6 muhteşem baharatla kışı sıcacık karşılayın

Yaz bitti. Şimdi içimizi ısıtacak sıcaklığı, battaniyelerin altında kitap okurken yudumladığımız çay, kahve, salep, sıcak çikolata veya şarap gibi kışın en keyifli yanı olan içeceklerde buluyoruz. Bu soğuk mevsimlerin hastalık getiren etkisinden kurtulmak ve içimizi bir nebze daha ısıtmak için baharatlar kadar basit ve etkili bir yöntem yok. İç ısıtan bu baharatların faydaları ise saymakla bitmiyor.

Zencefil

En meşhur ve etkili baharatlardan biriyle başlayalım: Zencefil. Bağışıklık sistemini güçlendirip, iltihaplara ve mide bulantısına iyi geliyor. Kök bitki olarak başta C vitamini ve Magnezyum olmak üzere büyük bir besin deposu. Biz çoğunlukla çayından faydalansak da Zencefil çeşitli tatlı ve özellikle Uzak doğu yemeklerinde sıkça kullanılıyor. Bu kışa farklı bir şey denemek için zencefilli birkaç tarif deneyebilirsiniz.

Tarçın

Konumuza zencefilin en yakın arkadaşlarından biriyle devam edelim: Tarçın. Hem rengi hem de kokusuyla sonbaharın ta kendisi olan baharat müthiş bir antioksidan. Sabahları kahvaltınıza dahil ederek kan şekerinizi kontrol altına alabilir ve aşırı açlı hissinden kurtulabilirsiniz. Tarçın kendine yer edinme konusunda zorluk çekmemiştir. Onu bir çok tatlının, hamur işinin ve içeceğin içinde bulabilirsiniz. Ama biz yine de size tarçın ekleyebileceğiniz tuzlu tatlar da olduğunu hatırlatalım.

İlginizi çekebilir: Sonbahara özel tarifler: Balkabağı çorbası ve balkabaklı ekmek

kış baharatları
Soğuk mevsimlerin hastalık getiren etkisinden kurtulmak ve içimizi bir nebze daha ısıtmak için baharatlar kadar basit ve etkili bir yöntem yok.
Karanfil

Zencefil ve Tarçın’la birleştiğinde harika bir kış çayına dönüşecek diğer eşlikçi ise Karanfil. Karanfil sıradan bir baharat değil, evinizdeki doğal eczanenin en etkili ağrı kesicisi. Aynı zamanda kemiklere de iyi geliyor. Hem tatlılarda, hem içeceklerde hem de yemeklerde kendine yer edinen bir başka tat. Karanfilin aroması birçoklarına göre daha etkili ve kokusuyla iştahınızı kabartacaktır.

Zerdeçal

Yukarıda harika bir kış çayı olduğunu söylediğimiz üçlüyü bal ve zerdeçalla birleştirdiğinizde ise tüm kış sizi hastalıklara karşı bir bomba etkisi yaratacak bir macun yaratmış oluyorsunuz. Zencefille aynı aileye mensup zerdeçalın faydaları ise ayrı bir yazı konusu.

İlginizi çekebilir: Mucize bitki zerdeçalla her gün 1 tarif

Muskat

Gelelim Osmanlı ve Türk mutfağının sessiz yıldızı muskat baharatına. Et, bakliyat, tatlı ve turşu gibi farklı tatlarla birlikte kullanılabilen muskat, tatlı ve yoğun bir aroma ile yemeğin lezzetini etkili bir şekilde arttıran baharatlardan. Faydaları ise biraz göz ardı edilmiş durumda. Yararlı mineral ve vitaminlerin yanı sıra içindeki temel yağlardan biri olan ‘miristisin’in zihinsel fonksiyonlara faydalı olduğu biliniyor. (Adaçayı ile birlikte Alzheimer hastalığı tedavisi için inceleme altında.) Aynı zamanda anti bakteriyel  özelliği ile bugün diş macunlarının içerisinde de kullanılmakta.

Ada çayı

Baharatlarla ısıttığımız mutfağımızı bir de antik dönemlerden beri kullanılan bitki Ada çayı ile taçlandıralım. Yine sadece çay olarak tükettiğimiz bu faydalı bitkiyi aynı zamanda yemeklerde, özellikle etli lezzetlerde kullanmayı denemelisiniz. Biberiye ile kardeş sayılan Adaçayı, Roma ve Yunan imparatorluklarından günümüze antioksidan, iltihap giderici, hazmı kolaylaştırıcı, doğurganlık ve menstrüel problemlerde ve öksürük ve boğaz ağrılarına karşı kullanıldı. En önemli faydalarından biri de zihni olumlu yönde etkilemesi, duyu ve hafızayı güçlendirmesi.

İlginizi çekebilir: Sağlıkla parlayan bir cilt için tüketmeniz gereken besinler

Kaynak:

mindbodygreen.com

theherbalacademy.com

absolutespice.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!