2000’lerin en iyi filmleri: Gerilim türünün en iyi örneklerini keşfedin

2000’lerin en iyi filmleri- gerilim listemize hoş geldiniz!

Söz konusu sinema olduğunda gerilim filmlerinin, en çok izlenen tür olduğunu ve bu türün, en zor türler arasında yer aldığını söyleyebiliriz. En iyi gerilim filmlerine baktığımızda ise 2000’li yıllarda bu türde oldukça önemli gelişmeler olduğunu ve gerilim türünde pek çok film çekildiğini görüyoruz…

2000’lerin en iyi filmleri: Tür ‘gerilim’

Gerilim filmleri arasında seçim yapmakta zorlanıyor ve kaliteli bir film seçtiğinizden emin olmak istiyorsanız, üstelik siz de 2000’ler sinemasının hayranıysanız sizler için derlediğimiz gerilim türünde 2000’lerin en iyi filmleri listemizi inceleyebilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler!

Memento (IMDb puanı: 8,4)

🎥 MEMENTO (2000) | Full Movie Trailer in HD | 1080p

Söz konusu 2000’lerin en iyi filmleri olur da Memento’ya yer vermemek olur mu? Sektörün 30 yaşındaki gelecek vaat eden yönetmeni fark etmesini sağlayan Christopher Nolan’ın ikinci uzun metrajlı filmi, kesinlikle 2000’lerin Memento’suydu. Guy Pearce’ın hafıza kaybı yaşayan bir adamı Leonard Shelby’yi canlandırdığı bu neo-noir psikolojik gerilim filmi, karısının katilini yakalamanın bir yolu olarak notlara ve dövmelere güvenerek yola çıkan Leonard’ın hi konu alıyor. Memento, Pearce’ın hayranlık uyandıran performansıyla gerçekten büyüleyici bir film.

Mulholland Drive (IMDb puanı: 7,9)

Mulholland Drive | Official Trailer | Starring Naomi Watts

Dolambaçlı neo-noir sanat filmi, 2001 yapımı Mulholland Drive’ın hikayesine göre, Rita’nın hayatı bir araba kazasının ardından hafıza kaybıyla değişir. Yeni tanıdıkları, Hollywood yıldızı özentisi Betty ile birlikte ikili, Rita’nın kim olduğunu anlamak için meydana gelen olayları inceler. David Lynch’in karanlık başyapıtı, ateşli rüyalar ve asitli yolculukların bir karışımıdır. Karmaşıklığının güzelliği, Lynch’in bazen tek kelimeyle açıklanamayan daha büyük vizyonu tarafından yönlendirilmenize neden olur.

American Psycho (IMDb puanı: 7,6)

American Psycho (2000 Movie) Trailer – Christian Bale, Justin Theroux, Chloe Sevigny

2000 yapımı American Psycho’da Christian Bale, Patrick Bateman’ı kariyeri açısından en iyi performansıyla oynuyor. Hikayeye göre Bateman, fevkalade anlayışlı bir disipline ve rutine karşı sert bir katılığa sahip, varlıklı bir yatırım bankacısıdır. Ve filmde içsel öldürme özlemine yenik düşerken sosyopatik eğilimlerin çirkin yüzünü göstermeye başlar…

Memories of Murder (IMDb puanı: 8,1)

🎥 MEMORIES OF MURDER (2003) | Full Movie Trailer in Full HD | 1080p

Güney Kore sinemasının başarılı gerilim filmlerinden biri olan 2003 yapımı Memories of Murder, 1986 yılında Kore’de geçiyor. Filmde genç bir kadının cesedi işkence edilip öldürülmüş şekilde bulunur. Cinayetten iki ay sonra benzer olaylar tekrar gerçekleşir. Bölgede görevli dedektifler ve başka bir şehirden gelen dedektif, olayı araştırmaya başlar ve suçlu profili oluşturmaya çalışırlar. Suçlunun belli bir kurban profili olduğunu keşfeden dedektifler, suçluya tuzak kursa da bu da bir işe yaramayacaktır. Cinayetleri çözme ihtimalleri azalmaya başlayan dedektifler büyük bir umutsuzluğa sürüklenirken siz ise olayları gözünüzü kırpmadan izleyeceksiniz.

Oldboy (IMDb puanı: 8,4)

Oldboy Official Theatrical TRAILER 1 (2013) – Josh Brolin Movie HD

Oldboy’un üzerinden yaklaşık 20 yıl gibi bir zaman geçmesine rağmen Güney Kore yapımı bu film hala günümüzde gerilim dozu en yüksek filmlerin başında geliyor. Filmde başkahramanımız, çok sarhoş olduğu bir gece penceresiz ve izole bir otel odasına kitlenir. Hayatının 15 yılını burada geçiren Oh Dae-Su, içerisinde yaşadığı odaya neden hapsedildiğini bilmez. 15 yıldan sonra aniden serbest bırakılır ve intikam almak için kendisine işkence eden kişilerin izini sürmeye başlar. Oh Dae-Su’nun intikam almak isterken geçmişinden karşılaşacağı şok edici olaylara tanıklık edeceksiniz.

