25 Mart Terazi burcunda Ay tutulması ve etkileri

25 Mart 2024 tarihinde Terazi burcunun 5° bir Ay tutulması meydana gelecek. Tutulma yarı gölgeli bir Ay tutulması. Yarı gölgeli Ay tutulmasında dünyanın yarı gölgesi Ay’ın üzerine düşer ve bu gölge Ay’ın yüzeyinde belli belirsiz bir şekilde göründüğü için tutulmanın gözlenmesi zordur. Tutulma ülkemizden görünmeyecek. Afrika, Avrupa, Kuzey ve güney Amerika ve Asya’nın Kuzey doğusunda izlenebilecek.

Ay tutulmalarında Dünya Güneş ve Ay’ın arasına girer ve enerjiyi durdurur. Tutulma kaç dakika sürerse o kadar süre boyunca Ay’ın enerjisi dünya tarafından kesilir. Ay varlığımızla ilgili çok önemli bir nokta. Ay tutulmaları, Ay yalnızca dolunay fazında iken gerçekleşebilir. Yeni Ay aşamasından itibaren Ay büyümeye başlamış, dolunayda ise ışığını tamamıyla yansıtmıştır. Dolunaydan sonra giderek küçülmeye başlayacak ve sonunda ışığını tamamen yitirecektir… Bu sebeple Ay tutulmaları tamamlanmalar ve sonlanmalarla ilgilidir. Bitişleri simgeler…

Tutulma 5° Terazi burcunda Zaniah sabit yıldızının etkisinde gerçekleşecek. Tutulma 113 Numaralı Saros ailesinden. Benzer bir tutulmayı en son 2006 yılında yaşamıştık. Terazi burcunda meydana gelen bütün tutulmalar; toplumda hukuksal olaylar, toplumda öne çıkacak yargılanmalar, maliye, hazine vb. kadrolarda meydana gelecek olan değişimler, evlilik ve boşanma gibi olayları tetikler.

Tutulmanın etkisinde olduğu 5° Zaniah sabit yıldızı ve tutulmanın 5. ev vurgusu, tutulma yöneticisi Venüs’ün ise Satürn ile birleşmiş olması, sanat ve sanatçılarla alakalı hareketli bir gündeme işaret etmekte. Sanatçıların ya da topluma mal olmuş olan önemli isimlerin yaşayacağı zorlu süreçler bununla birlikte meydana gelecek olan yargı süreçlerini gündeme getirebilir. An haritasında yükselen burcun yöneticisi Merkür’ün Koç burcunda Chiron ile kavuşması birtakım yara verici kararların, fütursuzca sarf edilecek söylemlerin ve kararların alınabileceğini vurgulamakta.

Tutulma anında Mars’ın Ay’la arasındaki 150 derecelik açı, meydana gelecek olan olayların beklenmedik şekilde meydana geleceğini ve pasif agresif bir öfke ile kurban rolüne girileceğini yansıtır. Toplumda büyük yankı uyandıracak olan hukuksal yeni düzenlemeler, yargılanmalar, birtakım yargı süreçlerinin tamamlanması, yasa değişiklikleri tutulmanın ana gündemi.

Ülke haritamızda 4. evdeki Mars’ımızın üstünden tutulma gerçekleşiyor. Sınırlar, askerler, emlak, konut değerleri ile ilgili dikkat çekiyor. Birtakım yeni yapılanmalar, yeni vergilendirmeler söz konusu olabilir. Bununla birlikte muhalef partileri için de oldukça hareketli gündemler yaşanabilir. Çiftçiler ve tarımla ilgili de beklenmedik zorlanmalar söz konusu. Ekonomik anlamda da dengelerin hızlıca bozulabileceği bir dönem. Tutulmanın güney ay düğümü tarafından geliyor olması geçmişte verilen kararların uygulanmaya başlama sürecini işaret ediyor.

Ay tutulmasının yöneticisi Venüs, tutulma anında Satürn ile birlikte Achenardaki Mc’miz ile kavuşumda. Kadersel anlamda girilecek yeni, zorlu ve sürpriz yolların işaretçisi… Venüs, değer duygusu ve ekonomik konuları da simgeler. Satürn tarafından kısıtlanmış olması ekonomik anlamda yaşanacak zorlukları göstermekte. Tutulmanın Pluto ile arasındaki 120 derecelik açı ise yaşanan zorluklardan güçlenerek çıkılacağının işaretçisi…

Herkesin doğum haritası oranında etki alacağı bu tutulmada en çok etki alacak olan burçlar Terazi, Koc, Yengeç ve Oğlak burçları. Bununla birlikte kişisel haritalarınızda Terazi burcu hangi evinizde ise o ev konuları ile ilgili gündemler verecektir.

İlginizi çekebilir: Yaşam enerjimiz Mars’ın doğum haritasındaki önemi: Mars Burcun sana ne anlatıyor?

Çimen Halitoğlu Çakır Karma Astrolog
1985 Van doğumluyum. Lisans eğitimimi Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesinde 2011 senesinde tamamladım. Üniversite sonrası Turizm-Otel/Cafe-Restaurant işletmeciliği gibi alanlarda hizmet verdim. Yaşamı ve varoluşu sorgulamam ... Devam