40 yaş sonrasında kilo vermek için 8 ipucu

40 yaş ve sonrasında kilo vermek biraz daha zorlaşabilir. Fiziksel aktivite düzeyindeki değişiklikler, hormonal dengesizlikler ve yeme alışkanlıkları vücudun yağ depolanmasına yatkınlık oluşturabilir. Bu gibi durumlarda ufak ipuçları bizlere yardım edebilir.

Yüksek yağlı tatlılar ve hamur işleri  yerine meyveleri tercih edin

Meyveler diğer şekerli, unlu ve yağlı tatlılara göre daha düşük kalorilidirler. Aynı zamanda en önemli nokta bol antioksidan içermeleri, yüksek vitamin ve mineral değerleridir. Yaşımız ilerledikçe ihtiyacımız olan sağlıklı içerikleri meyvelerden sağlayabiliriz.

Kahvaltınızı asla atlamayın

Kahvaltı günün en önemli öğünü, metabolizmanızın çalışmaya başlaması için bir yakıt niteliğindedir. Proteinden yüksek, yumurta ve peynir ile yapılan bir kahvaltı hem tok kalmanıza hem de kas kitlenizi korumaya yardımcı olacaktır.

Gün içindeki kalori alımınızı saatlere göre dengeleyin

Yüksek kalorili öğününüzü akşama bırakmamaya, gece geç saatlerde yemek yememeye özen gösterin. En yoğun kalori alımını kahvaltıdan başlayarak öğle yemeğine yerleştirin. Akşama sebze ya da salata tüketerek daha rahat bir sindirim sistemi ile uykuya dalmış ve yağ depolanma riskini azaltmış olabilirsiniz.

Pişirme yöntemine dikkat edin

Evde hazırladığınız yemeklerde genellikle zeytinyağı kullanmaya, kızartma, hamur işi tarzı yemeklerden uzak durmaya özen gösterin. Eğer dışarıda çok sık yemek yiyorsanız da menüdeki kremalı ve soslu yiyeceklerden uzak durun.

Bir tabak makarna evde yaptığınızda 300 kalori iken dışarıda yediğinizde 400-500 kaloriye kadar çıkabilir. Bunu göze alarak ızgara etleri ve zeytinyağlı sebzeleri ön plana alabilirsiniz.

Kalori alımınızı sınırlandırın

Artık aldığınız kalori kadar kalori harcamıyor olabilirsiniz. Bu noktada bir beslenme günlüğü tutmayı ya da bir aplikasyondan yararlanmayı deneyebilirsiniz.

Herhangi bir iş ile ilgilenirken yemek yemeyin

Yemek yemek için ayrı zaman dilimi ayırıp daha özenle yemeye dikkat edin. Çünkü diğer yandan herhangi bir işe odaklanmak ne kadar yediğimizi fark etmememize dolayısıyla da tokluk hissini zor yakalamamıza neden olur.

İçecek tercihlerinize dikkat edin 

Asitli, kremalı içecekler ile bir ana öğün kalorisi alabileceğinizi biliyor muydunuz?  Bu nedenle mümkün olduğunca kahvelerinizi şekersiz ve kremasız, çaylarınızı da şekersiz tercih etmelisiniz.

Egzersize zaman ayırın

Sağlıklı beslenmeye ek olarak yaptığınız her fiziksel aktivitenin kilo vermenize olumlu etkili olduğunu unutmayın. Günde 10.000 adım atmaya, sevdiğiniz bir spor türünü haftada 2 gün orta şiddette yapmaya özen gösterin. Kendinize ayırdığınız vakti daha kaliteli kullandığınızda motivasyonunuzun arttığını fark edeceksiniz.

Diyetisyen Müge Bozok Diyetisyen
2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarı ile mezun oldu. Türkiye’nin ilk Tıp Merkezi İntermed’de kariyerine başladı, bu merkezde ... Devam