2000’lerin En İyi 10 Gerilim Filmi

 

Sinema söz konusu olduğunda gerilim filmlerinin, en çok izlenen filmler olduğunu ve bu türün, en zor olan türlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. En çok beğenilen gerilim filmlerine baktığımızda 2000’li yıllarda bu tür filmlerde oldukça önemli gelişmeler olduğunu ve gerilim türünde pek çok film çekildiğini görüyoruz. Gerilim filmleri arasında seçim yapmakta zorlanıyor ve kaliteli bir film seçtiğinizden emin olmak istiyorsanız, sizler için seçtiğimiz 10 filme aşağıda göz atabilirsiniz. İyi seyirler!

  1. Parasite (IMDb puanı: 8,6)


2019 yılının en çok ses getiren ve Güney Kore sinemasına gösterilen ilginin daha da artmasını sağlayan Parasite, listemizde yer alan gerilim filmlerinden ilki olarak karşımıza çıkıyor. Filmde Güney Kore’de yaşayan Kim ailesi, yarı bodrum tipi olan bir dairede yaşayan ve karınlarını doyurmakta büyük zorluklar çeken bir aile. Ailenin üyeleri, evde pizza kutuları katlamak gibi işler yapıyor ve internetleri dahi olmadığı için başkalarının internetlerini kullanma gibi işere girişiyorlar. Ailenin erkek çocuğu olan Ki-woo, zengin bir ailenin kızına özel ders verme işi bulduktan sonra Kim ailesinin tüm üyeleri, yavaş yavaş zengin ailenin evine sızmaya başlar. Bu süreçten sonra işler zengin ailenin hiç hoşuna gitmeyecek şekilde ilerleyecektir. İzleyicilerin gerilmesini hedefleyen bu filmde aslında temelde zengin-fakir arasındaki uçuruma tanık olacaksınız.

  1. Prestige (IMDb puanı: 8,6)

 

Prestige, 2006 yılında çekilen ve yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı bir film. Gerilim-gizem türündeki bu film, Viktorya Dönemi Londra’sında geçiyor. Filmin başkarakterleri arasında Robert Angier, karısı Julia McCullough ve Alfred Borden yer alıyor. Robert, bir sihirbazdır ve karısı Julia sihirbazlık performanslarının birinde hayatını kaybettiğinde bundan Alfred’i sorumlu tutar. Robert ve Alfred’in birbirine düşman olmasıyla birlikte her ikisi de ünlü ve rakip sihirbazlar haline gelirler ve birbirlerinin sahne performanslarını sabote etmeye çalışırlar. Birbirlerini saf dışı etmek için ellerinden geleni yapmaya ant içen ikili, yavaş yavaş hayatlarını kendi elleriyle mahvetmeye başlayacaktır.

  1. Oldboy (IMDb puanı: 8,4)

 

Oldboy’un üzerinden yaklaşık 20 yıl gibi bir zaman geçmesine rağmen Güney Kore yapımı bu film hala günümüzde gerilim dozu en yüksek filmlerin başında geliyor. Filmde başkahramanımız, çok sarhoş olduğu bir gece penceresiz ve izole bir otel odasına kitlenir. Hayatının 15 yılını burada geçiren Oh Dae-Su, içerisinde yaşadığı odaya neden hapsedildiğini bilmez. 15 yıldan sonra aniden serbest bırakılır ve intikam almak için kendisine işkence eden kişilerin izini sürmeye başlar. Oh Dae-Su’nun intikam almak isterken geçmişinden karşılaşacağı şok edici olaylara tanıklık edeceksiniz.

  1. Lives of Others (IMDb puanı: 8,4)


2006 yılı Alman yapımı olan bu film, 1984 yılında Doğu Almanya’da geçiyor. Burada gizli polis olarak çalışan Gerd Wiesler, Georg Dreyman tarafından yazılan bir tiyatro oyununa katılır. Bu oyun ile Dreyman’in göründüğü gibi olmadığına ve gözetlenmesi gerektiğine inanan Wiesler, gizlice Dreyman’i dinlemeye başlar ve onları dinledikçe önemsemeye başladığını fark eder. Zamanında çok katı bir ajan olan Wiesler, Dreyman’in ve çevresindekilerin hayatına olumlu bir şekilde müdahale etmeye ve onları korumaya başlar. Yıllardır hükümet yararına çalışan Wiesler, Dreyman ile hükümet arasında kalınca bir karar vermek zorunda kalır. Film boyunca karakterlerin yaşadığı gerilimleri birebir yaşayacak ve kendinizi filmin içerisinde hissedeceksiniz.

  1. Shutter Island (IMDb puanı: 8,2)


2010 yılında çekilen ve en sevilen gerilim filmlerinin başında gelen Shutter Island, ünlü yönetmek Martin Scorsese’nin en fazla ses getiren filmlerinden bir tanesi. 1954 yılında geçen bu filmde ABD’li iki ajan, içerisinde suç işlemiş akıl hastalarının bulunduğu bir hastaneden kaybolan hastanın kaybolmasını araştırmak için görevlendirilir. Bir adada bulunan bu hastaneyi araştırmaya giden ajanlardan biri olan Teddy Daniels, hastanede etik olmayan bazı şeyler döndüğünden şüphelenmeye başlar. Bir süre sonra hafızasından, onunla birlikte hastaneye araştırmaya gelmiş ortağından ve hatta kendi akıl sağlığından şüphe etmeye başlayan Teddy’nin hikayesini izlerken hem gerilecek hem de işin aslının ne olduğunu merak edeceksiniz.

