2020’de mutlaka takip etmeniz gereken 9 wellness trendi: Akıllı asistanlar ön planda

Wellness trendleri denildiğinde akla önce farklı yoga uygulamaları, çeşitli diyetler ya da detoks içecekleri geliyor olsa da; “kişinin yaşamdaki faaliyetlerini en iyi şekilde gösterme potansiyeline doğru sürekli bir hareket süreci” olarak tanımlanan wellnessın kapsamı bu örneklerden çok daha derin. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal iyilik halinin bütünlüğü olan wellness; bu bileşenlerden herhangi birinin yokluğunda eksik kalırken, bizi bütünlüğü sağlamak ve korumak için destekleyen farklı deneyimler sunuyor.

Wellness tanımına göre “sağlıklı olmak”, yalnızca “fiziksel sağlık”tan oluşmadığı gibi; 2020 wellness trendleri arasında zihinsel ve ruhsal sağlık uygulamaları da ön plana çıkıyor. Dengeli beslenme, spor, kaliteli uyku gibi fiziksel bileşenlerin yanı sıra, rahatlamanıza ve stresten uzaklaşmanıza yardımcı olacak gerçek ve sanal öz bakım uygulamaları da yeni wellness trendleri arasında.

2020 Wellness Trendleri 1: Evde spor yapmak

Pek çoğumuz evlerdeki koşu bantları ya da eliptik bisikletlerin varlığına alışkın olsak da; gelişen teknolojiyle birlikte evde spor yapma konsepti de değişiyor. Akıllı saatler, takip cihazları ve sanal spor eğitmenleri ve gelişen uygulamalar sayesinde artık evinizde, bir spor salonunda olduğu kadar kapsamlı antrenmanlar yapabilmeniz mümkün. Gelecek yıl, akıllı egzersiz bisikletleri ya da akıllı ağırlıkların yanı sıra, adeta bir antrenör gibi davranan aynalar da sık sık karşımıza çıkacak.

Huawei Watch GT 2, sahip olduğu Profesyonel Spor Eğitmeni sistemi ve sunduğu profesyonel veriler ile daha iyi egzersiz yapmanıza yardımcı olur. Eliptik gibi fitness aletlerini kullanırken, saat gerçek zamanlı kalp atış hızınızı, kalorilerinizi ve egzersiz sürenizi izler. Huawei Watch GT 2 ayrıca, egzersiz sırasındaki fiziksel yorgunluğu yansıtan egzersiz sonrası fiziksel uygunluğun tam toparlanmaya geri dönmesi için gerekli iyileşme süresini de hesaplar.

2020 Wellness Trendleri 2: Bitkisel bazlı beslenme

Vejetaryen ve vegan beslenmenin insan sağlığının yanı sıra çevreye olan katkılarının da çok konuşulduğu bugünlerde; 2020 wellness trendleri arasında bitkisel bazlı beslenmenin yer aldığını görmek herhalde hiçbirimizi şaşırtmaz. Güzel haber: sağlık, doğa ya da hayvan sevgisi; sebebi ne olursa olsun bitkisel bazlı beslenmeyi seçenler için seçenekler gün geçtikçe artıyor. Etsiz hamburgerler, bitkisel yumurta alternatifleri ya da vegan deniz ürünleri seçeneklerinin çoğalmasıyla, 2020 bitkisel bazlı beslenme yılı olacak. Impossible Foods ve Beyond Meat gibi markaların başı çektiği bu sektörde, bitkisel beslenme seçenekleri ve vegan/vejetaryen zincir restoranlar artarken; artık alglerden üretilen deniz mahsullerini de daha sık görmeye başlayacağız.

2020 Wellness Trendleri 3: Kaliteli uyku

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri tarafından salgın bir hastalık olarak adlandırılan “yetersiz uyku”, fiziksel sağlığımız kadar zihinsel ve ruhsal sağlığımızı da etkiliyor. Yetersiz uyku fiziksel ve zihinsel yorgunluk, dikkat dağınıklığı, odaklanma problemleri gibi pek çok sorunun nedenleri arasında yer alıyor. Durum böyle olunca, uyku, wellness sektörünün dikkatle üzerinde durduğu bir konu olarak 2020’de ön plana çıkıyor. Uyku kalitesini yükseltmeye yönelik tasarlanan ve uyku kalitesini ölçümleyen mavi ışık gözlüğü, ekran koruyucuları ya da modunuzu yükseltecek ampuller gibi ürünlerin yanı sıra uyku problemlerini çözmeye yönelik uyku koçluğu çalışmaları da “kaliteli ve yeterli uyku” için başvurabileceğiniz yöntemler arasında.

