2022’ye girerken neden hayal panosu yapmalıyız?

Her yıl biterken, o yıl içinde neler yaşadığımızı düşünürken, diğer yandan da bir sonraki yıl için hayaller kurmaya, hedefler belirlemeye başlarız. Bunların bir kısmının gerçekleştiğini fark ederken büyük bir kısmının da yakınından bile geçemediğimizi üzülerek görürüz. Peki, o halde istediğimiz şeyleri hayatımıza çekmenin ufak bir sırrını paylaşmak isterim seninle: Hayal panosu hazırlamak ve onu yıl boyunca göreceğimiz bir yerde tutmak.

Bilmeyenler için hayal panosunu kısaca özetlemek gerekirse… Hayatımızda olmasını arzu ettiğimiz değişiklikler ve yenilikleri bir makas, bir yapıştırıcı ve bolca resimle renkli bir kartona veya çerçeveye yapıştırıp olumlama cümleleriyle bir bütün haline getirmek ve tabii ki meditasyonla da bitişi taçlandırmak…

Peki, hayal panosunu bu kadar kuvvetli kılan şey nedir? Hayallerini somutlaştırmakla kalmayıp cümleler, niyetler ve resimlerle senin için gerçekten önemli olan şeyi açığa çıkarır. Konsantre olmaya ve odaklanmaya yardımcı olan bir araçtır. Kelimenin tam anlamıyla, bir hayal panosu, hayatınızda olmak, yapmak veya sahip olmak istediğiniz ne varsa, bunları bir bütün halinde gösteren niyetlerinizin panosudur.

Örneğin, “Daha iyi bir hayat istiyorum” demek güzel bir hedeftir, bunun üzerine oturup net bir şekilde düşünmediğimizden bu istek havada kalır. Oysa bazıları için daha iyi bir yaşam, yeni bir arabaya veya eve sahip olmak anlamına gelebilir.

Örneğin, Kerko’nun Maceraları adlı çocuk kitabımı yazarken, orada bahsettiğim çocuk kahraman ve ailesinin karavanına zihnen aşık olmuş, ardından hikayeye dökmüş, resimlerle yayınlamıştım. Bu niyetimin yıl bitmeden hiç beklemediğim bir anda hayata geçmesi ise benim için 2021’in ve hayal panosu tekniğinin güzel bir hediyesi oldu.

Son olarak ünlü düşünür Meister Eckhart hayal etmenin önemini şu sözlerle ortaya koymuştur: “Ruh bir şeyi deneyimlemek istediğinde bir görüntü ortaya atar ve ardından onu gerçekleştirmek için uğraşır.”

Eğer sen de 2022’ye girerken bu tekniği detaylı uygulayıp hayal panosu yapmak istersen 21 Aralık’ta en uzun gecede “Hayal Panosu’yla Hayallerin Serbest” etkinliğine davetlisin!

0533 525 25 69’dan daha fazla bilgi alabilirsin.

İlginizi çekebilir: 6 adımda gizli yeteneğinizi bulmaya var mısınız?

Şeyma Gizem Taşar Yaşam ve Kariyer Koçu
Şeyma Gizem TAŞAR 1984 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ortadoğu Koleji’nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği’nden mezun oldu. Yüksek lisans ... Devam