  1. No Country for Old Men (IMDb puanı: 8,1)

Javier Bardem’in başrolünde yer aldığı No Country for Old Men, 1980’lerde Teksas’ta geçiyor. Filmde Llewelyn Moss isimli karakterimiz, Amerika-Meksika sınırında başarısızlıkla sonuçlanmış bir uyuşturucu anlaşmasına denk gelir. Olay mahallinden içerisinde 2 milyon dolar bulunan çantayı alan Moss, bu çantayı aldığında peşine kimlerin düşeceğinin ve başına neler geleceğinin farkında değildir. Moss’un peşine düşmesi için tutulan Anton Chigurh, günlük yaşamında kimlerin yaşayacağına ve kimlerin öleceğine karar veren bir psikopattır. Bir süre sonra Chigurh’ün tutan kişiler onun kontrolden çıktığını anlar. İşin içine masum ve suçlu pek çok kişinin karışmasıyla olayların daha da karmaşık hale gelmeye başladığını görecek ve soluk soluğa devam eden macerayı izlerken gerileceksiniz.

  1. Room (IMDb puanı: 8,1)

Gerçek bir hikayeden esinlenerek çekilen bu filmde yedi yıl boyunca bir odada hapis tutulan genç bir kadının, beş yaşındaki oğluyla birlikte yaşadıkları hayata tanık oluyoruz. Dış dünyaya erişimi olmayan ve basit bir televizyon harici dış dünyaya erişimi olmayan kadın ve oğlu, adamın elinden kurtulmak için bir plan hazırlığındadır. Anne ve oğul arasındaki ilişkinin en kötü koşullar altında dahi devam ettiğine ve aralarındaki bağın inanılmaz olduğuna tanık olacağınız bu filmde gerilim dolu dakikalar yaşayacak ve ikilinin bu korkunç hayattan kurtulup kurtulamayacağını merak edeceksiniz.

  1. Memories of Murder (IMDb puanı: 8,1)


Güney Kore sinemasının başarılı gerilim filmlerinden biri olan Memories of Murder, 1986 yılında Kore’de geçiyor. Filmde genç bir kadının cesedi işkence edilip öldürülmüş şekilde bulunur. Cinayetten iki ay sonra benzer olaylar tekrar gerçekleşir. Bölgede görevli dedektifler ve başka bir şehirden gelen dedektif, olayı araştırmaya başlar ve suçlu profili oluşturmaya çalışırlar. Suçlunun belli bir kurban profili olduğunu keşfeden dedektifler, suçluya tuzak kursa da bu da bir işe yaramayacaktır. Cinayetleri çözme ihtimalleri azalmaya başlayan dedektifler büyük bir umutsuzluğa sürüklenirken siz ise olayları gözünüzü kırpmadan izleyeceksiniz.

  1. Dogville (IMDb puanı: 8)

2003 yapımı olmasına rağmen hala en çok izlenen filmler arasında bulunan Dogville, Colorado’da küçük bir kasabaya sığınan bir kadının hikayesini ele alıyor. Kasaba halkı başlarda bu kadından şüphe duysa da zamanla ondan memnun kalır ve hatta kasabaya yaptığı katkılardan dolayı para ödemeye başlar. Kadının peşindeki polislerin kasabaya gelmesiyle birlikte kasaba halkı, kadını saklamanın karşılığında ondan daha fazla çalışmasını talep ederler. Kasabalıların talepleri, kadından akıl almaz şeyler talep edilene kadar armaya devam eder. Bu filmi izlerken kendinizi kadının yerine koyacak ve insanların ne kadar kötü kalpli ve iki yüzlü olabildiklerine şahit olacaksınız.

  1. Lady Vengeance (IMDb puanı: 7,6)

Listemizde daha önce bahsettiğimiz Oldboy, aslında yönetmenin üç filmden oluşan bir seri halinde planladığı filmlerden bir tanesi. Seride yer alan ve çok sevilen gerilim filmlerinden bir diğeri Lady Vengeance olarak karşımıza çıkıyor. Filmde çocuk kaçırma ve cinayet suçlarından haksız yere suçlanan Lee Geum-ja, 13 yılın ardından serbest bırakılır. Üzerine kalan korkunç suçların arkasında bulunan adamdan intikam almaya kararlı olan Lee, hücre arkadaşlarının yardımıyla mükemmel bir intikam planı yapar. Ancak Lee bir yandan zamanında ayrı kalmaya mecbur olduğu kızıyla arasını düzeltmeye çalışırken bir yandan da intikam ateşiyle yanıp tutuşur. Filmde Lee’nin yaşadığı ikileme tanık olacak ve ne kararlar alacağını merak içerisinde izleyeceksiniz.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!