2015 yılında kendin için ne yaptın?

 

2015 yılında kendin için ne yaptın
Hesaplardan şaşmadan yaşamayı sevenlerden misin?

Başladı mı “Bir yıl daha bitti!” konuşmaları? Ulaşılamayan ‘en’ler ile tamamlanamayan ‘bütün’lerin hesapları. Daha kaç dizi seyredilmesi, kaç kitap okunması, kaç km. koşulması, nerelerin gezilmesi, ne kadar arkadaş edinilmesi, damağa dokunmamış hangi dünya mutfağı ile tanışılması gerekiyor? Bu gereklilikler yerine getirilmediği takdirde 2016 yılına aktarılacaklarla birlikte liste ne kadar kabarıyor?

Yoksa her şeyi bir anda mı düşlüyor, aslında imkânsızı mı istiyoruz? Neyiz biz? Biyonik miyiz, süper güç mü, istedikçe var olan mı, yapamadıkça kahrolan mı?

Sahiden hangisiyiz?  Bir ara okunacak umuduyla yatak odasındaki sehpayı kitaba boğan mıyız, yoksa ‘bu gece hangisi olsa’ diye karar veremeyip tv sehpasını dvd’lere terk eden miyiz? O muyuz yoksa öteki mi?

2015 yılında kendin için ne yaptın
Çok düşünmeden; hemen bugün, sırada bekleyen ilk kitaba başlamaya ne dersin? Tek yapman gereken, birkaç saatliğine telefonu bir kenara bırakmak

Hep bekliyoruz değil mi? Hiç gelmiyor spora başlamak için gereken motivasyon, diyet fikrine kendimizi hazırlamak için gereken inanç, aileyle görüşmek için yaratılması gereken zaman ve daha kimbilir neler neler… Gelir mi bunlar tek başına? Bence gelmezler. Mesela spora başlamak için gereken motivasyon, öyle elini, kolunu sallaya sallaya “Merhaba, ben geldim; haydi şu olimpik havuzda 2 tur atalım, daha sen 2. kata bile asansörle çıkıyorsun ama olsun, bugün koşmaya başlasak, yarın maratondayız.” demez. Bunu söylese bile bir değeri olmaz.

Umut da, başarı da şuralarda bir yerlerde bekliyor bizi. Yeter ki onlara adım adım yaklaşmayı göze alabilelim. Sabredelim ve gerçekçi olalım. Bir anda sağlıklı beslenme gurusu olmak yerine, beslenme alışkanlıklarımıza göz atıp, minik değişikliklerle işe başlayabiliriz mesela. Hemen koşmak yerine, arabayı işe en uzak noktaya bırakıp, az da olsa yürümeyi deneyebiliriz. Biz ulaşılmaz gibi görünenlere doğru birkaç adım atalım, bakalım karşıdan ne gelecek.

2015 yılında kendin için ne yaptın
Hedefi büyüttükçe ona ulaşmayı zorlaştırıyoruz belki de

Kendimizi hırpalamayı bırakalım artık. Şu koskoca 365 günü bomboş geçirmiş olamayız, değil mi? Elbet vardır kararlı bir şekilde başladığımız ve başardığımız bir şeyler. Israrla “Yok!” diyorsanız, ben de size “Daha yılın bitmesine dolu dolu 8 gün var.” derim.

2015 yılında kendin için ne yaptın.
Kaç yaşına gelmiş olursak olalım, hayal kuran çocuksu ruhumuzu hiç kaybetmemek dileğiyle…

Haydi,  o zaman harekete geçelim ve yılı olmuşlarla kapatalım ya da salalım gitsin, hayallerimizi süslemekle kalsın kafamızın içinde takla atanlar. Yeni yılda yaparız nasıl olsa. Her şeyin bir zamanı var ve gerçekten var. Tabii ki beklemesini bilene.

Yarın gece Noel kutlayacak herkese şimdiden iyi eğlenceler diliyorum. Tüm yılınız hayallerinizdeki gibi geçsin.

Bir merakım var: Başta pek önemsemediğiniz, minik ama hayatınızda dönüm noktası yaratabilecek kadar kuvvetli bir değişiklik yaşadınız mı 2015’te ve onu benimle paylaşmak ister misiniz? [email protected]’a gelecek cevaplarla bir derleme yapmayı çok isterim.

Kalın sağlıcakla…

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Geleceği gözüm kapalı emanet ederim bu gençlere

Son günlerde daha çok ”şükrediyorum, seviniyorum, gülüyorum.”

Kendiniz olun sadece, eğer bulabildiyseniz kendinizi

Kıvanç Ergun Koşucu
Kıvanç Ergun bugün bisikletin tepesinde, yarın ormanda çamurun içinde… Harekete, iyilik peşinde koşmaya doyamıyor, başkalarına çılgınca gelen şeyleri yapmaktan inanılmaz keyif alıyor. İflah olmaz ... Devam