Yaşam enerjimiz Mars’ın doğum haritasındaki önemi: Mars Burcun sana ne anlatıyor?

Mars gezegeninin astrolojideki yeri ve önemi her zaman oldukça merak edilen bir konu olmuştur. Mars en basit tanımı ile yaşam enerjimizdir. Eylemlerimiz ve bu eylemleri nasıl ortaya koyduğumuz doğum haritamızdaki Mars ile ilgilidir. İnsanın harekete geçmek için ihtiyacı olan enerji Mars’tır. Yönetici burcu Koç’tur ve eril yanlarımız ile ilgilidir. Kendini ortaya koymak, cesaret, girişim, istek, enerji alanı, risk almak, güçlü dürtüler ve arzuları temsil eder. Enerjisi dinamiktir. Koç yönetiminde olduğu için çabuk kızan ve öfkelenen bir yapısı vardır. Savaşma gücü, olaylara karşı gösterilen direnç ve cinsel güç yine Mars ile ilgilidir.

Yunan mitolojisinde Zeus ve Hera’nın oğlu Ares’tir. Ares, Roma ve Yunan mitolojisinde savaş tanrısıdır. Bu nedenle insan tabiatının savaşçı yönü ile ilgilidir. Yine yunan mitolojisindeki Afrodit’e olan aşkı ile ilgili pek çok mit vardır. Afrodit ise Venüs gezegeni ile simgelenir. Bu sebeple Venüs ve Mars gezegenlerinin doğum haritalarındaki yerleşimleri aşk ilişkileri konusunda da oldukça önemli ipuçları verir. Mars malefik dediğimiz kötücül bir gezegendir ama insanın varlığını sürdürebilmesi için de gereklidir.

Mars burcu ne demek?

Doğum haritalarında Mars’ın bulunduğu burç kişinin Mars burcunu simgeler. Mars’ın doğum haritalarındaki burç konumu kişinin kendisini nasıl ortaya koyduğunu gösterir. Hangi evde olduğu ise yaşam enerjisini en çok hangi alanda ortaya koyduğunu gösterir. Hayat içinde kişinin karşısına çıkan sorunları aşmak için nasıl bir yol izlediği, iradesini nasıl ortaya koyduğu doğum haritasındaki Mars ile ilgilidir. Mars’ı doğru çalıştırmanın tek yolu mücadele etmek, gücünü doğru kullanmak ve bununla birlikte kendini korumaktır.

Mars bir insanın doğru eylemi sergilemesi için ihtiyacı olan yakıttır ve yetersiz bir yakıtla yola çıkıldığında yolda kalmak kaçınılmazdır…

Mars bir doğum haritasında retro ya da zayıf pozisyonda ise hareket enerjisini kısıtlar, mücadele gücü eksiktir. Hile, kurnazlık, erdemsiz davranışlar, yaşam enerjisinin yanlış işler peşinde koşarak heba edilmesi söz konusudur. Sabırsız, kendi bildiğini okuyan, acımasız, bazen bencil, saldırgan, öfkeli, kavgacı, empatiden uzak, gücün kontrolsüz kullanımı söz konusudur. Retro ve zayıf pozisyondaki Mars temsil ettiği burç konuları ile ilgili hastalıklara da davetiye çıkarır ancak en temelde Mars, vücutta baş bölgesini, kan ve kan hastalıklarını simgeler. Elementi demir, taşı yakuttur. Salı günleri ise Mars günüdür. Mars günü toplantılar, önemli konuşmalar, münazaralar için çok uygun olmayabilir. Gerilim enerjisi yüksektir. Mars günleri bir işe başlamak için bizi harekete geçirebilir. Spora başlamak, egzersiz yapmak, sakinleştirici meditasyonlar yapmak için oldukça verimlidir.

Mars Koç burcunda ya da 1. evde

Kişi enerjik ve hareketlidir. Cesaretli, atılgan, dediğim dedik, dik başlı ve inatçıdır. Zaman zaman sakarlık, kavgacı ve fevri olabilir. 1.ev Koç burcunun evidir ve burada enerjisini ortaya koyabilir. Kişinin dürtüsel yönelimi kendisine odaklıdır bu sebeple biraz bencil olabilir. Yüzünde ya da bedenin de bir yara izi olabilir. Hayatı mücadele ile geçer ve mücadele ettikçe kendisini var edebilir.

Mars Boğa burcunda ya da 2. evde

Boğa, Venüs yönetiminde bir burç olduğu için Mars burada düşük çalışır. Atalet, tembellik verir. Harekete geçememek, geç kalmak ve miskinlik verir. Kişinin dürtüsel yönelimleri para kazanmaya odaklıdır. Kişi para kazandıkça mutlu olup kendini güvende hisseder. Kişinin kazanç konusunda mücadele etmesi ve kazançlarını doğru yönetmeyi öğrenmesi gerekir.

Mars İkizler burcunda ya da 3. evde

Kişi, zeki ve konuşkandır. Bilginin peşinden gider, fikirlerini ve ideolojilerini sonuna kadar savunur. Eğitim aldıkça, bilgiyi öğrendikce motive olurlar. Dürtüsel olarak kardeşler, yakın çevre, komşular ve iletişim konusunda yaşam enerjisini kullanır. Doğru yönetilemediğinde dedikodu ve manipülasyona çekilir. İletişimde kırıcı, emrivaki konuşan sert bir enerji ortaya çıkabilir.