Huawei TruSleep™ 2.0 ile, Huawei Watch GT 2‘niz, daha iyi dinlenme önerileri sunarken 6 yaygın uyku türünü bilimsel olarak izleyebilir ve teşhis edebilir. Siz uyurken saatiniz kalp atışınızı izler, nefes alıp vermenizi analiz eder ve size bir puan verir.

2020 Wellness Trendleri 4: Biohacking

Henüz Türkçe’de bir karşılığı bulunmayan “biohacking” kavramını, vücudunuzun maksimum potansiyeline erişmek için gösterdiğiniz çabalar bütünü olarak tanımlayabiliriz. Özellikle fiziksel wellness alanında geçmiş yıllarda sadece bedeni fiziksel olarak geliştirmek için yapılan egzersizler ve spor türlerine odaklanılırken, 2020’de iyileşme ve güç toplama dönemlerinin yanı sıra, beslenme, uyku, stres ve iyileşme gibi alanlarda da çalışmalar yapan farklı spor merkezleri karşımıza çıkacak. Kişiye özel egzersizlerin yanı sıra dinlenme ve güç toplama döneminde yapılması gereken egzersizler, beslenme paketleri ve hatta uyku düzeni de bu merkezlerin ziyaretçileri için sunacağı programların kapsamında yer alacak.

2020 Wellness Trendleri 5: Doğaya dönüş

Şehir yaşamında uzak kaldığımız bir hazine olarak, doğanın iyileştirici gücünden ilham alan yeni dönem wellness uygulamaları, doğada yapılacak her türlü aktivitenin daha değerli olduğunun altını çiziyor. Çünkü özellikle teknoloji ve endüstrinin etkilerinden uzak olan alanları tanımlayan “derin doğa”da yapılan her türlü aktivite, zihinsel ve ruhsal olarak yenilenmemize yardımcı oluyor. Bu trend, şehirdeki modern yaşantımızda ofisler, evlerde ve binalarda doğal dekorasyonlar ve yeşil dokunuşlarla kendini göstermeye başlarken; uzun doğa yürüyüşleri, doğa keşifleri, kamp gibi seçeneklerin de daha çok tercih edilmesinin önünü açıyor. Kaplıcalar, tepeler, ormanlar ve uçsuz bucaksız yürüyüş rotalarında dinlenmek ve yenilenmek sizce de kulağa hoş gelmiyor mu?

Huawei Watch GT 2, tüm gün aktivite takibi ile adım sayınız, yakılan kaloriler, orta ila yüksek yoğunluklu aktiviteleri ölçümleme özelliğiyle, fitness durumunuzu tüm gün izleme şansı sunuyor. Ayrıca Hassas Konumlandırma Sistemi GPS ve GLONASS uydu konumlandırma sistemlerini destekleyen Huawei Watch GT 2, size doğru ve daha hızlı konumlandırma hizmetleri sunuyor. Huawei Watch GT 2 ile bir yürüyüş veya maratonu tamamladıktan sonra, tam olarak nerede olduğunuzu ve parkurunuzdaki ilerlemenizi bileceksiniz.

2020 Wellness Trendleri 6: Yapay zeka ve sanal gerçeklik kullanılan wellnes uygulamaları

Yapay zeka ve sanal gerçeklik, wellness deneyimlerini bir sonraki boyuta taşımak için pek çok alternatif sunuyor. Sanal gerçeklik kullanılarak tasarlanan spa merkezleri, spa uygulamalarını, henüz hayal bile edemediğimiz mükemmel mekanlarda ve egzotik diyarlarda deneyimleme fırsatı sunuyor. Diğer yandan yapay zeka uygulamaları, wellness merkezlerinin kişisel veriler üzerinden ziyaretçileri için eşsiz deneyimler tasarlamasının yolunu açıyor.

2020 Wellness Trendleri 7: Cebimizdeki doktor

Teknolojinin gelişmesi ve wellness sektörünün büyümesiyle artık akıllı cihazlar da, kişisel tıbbi testler yapabilmek üzere tasarlanıyor. Daha düşük maliyetli, nano-biosensörler sayesinde günlük yaşantımızda kullandığımız pek çok akıllı ve ulaşılabilir cihaz, kan, idrar, ter ve göz yaşı testleri ile yediklerimizin, içtiklerimizin ve genel sağlık durumumuzun analizini yapmakta kullanılabiliyor olacak.

Huawei TruSeen™, kalp atış hızınızın daha etkili ve doğru gerçek zamanlı kişisel ölçümünü sağlamak için şimdi 3.5 sürümüne yükseltildi. Akıllı AI kalp atış hızı algoritması ile birleştiğinde, uyurken bile tüm gün boyunca kalp atış hızınızı izler.