Dogville (IMDb puanı: 8,0)

Dogville (2003) (Trailer)

2003 yapımı olmasına rağmen hala en çok izlenen gerilim filmleri arasında bulunan Dogville, Colorado’da küçük bir kasabaya sığınan bir kadının hikayesini ele alıyor. Kasaba halkı başlarda bu kadından şüphe duysa da zamanla ondan memnun kalır ve hatta kasabaya yaptığı katkılardan dolayı para ödemeye başlar. Kadının peşindeki polislerin kasabaya gelmesiyle birlikte kasaba halkı, kadını saklamanın karşılığında ondan daha fazla çalışmasını talep ederler. Kasabalıların talepleri, kadından akıl almaz şeyler talep edilene kadar armaya devam eder. Bu filmi izlerken kendinizi kadının yerine koyacak ve insanların ne kadar kötü kalpli ve iki yüzlü olabildiklerine şahit olacaksınız.

Lady Vengeance (IMDb puanı: 7,6)

Lady Vengeance (2005) Trailer Remastered HD

Listemizde daha önce bahsettiğimiz Oldboy, aslında yönetmenin üç filmden oluşan bir seri halinde planladığı filmlerden bir tanesi. Seride yer alan ve çok sevilen gerilim filmlerinden bir diğeri Lady Vengeance olarak karşımıza çıkıyor. Filmde çocuk kaçırma ve cinayet suçlarından haksız yere suçlanan Lee Geum-ja, 13 yılın ardından serbest bırakılır. Üzerine kalan korkunç suçların arkasında bulunan adamdan intikam almaya kararlı olan Lee, hücre arkadaşlarının yardımıyla mükemmel bir intikam planı yapar. Ancak Lee bir yandan zamanında ayrı kalmaya mecbur olduğu kızıyla arasını düzeltmeye çalışırken bir yandan da intikam ateşiyle yanıp tutuşur. Filmde Lee’nin yaşadığı ikileme tanık olacak ve ne kararlar alacağını merak içerisinde izleyeceksiniz.

History of Violence (IMDb puanı: 7,4)

A History of Violence (2005) Viggo Mortensen, Maria Bello, Ed Harris Movie HD

Aynı adlı romandan uyarlanan 2005 yapımı History of Violence’ın hikayesine göre, mütevazı bir Indiana kasabasında yaşayan lokanta sahibi Tom Stall, karısı ve çocuğuyla mütevazı bir hayat sürmektedir. Banliyödeki lokantasına yapılan bir soygun girişimi, cesur çabaları sayesinde bastırıldıktan sonra, yerel bir gangster ona karşı çıktığında, Stall hayatını değiştiren sonuçlarla karşı karşıya kalır. Başrol oyuncusu Viggo Mortensen’in, filmde ahlaki mantık ve o ilkel içgüdü tarafından yönlendirilen aile babasını müthiş bir şekilde canlandırdığını da belirtelim.

Prestige (IMDb puanı: 8,6)

THE PRESTIGE Trailer (2006)

2000’lerin en iyi filmleri arasında gösterilen Prestige, 2006 yılında çekilen ve yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı bir film. Gerilim-gizem türündeki bu film, Viktorya Dönemi Londra’sında geçiyor. Filmin başkarakterleri arasında Robert Angier, karısı Julia McCullough ve Alfred Borden yer alıyor. Robert, bir sihirbazdır ve karısı Julia sihirbazlık performanslarının birinde hayatını kaybettiğinde bundan Alfred’i sorumlu tutar. Robert ve Alfred’in birbirine düşman olmasıyla birlikte her ikisi de ünlü ve rakip sihirbazlar haline gelirler ve birbirlerinin sahne performanslarını sabote etmeye çalışırlar. Birbirlerini saf dışı etmek için ellerinden geleni yapmaya ant içen ikili, yavaş yavaş hayatlarını kendi elleriyle mahvetmeye başlayacaktır.

Lives of Others (IMDb puanı: 8,4)

The Lives of Others (2006) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

2000’lerin en iyi filmleri listemizin bir diğer önerisi Lives of Others. 2006 yılı Alman yapımı olan bu film, 1984 yılında Doğu Almanya’da geçiyor. Burada gizli polis olarak çalışan Gerd Wiesler, Georg Dreyman tarafından yazılan bir tiyatro oyununa katılır. Bu oyun ile Dreyman’in göründüğü gibi olmadığına ve gözetlenmesi gerektiğine inanan Wiesler, gizlice Dreyman’i dinlemeye başlar ve onları dinledikçe önemsemeye başladığını fark eder. Zamanında çok katı bir ajan olan Wiesler, Dreyman’in ve çevresindekilerin hayatına olumlu bir şekilde müdahale etmeye ve onları korumaya başlar. Yıllardır hükümet yararına çalışan Wiesler, Dreyman ile hükümet arasında kalınca bir karar vermek zorunda kalır. Film boyunca karakterlerin yaşadığı gerilimleri birebir yaşayacak ve kendinizi filmin içerisinde hissedeceksiniz.

