20 seansta 3 cm inceltebilen yeni trend Aqua Jog’u deneyimledik

Neredeyse suyun içine doğan ve çocukluğundan beri suyun içinde olanlar, denizsiz yerde yaşayamayanlar… Spor, tatil, meditasyon deyince aklına su gelenler… Spor yapmak istiyorum ama kas ve eklem ağrısından duramıyorum, spor salonunda saatlerce koşu bandının üzerinde yürümekten sıkılıyorum diyenler… Yaz gelmeden en hızlı nasıl incelirim, selülitlerimi nasıl gizleyeceğim endişesi taşıyanlar… Bu yazım özellikle sizleri ilgilendiriyor.

aquajog

Suyu ve su sporlarını seven biri olarak su üstünde ve su altında yapılan her türlü spora balıklama atlama eğilimindeyim. Suda yalnızca yüzmeye dayalı sporlar yapıldığı için genelde kol ve omuzların daha çok çalıştığına dair yanlış bir inanış söz konusu. Doğru şekilde yapıldığında vücudun tüm bölgelerini çalıştıran etkili bir spor olmasına karşın yüzme, vücudun alt bölgesini inceltmek isteyenlerin pek tercih ettikleri bir spor değil. Ancak özellikle kilo fazlası olanlar için fitness, koşu gibi sporlar eklem ve kas ağrılarına, hatta kalıcı sakatlanmalara kadar giden problemlere yol açabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde deneyimlediğim, fitness ve yürüyüşü farklı bir boyuta taşıyan Aquajog özellikle kilo yüzünden eklem ağrıları çekenler, bel, sırt ve boyun problemleri yaşayıp spor yapamayanlar ve koşu bantlarında saatlerce yürümekten sıkılanlar için devrim niteliğinde.

Aquajog, adından da anlayacağınız gibi suyun içinde yürümeye dayalı bir spor. Suya karşı direnç göstererek dışarıda yürümeye göre çok daha fazla kalori yakıyor olmanızın yanı sıra, suyun kaldırma kuvveti nedeniyle eklemlerinize baskı yapılmasının da önüne geçiyor. Yani vücudunuza zarar vermeden daha fazla enerji harcayarak fitness performansınızı ikiye katlıyorsunuz. Bir taşla iki kuş…

DSC_0376

Aquajog yaparken ihtiyacınız olan en temel ekipman özel bir kemer. Hafif malzemeden yapılmış bu özel kemer sayesinde suda asılı olarak kalıyor ve tamamen yerçekiminden arınmış bir ortamda yürüyüş ve fitness ağırlıklı bir antrenman programı uyguluyorsunuz. Yerle temasınız olmadığı için kas ve eklem ağrısı yaşamadan kaslarınızı çalıştırabiliyorsunuz. İleri seviye antrenmanlardaysa direnci arttıran, el ve ayaklarla kullanabileceğiniz farklı ekipmanlar yer alıyor. Kemer ve diğer ekipmanlar kulüpte mevcut, size sadece mayonuzu kapıp gelmek kalıyor.

DSC_0628

20 seansta 3 cm incelme

Aquajog’un Türkiye’deki ilk lisanslı antrenörü ve Aqua Jog Club’ın kurucusu Gizem Çalışkan, Aquajog antrenmanıyla 20 çalışmada doğru beslenmeyle birlikte tüm vücutta 3 cm incelme gerçekleştiğini söylüyor. Sıkılaşma ve incelmenin yanı sıra, suda hızlı hareket ettiğiniz ve suyun direncine karşı koyarak adım attığınız için 1 saat boyunca kardiyo egzersiz de yapmış oluyorsunuz. Bu nedenle Aquajog, fit bir vücudun yanı sıra hem kalp sağlığınızı korumanızı hem de yağ yakmanızı sağlıyor.

20150506_195629
Belimizde görmüş olduğunuz özel Aquajogger kemeri sayesinde suda asılı şekilde antrenman yapabiliyorsunuz.

Gizem Çalışkan, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. Çocukluğundan beri suyun içinde. Yüzücü; aynı zamanda cankurtaran, yüzme ve Aqua Jog antrenörü. Üniversite hayatı boyunca Ege Üniversitesi’nde yüzme antrenörlüğü yapmış. Şu anda reklam yazarlığı ve Aqua Jog Club’ı aynı anda yürütüyor.

Gizem Çalışkan
Gizem Çalışkan

Aquajog ile 2009 yılında tanışmış. Şans eseri tanıştığı İsviçreli bir fizyoterapist ve Aquajog antrenörü sayesinde böyle bir sporun varlığından haberdar olmuş, etkisini keşfettiğinde hemen eğitimlere başlamaya karar vermiş. Tabi yüzmenin hayatının bir parçası olmasının da bunda büyük bir payı var. Gizem ”Suyu nasıl kullanacağını bilmek, yüzmenin temelleri, anatomi, doğru nefes bunların hepsi ayrılmaz bir bütün. Bu nedenle hangi sporu yaparsanız yapın eğitmenin tam donanımlı olması çok önemli. Buzdağının görünmeyen kısmı aslında en büyük parçayı oluşturuyor. ” diyor.

Bu kadar etkili, tedavi edici özellikleri de bulunan bir sporu keşfettikten ve profesyonel eğitimimi tamamladıktan sonra da Aqua Jog Club’ı kurmuş. Gün geçtikçe artan Aqua Jogger üyeleriyle çalışmalarını full motivasyonla gerçekleştirdiğinin altını çiziyor.

1 saatte 800 kalori

Ortalama bir antrenman 1 saat sürüyor. 1 saat içinde vücudun farklı bölgelerini çalıştıran bir çok farklı hareket yapıyorsunuz. Yüzmeyle 1 saatte ortalama 500-600 kalori yakılırken, Aquajog’ta antrenmanın yoğunluğuna bağlı olarak 1 saatte ortalama 600-800 kalori yakılabiliyor. Üstelik antrenman sonrasında hiç bir şekilde kas ağrısı duymuyorsunuz. Antrenmanlarda vücudu zorlayan tek şey, suyun ortasında asılı halde dengede kalabilmek (ki şahsen yaktığım kalorilerin yarısının dengede kalmaya çalışırken gittiğini düşünüyorum 🙂 )

20150506_195540

Aquajog’un en sevdiğim taraflarından biri de yüzme bilmenize gerek olmayışı. Yürümeyi bilen 7’den 70’e herkes bu sporu yapabiliyor. Sporun hem mental hem de fiziksel avantajlarından yararlanmanın, hızlı ve etkili sonuç almanın en eğlenceli ve rahatlatıcı yolu Aquajog.

İsterseniz güne sabahın erken saatlerinde Aquajog ile başlayabilir isterseniz de iş çıkışında trafikle boğuşmak yerine suda 1 saat geçirebilirsiniz.  Gizem Çalışkan’a 0553 584 12 53 numaralı telefondan ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Şu an çalışmalar Maslak’ta Massports Club’ta ve Levent Avantgarde Otel’de gerçekleşiyor. Ayrıntılı bilgi için Aquajog Club Facebook ve Instagram sayfalarını da ziyaret edebilirsiniz.

Merve Dökmeci Uzman Psikolojik Danışman
Lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladım. Boğaziçi Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalıştığım 4 yıl boyunca uzmanlık deneyimimi üniversitenin rehberlik ve psikolojik danışmanlık ... Devam