2023’e girerken yeteneklerinizi keşfetmenin yolları

En güzel sese siz sahip olamayabilirsiniz ya da en hızlı koşucu da belki siz değilsinizdir ama bunu ilerletmek, geliştirmek, kendinize has stilinizi oluşturmak mümkün. İster profesyonel ister hobi amaçlı, günlük hayatta mesleğinizin haricinde de bir uğraşınız olması size hayatın keyifli yönlerini fark ettirirken, kendinizle meşgul olmanın mutluluğuna da erişmiş olacaksınız. Bu esnada hayatın diğer karmaşa ve sorunlarından izole bir şekilde size keyif veren yeteneğinizle baş başa kalmak size mutluluğun kapısını aralayacaktır. Peki, sahip olduğunuz yeteneklerin farkında değilseniz, nasıl tespit edeceksiniz?

  • Kendinle baş başa kal. Kendi başına yeni şeyler denemek, merak ettiğin bir aktiviteyi yapmak gizli kalmış yeteneklerini ortaya çıkartabilir. İnsanlarla sosyalleşmek güzel ve keyifli bir aktivite olsa da, kendi iç sesini duyman pek mümkün olmaz. Bu sebeple kendi düşüncelerini duyabilmen adına bazen yalnız kalmak ve kendini dinlemek, içindeki gücü hissedebilmek ve tanımlayabilmek adına senin için eşsiz bir deneyim olacaktır. Farkındalık bir anda gelmez, daha önce deneyimlediğin ‘an’ların toplamıdır.
  • Hayatında zaman kavramını unutturan şeyleri tespit et. Bu sana farkında olmadığın bir yeteneğin konusunda liderlik edebilir. Mesela güzel anları kameraya alma konusunda iyiysen; dijital medya üzerine online eğitimler alıp kendini geliştirebilir paralel bir kariyer yaratabilirsin veya doğa yürüyüşlerine bayılıyorsundur. Yürüyüş gruplarına katılabilir ya da kendi yürüyüş rotanı oluşturup insanları davet edebilirsin. Bütün bunlar olurken zaman kavramını unutuyorsan, mutluluk yolunda kendin için doğru yoldasın demektir. Ben boş zamanlarımda hep ufak ufak notlar alır , sonra onları uzun yazılar haline getirirdim. Yıllar sonra koçluk yolculuğumla beraber yazarlık serüvenim de eş zamanlı başlamakla kalmadı , bir de girişimci olup kendi koçluk firmamı ve yayınevimi açtım. Demem o ki; yetenek deyip geçme ; üstüne düş ve geliştir.

  • Küçükken ne olmayı hayal ederdin? Hepimiz dünyaya saf bir enerji ve önyargısız bir beyinle geliyoruz. Çocukken kimse düşüncelerimize sınır koymadığı için en renkli hayaller hep küçükken kurulanlar oluyor maalesef. Bu sebeple içinizdeki çocuğa ulaşıp, sınırlandırılmamış hayalleri hatırlamak birçok kapıyı kolaylıkla açabilir. Mesela ben küçükken, hep insanları dinleyen bir meslek yapıyordum oynadığımız oyunlarda. Yıllar sonra mesleğim kurumsal finans alanından kendimi ve insanları daha iyi anlamamı sağlayan yaşam ve kariyer koçluğuna dönüştü. Hayalim, şu an tutkuyla yaptığım mesleğim haline geldi.
  • Bugüne kadar başardığın şeyleri listele. Bu yöntem ne çok zorluğu geride bıraktığını sana hatırlatırken kendi içindeki sınırsız gücü de yeniden hatırlarsın. Aklına hiçbir şey gelmiyorsa bugüne kadar kendin olarak gelebilmeyi en büyük başarı olarak ilk sırada yazabilirsin. Tespit ettiğin kuvvetli yönlerin üzerinden geliştirilebilir yeteneklerin olduğunu fark edersin. Bu yazıları renkli not kağıtlarına yazabilir odanın görebileceğin yerlerine asabilirsin. Unutma, en büyük motivasyonun yine sensin.
  • Ne istediğini bilmiyorsan, ne istemediğini bul. Hayatta her zaman ne istediğimizi bilir bir halde dolaşmıyoruz maalesef. Tam tersi ömrümüzün büyük bir kısmını ne istediğimizi bulmaya çalışarak harcıyoruz. Bu esnada bir sürü şey deneyimliyoruz. Yaşadığımız şeyler, bazen çok istediğimiz hayallerimizin ya da hedeflerimizin bizim için hiç de uygun olmadığını dahası mutlu etmediğini gösterebiliyor. Kariyerinde müdür olma hedefiyle bana gelen bir danışanım; yaptığımız seanslarla aslında çalıştığı alanda hiç de mutlu olmadığını fark edince; hedefini yetiştirip bambaşka bir kariyere yönelmişti. Şimdi kendi yetenek ve isteğine uygun bir alanda yoğun ama keyifle çalışıyor.

Çok sevdiğim bir söz var; sevdiğiniz şeyi yaparsanız; bir gün bile çalışmış sayılmazsınız. Eğer sen de yapamadıkların yerine yapmaktan keyif aldıklarına odaklanırsan; yeni yıl yeni başlangıçlar diyerek bambaşka bir hayat inşa edebilir, mutlu ve başarılı olduğun bir hayata uyanabilirsin.

Yardım istersen buradayım 😊.

İlginizi çekebilir: Zihnimizdeki frenlerden kurtulmak hayatımızı nasıl etkiler?

Şeyma Gizem Taşar Yaşam ve Kariyer Koçu
Şeyma Gizem TAŞAR 1984 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ortadoğu Koleji’nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği’nden mezun oldu. Yüksek lisans ... Devam