5 Adımda acıyı neşeye dönüştürün

Anthony Robbins (link: powercoaching.us ) ’in Boca Raton, Florida’ da gerçekleştirdiği  “Kaderinle Randevu” isimli 8 günlük ilişkiler eğitiminden yeni döndüm. 2009 ve 2010’da katılımcı olarak tamamladığım bu eğitimin bir üst adımı olan “Liderlik Akademisi” derslerini işledik bu sekiz günde.

deli sekiz
                         Deli Sekiz sarmalı

En çarpıcı derslerden biri de yaşamınızda her ne olursa olsun, geçen süreci acı ile değil de neşe ile tamamlamak üzerine kırabileceğiniz “Deli Sekiz” idi.

Acı kaçınılmaz ama acı çekmemek bir seçim. 2016’nızın neşe dolu bir yıl olması için “Deli Sekiz” inizi keşfedin!

Anthony Robbins liderlik ekibine yaptığı 3 saatlik özel eğitimde bize,  “Crazy Eight – Deli Sekiz” konseptinin detaylarını anlattı. Bu konsept yaşamınızda kontrol edemediğiniz durumlar karşısında ortaya çıkan acı ve öfke duygularının nasıl bir 8 çizdiğini anlatıyor. Yani aslında bilinçaltınız size bir illüzyon yaşatıyor, yaşamda kontrol edemediğiniz durumlar karşısında size hayali bir “kontrol bende” hissi yaşatıyor. Bu da sekiz şeklinde bir salınıma neden oluyor.

Sekizin bir köşesinde depresif, üzüntülü, yalnız hisseden kurban psikolojisi, diğer tarafında ise meydan okuyan, kızan,  hakkı yenilmiş gibi hisseden öfke psikolojisi veya ruh hali var. Kurban ruh hali sizi kontrol edemediğiniz durumlar karşısında, üzüntülü, çaresiz hissettirerek yalancı bir kontrol getiriyor.

Öfkeli ruh hali ise kurbandan biraz daha enerjisi yüksek bir hal olup aksiyon odaklıdır; ama sonuçta yine size zarar veren bir psikolojidir. Burada kişi öfkenin verdiği adrenalin ile kendini daha fazla kontrol halinde hissediyor. Yaşamda karşılaştığınız ve ne yaparsanız yapın kontrol edemediğiniz durum karşısında yeteri kadar üzüntü ve kurban psikolojisinde olduğunuz ve hala bir sonuç elde edemediğinizde bilinçaltınız, üzüntü enerjisini öfkeye yöneltiyor. Öfkeyi yeteri kadar hissettiğiniz ve bu halde iken attığınız adımlarda sonuç getirmediğinde bu sefer öfke enerjisinin yerini tekrar üzüntü alıyor.

 Deli Sekiz iş yaşamınızda olduğu kadar özel ilişkilerinizde de karşınıza çıkıyor ve yaşam kalitenizi düşürüyor.

Bu Deli Sekiz denilen döngünün kırılabilmesi için öncelikle içinde bulunduğunuz durum ve zamanlaması ile ilgili farkındalık yaşamanız gerekiyor. Şayet bu döngünün farkına varamaz ve yerine güçlü bir döngü yerleştirmezseniz, yaşamdan aldığınız keyif ve neşe azalıyor. Uzun vadede bu durum mutsuzluk, ümitsizlik hatta depresyon getiriyor.

İlgili yazı: Olumlamanın gücü: Bir şeyi 40 defa söylersen olur!

Kendinizi sürekli bu Deli Sekiz’ in içinde mi buluyorsunuz? Peki ama bu döngü nasıl kırılır?

Bu sizi güçsüzleştiren döngüden çıkmanız hatta yerine daha güçlü bir döngü koyup, yeni döngüyü güçlü bir kasa dönüştürmeniz mümkün.

5 adımda bu döngüden kurtulun:

1. Anthony Robbins’in HNP (Human Needs Psychology – 6 Human Needs) 6 insan ihtiyacı piramidinden sizi hangi temel ihtiyaçların güdülediğini bulun. Önem sırasına göre dizin.

insan ihtiyacı piramidi
   6 insan ihtiyacı piramidi

-Kesinlik ve Netlik – Güvende hissetme ve rahatlık ihtiyacı

-Değişiklik – Değişim ve farklılık ihtiyacı

-Önemli Hissetme – Özel ve değerli hissetme ihtiyacı

-Sevgi ve Bağ kurma – Bağlantıda olma, sevme ve sevilme ihtiyacı

-Gelişim – Öğrenme ve gelişme ihtiyacı

-Katkı Sağlama – Bütüne yarar sağlama ihtiyacı

2. İlk 3 ihtiyacı hangi yollar ile giderdiğinizi bulun.

3. Deli Sekiz döngüsü ile özellikle bu ana 3 ihtiyacı nasıl giderdiğini fark edin.

4. Farkındalığın ardından benzer bir durum geldiğinde hissetmeyi ve olmayı seçeceğiniz “Yeni Psikoloji”yi tanımlayın. Yeni fizyolojiniz ne olacak? Kendinize ne söyleyeceksiniz? Odağınızda ne olacak?

4. Eski döngü ile yeni döngüyü bilinçaltınızdaki kayıt yenileninceye dek zihinsel olarak tekrarlayın.

Acı ve üzüntü yerine neşe ve mutluluk dolu bir 2016 tasarlamak sizin elinizde. Bu seçimi yapın!

20 Şubat 2016 günü Akatlar, İstanbul’ da  ‘İlham-Enerji-Dönüşüm’ (link: yelizruzgar.com) playshopumda bu 5 adım ve buna ek olarak profesyonel koçluk araçları ve kadim şifa tekniklerini paylaşacağım. Davetlisiniz! Birebir çalışmalarım ya da İlham-Enerji-Dönüşüm hakkında detaylı bilgi almak için bana email atabilirsiniz: [email protected] / [email protected]

yeliz rüzgar

Muse Yeliz Rüzgar
İzmir doğumlu ve uluslararası tanınırlığı olan Yeliz Rüzgar, Bütünsel Yaşam Koçu ve Enerji terapistidir. Yurt dışı ve yurt içinde ortağı olduğu koçluk ve danışmanlık ... Devam