Mars Yengeç burcunda ya da 4. evde

Tüm yaşam enerjisini ailesi ve kendini güvende hissedebileceği ortamı yaratmak üzerine kullanır. Güven problemi, içsel güven arayışı, iç çatışma yaşayan bir yapı verir. Mars bu pozisyonda zararlıdır aile içi ilişkilerde de problemler verir. Sorunlu bir ev ve yuva yaşamı verirken en büyük yönelim de yine aileye olur. Kişi aile sorunlarını çözmek için büyük bir efor harcar. İçten içe de özgürleşme ve tek başına olmayı arzu eder.

Mars Aslan burcunda ya da 5. evde

Keyifler, hobiler, çocuklar ve aşk hayatını simgeleyen yerde Mars’ın olması kişiye flörtöz bir yapı verebilir. Güçlü, enerjik, yaratıcı, kendini seven ve beğenen bir yapı verir. Kişi, ilgi odağı olmak, sahnede olmaktan hoşlanır. Dans, sanat ve sahne sanatları ile ilgili yetenekli olabilir.

Mars Başak burcunda ya da 6. evde

Çalışkan, aktif, girişken, detaycı ve titizdir. Sağlığına düşkündür ama genelde sağlık sorunları yaşar. Organizasyon yeteneği güçlü, hedeflerine odaklı ama bazen fazla eleştirel olabilir. Mütevazi, sade ve bilge görünümünün altında yaşam enerjisini daima hayatını mükemmelleştirmek için mücadele eden bir yapısı vardır.

Mars Terazi burcunda ya da 7. evde

Kavga etmeyi sevmez ve bu yüzden hakkını aramakta zorlanır. Özellikle ikili ilişkiler, evlilik, ortaklıklar konusunda dengeyi sağlamak konusunda zorlanır. Bu yüzden psikolojik şiddete çok fazla maruz kalır. Rakiplerine karşı ayakta kalma mücadelesi verir. En büyük motivasyonu ve yaşam enerjisini akıttığı yer ise ikili ilişkiler, evlilik ve ortaklı işlerdir.

Mars Akrep burcunda ya da 8. evde

Güçlüdür. Hayat içinde derin krizler yaşar ama krizlerden kaçmaz ve savaşır. Dayanıklı ve azimlidir. Eylemleri ile kendi hayatını dönüştürme gücüne sahiptir. Çok iyi kriz yönetir, stratejik hamleler konusunda tam bir ustadır. Gücünü sert kullanırsa kindarlık, sivri dil, cinsellik, para ve şiddete meyil verebilir.

Mars Yay burcunda ya da 9. evde

Atılgan, fevri, ani tepki veren, bazen patavatsız, bazen de inatçılık verebilir. Hızlı parlayan, çabuk sönen bir yapı verir. Özgürlüğüne düşkündür ve yaşam enerjisini gezmek, keşfetmek, eğitim ve öğretim konularında harcar. İnançlarına çok derinden bağlı olabilir gölge yönünde inançlarla ilgili fanatik tutumlar sergileyebilir. Kişi inançları ve değer yargıları için mücadele eder. Çabuk vazgeçme ve rahata düşkünlük verebilir.

Mars Oğlak burcunda ya da 10. evde

Sosyal statü, kariyer, mesleki başarı kendisi için önemlidir ve tüm yaşam enerjisini bu alanda ortaya koyar. Yönetici, lider, soğukkanlı, çalışkan ve sorumluluk sahibidir. Bazen fazla inatçı olabilir. Fikirleri konusunda ısrarcı olduğu için bazen kendinin önüne kendi taş koyar. İş ve kariyer konusunda her zaman mücadele eder. Uzun vadede sarf edilen emek ve gayretle kariyerinde iyi noktalara gelir.

Mars Kova burcunda ya da 11. evde

Güçlü, mücadeleden kaçmayan, analitik zekası yüksek ve mantığı ile karar veren bir yapı verir. Yaşam enerjisini sosyalleşmek, özgür olmak ve geleneklerden uzak daha modern ve marjinal bir hayat elde etmek için kullanır. Arkadaşlık ilişkilerinde bazen fevri davranışlar sergileyebilir, öfke ve kontrolsüzce sosyal ilişkilerine zarar verebilir.

Mars Balık burcunda ya da 12. evde

Mars burada kendi enerjisini çok yansıtamaz. İçine kapalı, bilinçaltında korkuları ve kaygıları olan daha içe dönük bir enerjidir. Kişi yalnız kalmaktan hoşlanır. Aktif ve karışık rüyalar görebilir. Gizli düşmanlara sahip olabilir. Ruhsal ve psikoloji konularına meraklıdır. Enerjisini doğru yansıtamadığı için çoğu zaman kurban bilincinde olur. Eylemlerinin arkasında durmaktan ya da mücadele etmekten kaçınabilir.

İlginizi çekebilir: Pluto, 246 yıl sonra yeniden Kova burcunda: Bir devrime tanıklık edeceğiz!

Çimen Halitoğlu Çakır Karma Astrolog
1985 Van doğumluyum. Lisans eğitimimi Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesinde 2011 senesinde tamamladım. Üniversite sonrası Turizm-Otel/Cafe-Restaurant işletmeciliği gibi alanlarda hizmet verdim. Yaşamı ve varoluşu sorgulamam ... Devam