2020 Wellness Trendleri 8: Vücudumuzla barış

Hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımızın temellerinin artık sindirim sistemimizdeki bakterilere bağlı olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla fermente gıdalar, prebiyotikler ve probiyotikler, kolajen gibi proteinler, yalnızca beslenme için değil, tüm ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullanılacak. Artık mikrobiyal kozmetik ürünleri, temizlik ürünleri, deodorantlar ve diğer kişisel bakım ürünlerini de görmeye başlayacağız. Diğer yandan mindful beslenme ile sadece düşük kalorili ve sağlıklı olduğu iddia edilen atıştırmalıkların yerine taze ve sağlıklı besinlerin de probiyotikler bakımından zengin, işlenmemiş gıdalar, koruyucusuz doğal ürünleri de daha sık göreceğiz.

2020 Wellness Trendleri 9: Stresten kaçış için wellness uygulamaları

Stresten kaçış söz konusu olduğunda herkesin yöntemleri kendine göre farklı olsa da; 2020’de stres yönetimi odaklı nefes egzersizleri, inzivalar ve ses terapileri, yerini sağlamlaştırarak ön plana çıkan uygulamalardan birkaçı.

Sessizliğin ve kendini dinlemenin önemi artarken; tatilleri bir inziva tadında geçirmek, stres kaynağı olan günlük rutinlerden ve uygulamalardan uzaklaşmanın en etkili yollarından biri. Diğer yandan müzikoterapinin ön plana çıkması, ses terapilerinin yükselişini de hızlandırabilir. Kristal kaseler ya da özel frekanslara ayarlanan enstrümanlar kullanılarak tasarlanan; beynin belirli alanlarını uyararak rahatlamanıza yardımcı olan ses banyosu deneyimleri de artık yoga ve meditasyon gibi pratiklerle birlikte daha çok uygulanmaya başlayacak.

Son olarak kendi kendinize uygulayabileceğiniz en etkili wellness teknikleri arasında yer alan farklı nefes egzersizleri de, stresli anlarınızda rahatlamanıza yardımcı olacak. Araştırmalara göre düzenli nefes egzersizleri yapmak, zihninizi rahatlatmanın yanı sıra bilişsel fonksiyonlarınızı düzenliyor, enerji seviyenizi yükseltiyor.

Huawei Watch GT 2, gün boyu stres durumunuzu izleyerek; sağlığınız için tüm gün bakım sunar. Solunum eğitimi ile stresinizden uzaklaşmanıza yardımcı olur.

Daha sağlıklı bir sen için: Huawei Watch GT 2’yi #HiçÇıkarma

Spor modunda Huawei Watch GT 2, sekiz açık hava sporu  ve yedi kapalı salon sporu dahil olmak üzere 15 spor modunu destekliyor. Huawei Watch GT 2, farklı sporlar için hedefli egzersiz öncesi veri analizi, egzersiz sırasındaki veri kayıt analizi ve sonrasında profesyonel tavsiyeler sunuyor. Huawei Watch GT 2, spor modunda olmadığı sürece, kalp atış hızı 100 bpm’nin üzerindeyse veya 10 dakikadan fazla bir süre 50 bpm’nin altındaysa kullanıcıyı uyarıyor. 

Huawei TruSleep 2.0 uyku kalitesini, gerçek zamanlı kalp atış hızını, uyku nefes kalitesini izliyor ve uyku kalitesini değerlendirmek için büyük veri analizi kullanıyor. Huawei AI teknolojisi sayesinde uyku kalitesini iyileştirmeleye yardımcı olmak için raporlar sunuyor. Huawei WATCH GT 2 aynı zamanda kullanıcıların HRV (kalp atış hızı değişkenliği) değerlerini kaydederek ve kullanıcının stres endeksi hakkında geri bildirim sağlayarak stresi azaltmasına yardımcı olan kendi geliştirdiği Huawei TruRelax teknolojisi ile birlikte geliyor. Huawei WATCH GT 2, tüketicilere sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve yaşam tarzları geliştirmelerine yardımcı olmak için gün boyu fiziksel durum bilgisi sağlıyor.

Günlük kullanımda, HUAWEI Watch GT 2 46mm serisi, Nabız Takip Modu, haftada 30 dakikalık Bluetooth çağrısı, 30 dakikaya kadar müzik çalma; 90 dakikalık egzersiz ve geceleri bilimsel uyku modu açıkken iki hafta boyunca sürekli çalışabilir. 46mm serisi, GPS takipli spor modunda 30 saatlik pil ömrü sağlıyor.

HUAWEI WATCH GT 2’Yİ HİÇ ÇIKARMA

 

Bu içerik Huawei Watch GT 2 katkılarıyla hazırlanmıştır.

İlginizi çekebilir:
Sağlıklı yaşam için daha çok hareket: Adım saymak ve nabız takibi neden önemlidir? 
Sağlıklı ve mutlu yaşam için daha iyi uyku: Uyku ve stres arasındaki ilişki

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!