5,8 milyon çocuğun boş zamanı üzerine: Boş zaman, boşa harcanacak zaman mıdır?

Enes Batur, YouTube’da 7-15 yaş çocukların başlıktaki abone sayısına ulaştırdığı kişi. Dün yeğenim Efe ile YouTuber Enes Batur’un hayat hikayesini anlattığı filmi izledik. Tamamen ön yargısız olarak, o yaştaki çocukların neden onu sevdiğini, ilgiyle izlediğini anlamaya çalıştım. Enes Batur salona girdiği andan itibaren çocuklar çığlık çığlığa karşıladı (Bizim yaş grubu için o durumu 90’lı yıllarda konserine  ilk defa gidilen içimizdeki Tarkan coşkusu olarak tarif edebilirim).

Teknoloji gelişiyor, elbette uyum sağlayacağız ancak asıl sorun sanal dünya içeriklerinin çocukların boş zamanını dolduran birer oyun arkadaşı, sanal eğlencesi haline geliyor olmasında…

Filmin ilk yarısında anlatılan arkadaşlar, aile, ilişkiler gibi durumların benzeri, hepimizin başına geldiği için eğitim sektöründen biri olarak ilgiyle izledim. İkinci yarı benim için biraz uzun geçse de milyonlarca çocuk ilgiyle, sıkılmadan izledi, izliyor. Peki bu durumu Enes Batur’un başarısı olarak mı görmeli yoksa çocukların boş zamanlarını dolduramayan anne babaların fark etmeden bir genci fenomenliğe taşımaları olarak mı?

Çocukların boş zamanının kalitesi, anne babaların tercihlerinde yatıyor

Teknoloji gelişiyor, elbette uyum sağlayacağız ancak asıl sorun sanal dünya içeriklerinin çocukların boş zamanını dolduran birer oyun arkadaşı, sanal eğlencesi haline geliyor olmasında… Yaşları büyüdükçe ilgileri başka şeylere yöneldiğinde, zamanları biraz daha kısıtlandığında onları tatmin edecek şeylerden biri de hayalleri olacak.

Sıkılmaya tahammülü bile olmayan çocukların üretkenliği bir noktada son bulmadan hayal dünyalarının, merakının en verimli olduğu yaşlarda onları biraz daha oyuna teşvik etmek, yaratıcılıklarını artırmak ve ilerde bir amaç edinmelerini sağlamak anne babaların elinde.
 

İnternette izlediği içeriklerinden ve takip ettiği kişilerinden haberiniz olursa denetimi daha rahat sağlarsınız.

Her zaman hatırlamanız için;

  • Hiçbir zihinsel ve bedensel yorgunluk ya da stres çocuğunuzla vakit geçirmeye engel değil.
  • Çocuklarınıza ödevini yapması, düzenli çalışması, dişlerini fırçalaması, oyuncaklarını, odasını toplaması gibi yaptığınız hatırlatmalar süreklilik gösteriyorsa, on dakika oynayacağınız bir oyunda bile sorumluluklarını anlaması çok daha kolay olur.
  • İnternette izlediği içeriklerinden ve takip ettiği kişilerinden haberiniz olursa denetimi daha rahat sağlarsınız.

Çocuğunuz lise dönemine geldiğinde, tablet, telefon veya bilgisayar başından kalkmadıklarında ve ders çalışmadıklarında yakınacağınız zaman gelmeden, şimdi yarı yıl tatili de gelmişken boş vakitlerini gerçek dünyaya ait, kendilerine bilgi ve fayda katmasını sağlayacak aktivitelerle doldurun. Sevgiyle iletişimde kalın..

 

İlginizi çekebilir: Çocuklarda sağlıklı bir gelişimin olmazsa olmazları: Merak ve sorgulama

Eğitim Danışmanı Burçak Çakmak
A Sınıfı Eğitim kurumunda yönetici ve eğitim danışmanı. 7. sınıftan itibaren öğrencilere verimli ve düzenli ders çalışmayı öğreterek programlarını takip ediyor. Liseye Geçiş ve ... Devam