2018’e sağlıklı ve dengeli girebilmek için: Yeni yıl diyeti

2018’e girmemize sayılı günler kala, geride bırakmak üzere olduğumuz yılın değerlendirmeleri yapılmaya başlandı. Peki, siz yılı ne kadar sağlıklı beslenerek geçirdiniz? Yıla başındaki kilo verme hedefinize ne kadar ulaştınız, doktor kontrollerinizi düzenli yaptırabildiniz mi? Spora başlama hedefinizi gerçekleştirebildiniz mi?

O zaman belki de bu sefer yeni yılı beklemeden hedefleriniz için çalışmaya başlamalısınız. Bütün beklentinizi yeni yıla yüklemeden, bu kez yıl daha bitmeden daha sağlıklı bir beslenme rutinine başlayabilirsiniz. Böylece hem bu yıl güzel bitmiş olacak, hem de önümüzdeki yılın ilk başındaki hedefinize şimdiden daha ısınmış olarak adım atmış olacaksınız. 2018’in üzerine çok sorumluluk yükleyen ellerimizi çekmek size de iyi gelecek, buna emin olabilirsiniz.

Yeni yıla arınmış bir şekilde girmek istemez misiniz?

Peki, ne yapalım? Nereden başlayalım? Ben beslenme düzeninden rahatsız bir grup için Instagram’da çok kolay bir kurallar dizisi oluşturdum adına da “#buketileyeniyılakadarsağlıklıvedengelibesleniyoruz” dedim. Bu kuralları bir deftere kaydedip her gün o maddenin karşısına tik atınca başarıya ulaşıyorsunuz. Tek kontrolcü sizsiniz. Kendi kendinizi sahiplenmelisiniz. Sizin de paylaşımlarınızı heyecanla bekliyorum. Dediğim gibi kurallar kolay “Aman ya, ben bunları hep yapıyorum” demeyin, çünkü bunların hepsini aynı zamanda yapmak aslında her zaman için kolay değil, göreceksiniz…

İşte 2018’e arınmış ve bu sefer hedeflerine sıkı sıkı sarılmış olarak girebilmeniz için başlamanız ve uygulamanız gereken kurallar;

1- Her gün KAHVALTI yapıyoruz

Özellikle muhakkak yumurta içeren bir kahvaltı yapıyorsunuz. Yılın büyük kısmı yaptığınız simitli ve poğaçalı kahvaltıları geride bırakmanın zamanı geldi. Hatta belki de hiç yapmadığınız metabolizmanızı da uyandırmanın zamanı geldi. Çok yağlı olmayan bir peynir, belki biraz zeytin, bol yeşillik ve tam tahıllı birkaç dilim ekmekle sağlıklı bir şekilde güne başlıyoruz.

2- Her gün EN AZ 2 litre SU içiyoruz

Eğer ki normalde de 2 litre içiyorsanız onu birazcık arttırın ve 2.5 için, 2.5 içiyorsanız da 3 litre içmeye çalışın. Çünkü bu süreçte kilo da vermek istiyorsanız vücudun biraz daha fazlasına ihtiyacı olacaktır. Ve suyun hepsini birden değil, gün içinde özellikle aralarda acıktığınız zamanlarda aklınıza getirip içmeye çalışın.

3- Her gün 2 kupa YEŞİL ÇAY içiyoruz.

Eğer ki normalde de 2 kupa yeşil çay içen ender gruptaysanız, 3 kupa içebilirsiniz. Yeşil çay muhteşem bir antioksidan ve metabolizma hızlandırıcıdır. Neleri değiştirdiğine şahit olacaksınız. Bu kuralı kendisine yeşil çay dokunan hamileler, emziren anneler uygulamasın, onlar kendilerine dokunmayan ıhlamur, rezene gibi çayları tercih edebilirler.

Yeşil çay muhteşem bir antioksidan ve metabolizma hızlandırıcı.

4- Her gün en az 40 dakika EGZERSİZ yapıyoruz!

Siz yıl boyunca her gün 40 dakika işe giderken her zaman yürüdüğünüz toplu bir yol ise, artık buna ayrıca bunu eklemenizin zamanı geldi. Benim bahsettiğim burada ara vermeden yapılan en az 40 dakikalık bir egzersiz, eğer amacınız biraz kilo vermek ise süreye 20 dakika daha ekleyebilirsiniz.

5- Abur-cubur, paketli yiyecek-içecek, pilav-makarna-börek-simit ve en zor ve önemlisi şekerli her türlü yiyecekten uzak duruyoruz!

Sağlıksız gıdaları yeni yılda hayatınızdan çıkarmak için de yeni yılı beklemeyin, şimdi şu an başlayın. Geçen yıldan beri başarılı olamamanızın sebebi az da olsa sık sık bunlara hayatınızda yer vermeniz olabilir. Hatta belki de fark etmeden çoğu zaman ipin ucunu kaçırıyorsunuzdur. Her kaçamağınızı bu deftere not edin, hatta kaçamaklarınız için kendinize ekstra yürüyüş cezası vererek bunu hiç yapmamaya çalışın.

6- Yatmadan 2 saat önce gece ara öğünde aç hissediyorsanız 1 bardak süt/yoğurt/kefir, tok hissediyorsanız 1 meyve yiyebilirsiniz!

Gece ara öğününde sadece bunları yiyebilirsiniz yani burada asla kaçamak yapmamalısınız, unutmayın gece kaçamakları gün içindeki kaçamaklara göre daha zor yakılıyor ve vücudunuzda kalıcı oluyorlar.

7- Düzenli dengeli kaliteli UYKU!

Çok kolay gelebilecek bir madde daha, lakin iş yaşamından sosyal programlarından dolayı uykusunu aksatan çok kişi biliyorum, günlük 6-8 saat arası uyku en ideali olacaktır. Uykunuzu iyi almadığınızda vücudunuz yorgun olur ve enerjisiz hissedersiniz ve vücut çok akıllıdır bu enerjisizliği ancak yiyeceklerle dolduracağını bilir. Böylelikle siz uykusuz olduğunuz günler nedenini anlamadan daha çok acıkır, daha çok tatlı yemek istersiniz. Uyku kalitenize dikkat ederseniz de tam tersi gün içinde daha enerjili daha verimli olursunuz.

Tüm bu maddeleri yeni yıla kadar hayatınıza tam olarak sokmaya başlayın, biraz da dikkat ederseniz çok rahat bir şekilde 3-5 kg arasında kilo da verebilirsiniz. 2017’nin son ayını en iyi bitirmek yine sizin elinizde! Hemen bu maddeleri not alın ve sonuçlarınızı benimle paylaşın, sevgiler…

 

İlginizi çekebilir: Yalnızca karnınızı değil ruhunuzu da besleyecek gıdalar

Dyt. Buket Koçoğlu Diyetisyen
Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldum. O günden bu güne sofralara olabildiğince dokunmaya çalışıyorum. Beslenmede herkes için aynı doğruların ... Devam