5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü neden önemlidir?

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü geride bıraktık. 5 Aralık tüm dünya genelinde kadınların daha insanca yaşama ve erkeklerle eşit haklara sahip olma isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanıyor. Bu tarihin Türk kadınları için önemi daha da farklı çünkü 5 Aralık 1934 tarihinde Atatürk devrimlerinden en önemlilerinden biri gerçekleşti. Kadınlar milletvekili seçme ve seçilme hakkına birçok Avrupa ülkesinden erken bir tarihte sahip oldu.

Atatürk “… toplumun başarısızlığının asıl sebebi kadınlara karşı olan bilgisizlikten ileri gelir, bir toplumun bir organı faaliyette iken diğer bir organı işlemez ise o toplum felç olur,’’ diyerek kadınlara verilen ve verilmesi gereken değerin bir toplumun refahı ve ilerlemesi için ne kadar önemli olduğunu ifade etmiş ve somut haklarla da bu değeri desteklemiştir. Bu sayede 1935 yılında meclise tam 17 kadın milletvekili girmiştir. Bu değer ve bakış açısı, dün olduğu gibi bugün de cumhuriyet kadınları olarak bizleri güçlü, etkili ve yetki sahibi kadınlar olmamız konusunda cesaretlendirmeye devam ediyor. Kadınlar olarak hayatın her alanında aktif ve etkin olup cinsiyet eşitsizliğine maruz kalmadığımız, kadına şiddetin olmadığı günler hayal ediyor ve haklarımızı elde edebilmek için mücadele etmeye devam ediyoruz. Umarız Sheryl Sanberg’in dediği gibi “Gelecekte kadın liderler değil, sadece liderler olur.”

İlginizi çekebilir: Cinsiyet eşitliği bilincini sağlamak için çocuklarla nasıl konuşmalıyız?

Duygu Meriç
Ben Duygu Meriç, 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Bir yıl özel bir okulda çalıştıktan sonra atanarak doğu göreviyle köy ... Devam