapalım.

Son 20’li yaşım olması sebebiyle 2022 benim için özel bir yıl. Bu yüzden olumsuzlukların geçmesini beklemek yerine iyi şeyler için plan yapmaya hazırım.

Her zaman olduğu gibi minimal, sağlıklı ve sakin bir yaşam için hazırladığım listeye mutlaka göz atın!

 1. “Gününün üçte ikisini kendine ayırmayan kişi, ister devlet adamı, ister iş adamı, ister bilgin olsun aslında bir köledir.” (F. Nietzsche) Bu yıl kendine daha çok zaman ayır. Her gün 10 dakika hiçbir şey yapmadan kalabilmenin keyfini çıkar.
 2. Geçtiğimiz yıl hiç kullanmadığın, ihtiyacın olmayan ve yaşam alanında yer kaplamaktan başka işe yaramayan eşyalardan kurtul.
 3. Kitap okumak, müzik dinlemek, meditasyon yapmak, kahve içmek ya da sevdiğin şeyler için kendine bir alan oluştur.
 4. Bu yıl yeni bir hobi edin. Yürüyüş gruplarına katılabilir ya da yardım derneklerine katkıda bulunabilirsin.
 5. Hayatını sadeleştir, beslenmeni renklendir. Yeni tarifler denemek ve yeni lezzetleri keşfetmek için iyi bir yıl.
 6. Şehrinin kâşifi ol! Pandemi, ekonomik kriz derken pek çoğumuz evinden dışarı çıkamayan mutsuz insanlara dönüştük. Ancak çevrende keşfedilmeyi bekleyen bir doğa var.
 7. “Hayatın küçük bir parçasına bakıp tamamı hakkında karar verme.” (Lao Tzu) Geçmişle mücadele etmekten vazgeç.
 8. Konfüçyüs’ün 3 maymun öğretisini hatırla: Mizaru (kötüyü görme), Kikazaru (Kötüyü duyma), Iwazaru (Kötüyü konuşma).
 9. Kendi temizlik rutinini planla. Temiz ve düzenli bir ev, berrak bir zihin demektir.
 10. Egzersiz için bir tablo oluştur. Spor salonuna kaydolabilir ya da videoları takip edebilirsin.
 11. Bu yıl yiyeceklerini kendin yetiştirmeye ne dersin? Eğer bir bahçeye sahip değilsen yetiştirme kitleri alabilir ya da saksılarda kendi sebzelerini üretebilirsin. Ben bu yıl mantar yetiştirme kiti alıp deneyeceğim.
 12. 2021’de karşıma en çok çıkan bir diğer şey “yatırım” ve “zam” kavramları oldu. Bu yüzden 2022’de tasarruf ve yatırım konularında araştırmalar yapabilirsin. Her ay küçük birimleri kenara ayırmak yıl sonunda işine yarayabilir.
 13. Geçtiğimiz yıl dijital detoks konusunda araştırmalar yapmış, deneyimlerimi sizinle paylaşmıştım. Bu yıl da devam etmekte kararlıyım. Eğer henüz başlamadıysanız geçmiş yazılarıma göz atabilirsiniz.
 14. Yeni yılda hazırlamayı en çok sevdiğim şey “bu yıl okunacaklar listesi”. Hazırlaması inanılmaz keyiflidir. Klasikler, yeni çıkanlar, en çok satanlar diye uçsuz bucaksız bir listeden dilediğinizi seçer, sonra başlamak için heyecanlanırsınız.
 15. Listenin en sonuna ilişkileri ekledim. 2022’de size iyi gelmeyen insanlarla aranıza mesafe koyun. Size iyi gelen insanları daha çok kucaklayın.

İlginizi çekebilir: Minimalizm ile ruhunuza teşekkür etmeyi öğrenin

Yağmur Aşık Mola
Yağmur Aşık Mola, 1993 yılında Aydın’da doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra çeşitli ajans ve gazetelerde muhabirlik yaptı. Halen bir kamu kurumunda ... Devam