4 pratik adımda daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz

Belki de birçok kadının estetik çılgını olmasının sebebi, aynaya bakınca karşısında gördüğü kişiyi beğenmemesinden kaynaklanmaktadır. Bir kadının güzel olması için bakımlı olması ve güzel bir gülüşünün olması yeterlidir aslında.

Kimilerine göre makyaj, yüzdeki tüm kusurları örten ve bizleri daha da güzel gösterdiğine inanılan bir buluş olsa da, aslında her şeyin doğalı en iyisi değil midir? Canlı ve pürüzsüz bir cildiniz varsa hafif bir allık, rimel ve naturel tonlarda bir ruj emin olun yeter de artar bile.

Problemli ciltler için elbette iş bu kadar kolay olmayacaktır, ama hafif kusurları olan bir cilde sahipseniz evde uygulayacağınız doğal yöntemler ile kısa sürede pürüzsüz bir cilde ulaşabilirsiniz. Böylece, en azından yaz döneminde, fondöten ve kapatıcıların ağırlığından kurtulabilirsiniz.

Cilt temizliği

Günlük rutininizde yer alması gereken en önemli unsurlardan biri elbette cilt temizliğidir. Nasıl ki dişlerinizi fırçalamadan yatağa girmiyorsanız, ne kadar yorgun da olsanız, cildinizi temizlemeden uykuya dalmayı düşünmeyin.

Elbette her keseye, her cilt tipine uygun birçok makyaj temizleme ürünü olsa da, çok hassas bir cilt yapısına sahip olmadığınız sürece sirke ile yüzünüzü temizlemeniz mümkün. Özellikle karma ve yağlı ciltler için oldukça etkili olan elma sirkesi kısa sürede cildinizdeki farkı görmenizi sağlayacaktır. Temizleyici olarak beyaz sirke de tercih edebilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler:

  • Sprey şişe
  • Elma sirkesi veya beyaz sirke
  • İçme suyu

Eğer normal bir cildiniz varsa şişenin ⅓’üne sirke, kalanına su koyabilirsiniz. Daha yağlı bir cilde sahipseniz şişenin yarısını sirke, yarısını su ile doldurabilirsiniz. Bir pamuğa karışımı sıkıp yüzünüzü iyice temizleyin. Uygulamadan sonra yüzünüzü yıkayıp yıkamamak ise sizin seçiminiz olacaktır.

Buz küpleri

Yıllar önce, şu an hatırlayamadığım bir şekilde, duymuştum şimdiki önerimi. Uzun süre denemiştim ve çok da memnun kalmıştım. Sonraları nedense vazgeçmiş olsam da, bu yazı ile birlikte bu akşamdan itibaren bu uygulamaya yeniden başlamam gerektiğine eminim. Sizlere de şiddetle tavsiye ederim.

İhtiyacınız olan malzemeler:

  • Buz küpleri
  • Maden suyu
  • Limon

Buz küplerini maden suyu ile doldurun, küplere birkaç damla limon sıkın ve dondurun. Sabah akşam temiz cilde buz küplerini uyguladığınız sürece cildiniz daha canlı ve daha diri gözükecektir. Kabul ediyorum özellikle kış aylarında buzları yüzünüze uygulamak biraz zor olacak gibi gözükse de, bu uygulama güzellik uğruna katlanılan acıların yanında oldukça hafif kalacaktır.

Nemlendirici

Her cilt tipinin nemlendiriciye ihtiyacı olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Cildinize en uygun nemlendiriciyi bulmak biraz zaman alsa da bulunca piyasadan kalkmadığı sürece ondan vazgeçmemenizi öneririm. Bu süreçte internet sitelerinde yer alan ve cilt tipinize uygun olan bir nemlendirici kremi evde yapmayı deneyebilirsiniz. Kim bilir belki de sizin için en ideal nemlendiriciyi kendiniz yaratırsınız.

Maya maskesi

Birçok yazıda cilde ne kadar faydası olduğu yazılıp çizilen yaş mayanın hakkını verdiğini söylemek gerekir. Marketlerden oldukça uygun fiyata satın alabileceğiniz yaş maya ile ilgili birçok maske tarifi bulunsa da benim favorim kesinlikle süt ve maya karışımı. Kokusu biraz kötü olan bu maskeyi uygulamadan önce, cildinize getireceği güzellikleri düşünebilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler:

  • Yaş maya
  • Süt

1 çorba kaşığı yaş maya ve 1 çorba kaşığı sütü küçük bir kap içerisinde karıştırıp yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 15 dakika sonra ya da kurumaya başladığını hissettiğinizde yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Karma ve yağlı bir cilt yapısı ile boğuşanlar haftada 2 veya 3, normal ve kuru ciltli olanların ise haftada bir kez uygulayabileceği bu maske cildinizi yenileyecek ve nem dengesini düzenleyecektir.

İnanın düzenli bir şekilde uygulayacağınız bu 4 basit adım ile birkaç hafta içerisinde cildinizdeki değişimi fark edeceksiniz.

Son olarak, bol bol su için! Nedenlerini ve yararlarını tek tek yazmama gerek olmadığını düşünüyorum.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı beslenmenin gücü: Saç, cilt ve tırnaklar için en iyi besinler

Gizem Okut
1986 yılında İstanbul’da doğdum ve Kıbrıslıyım. 2010 yılında DAÜ’de Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü bitirdikten sonra Londra'da moda yazarlığı da dahil olmak üzere moda ... Devam