No Country for Old Men (IMDb puanı: 8,1)

No Country For Old Men (2007) Official Trailer – Tommy Lee Jones, Javier Bardem Movie HD

Javier Bardem’in başrolünde yer aldığı, 2007 yapımı No Country for Old Men, 1980’lerde Teksas’ta geçiyor. Filmde Llewelyn Moss isimli karakterimiz, Amerika-Meksika sınırında başarısızlıkla sonuçlanmış bir uyuşturucu anlaşmasına denk gelir. Olay mahallinden içerisinde 2 milyon dolar bulunan çantayı alan Moss, bu çantayı aldığında peşine kimlerin düşeceğinin ve başına neler geleceğinin farkında değildir. Moss’un peşine düşmesi için tutulan Anton Chigurh, günlük yaşamında kimlerin yaşayacağına ve kimlerin öleceğine karar veren bir psikopattır. Bir süre sonra Chigurh’ün tutan kişiler onun kontrolden çıktığını anlar. İşin içine masum ve suçlu pek çok kişinin karışmasıyla olayların daha da karmaşık hale gelmeye başladığını görecek ve soluk soluğa devam eden macerayı izlerken gerileceksiniz.

Zodiac (IMDb puanı: 7,7)

Zodiac (2007) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

David Fincher, modern gerilimin adeta üstadıdır. Yönetmen son 30 yıldır bu türün en iyi filmlerinden bazılarının arkasında yer alıyor. İşte Robert Graysmith’in aynı adlı romanından uyarlanan 2007 yapımı Zodiac da, 1960’ların sonlarında San Francisco’da zodyak katilinin gerçek hikayesini ele alıyor. Film, profesyonel bir karikatürist ve bulmaca çözücü olarak Graysmith’in (Jake Gyllenhaal) polisten başarıyla gizlenen muammayı çözme girişimlerini konu alıyor.

Eastern Promises (IMDb puanı: 7,6)

Eastern Promises Trailer (2007)

2000’lerin en iyi filmleri arasında gösterilen, 2007 yapımı Eastern Promises ile Cronenberg ve Viggo Mortensen kritik bir başarıya imza attılar. Modern Londra ve Rus mafyasının zemininde geçen filmde Mortensen, Anna’ya yardım etmeye çalışan sessiz bir suçluyu canlandırıyor. Gerçekten sürükleyici bir olay örgüsünü karmaşık bir şekilde bir araya getiren Peaky Blinders’ın yaratıcısı Steven Knight’ın ustalıkla yazılmış senaryosu, Cronenberg’in soğuk gerilimini temel alıyor. Film aynı zamanda tamamen çıplak bir Mortensen’in saunada bir grup gangsterle dövüştüğü, on yılın en büyük aksiyon sahnelerinden birini içeriyor.

Shutter Island (IMDb puanı: 8,2)

Shutter Island (2010) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

2010 yılında çekilen ve en sevilen gerilim filmlerinin başında gelen Shutter Island, ünlü yönetmek Martin Scorsese’nin en fazla ses getiren filmlerinden bir tanesi. 1954 yılında geçen bu filmde ABD’li iki ajan, içerisinde suç işlemiş akıl hastalarının bulunduğu bir hastaneden kaybolan hastanın kaybolmasını araştırmak için görevlendirilir. Bir adada bulunan bu hastaneyi araştırmaya giden ajanlardan biri olan Teddy Daniels, hastanede etik olmayan bazı şeyler döndüğünden şüphelenmeye başlar. Bir süre sonra hafızasından, onunla birlikte hastaneye araştırmaya gelmiş ortağından ve hatta kendi akıl sağlığından şüphe etmeye başlayan Teddy’nin hikayesini izlerken hem gerilecek hem de işin aslının ne olduğunu merak edeceksiniz.

Room (IMDb puanı: 8,1)

Room Official Trailer #1 (2015) Brie Larson Drama Movie HD

2015 yapımı Room da kesinlikle 2000’lerin en iyi filmleri listesinde olmayı hak ediyor. Gerçek bir hikayeden esinlenerek çekilen bu filmde yedi yıl boyunca bir odada hapis tutulan genç bir kadının, beş yaşındaki oğluyla birlikte yaşadıkları hayata tanık oluyoruz. Dış dünyaya erişimi olmayan ve basit bir televizyon harici dış dünyaya erişimi olmayan kadın ve oğlu, adamın elinden kurtulmak için bir plan hazırlığındadır. Anne ve oğul arasındaki ilişkinin en kötü koşullar altında dahi devam ettiğine ve aralarındaki bağın inanılmaz olduğuna tanık olacağınız bu filmde gerilim dolu dakikalar yaşayacak ve ikilinin bu korkunç hayattan kurtulup kurtulamayacağını merak edeceksiniz.

İlginizi çekebilir: En iyi gerilim filmleri: Netflix’te izleyebileceğiniz en sürükleyici 10 gerilim filmi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!