117. yaşını kutlayan Emma Morano’dan uzun yaşamın sırları

Emma Morano doğduğunda 1. Umberto hala İtalya’nın kralıydı, Fiat daha yeni kurulmuştu ve Milano Futbol Kulübü’nün kurulmasına daha haftalar vardı.  

Geçtiğimiz Kasım 117. doğum gününü kutlayan Emma Morano, İtalya, Piyemonte’de, 29 Kasım 1899’da doğdu. 3 yüzyıl gören Emma, bu anlamda bilinen en yaşlı insan. Uzun ömrünün sırrı ise beklenildiğinden daha basit.

Ömrü uzatmak için şimdiye kadar farklı farklı teori ve uygulama duyduk, ancak Emma’nın formülü basit: her sabah 2 çiğ yumurta yemek ve özgürlüğü elinizde tutmak. 27 yıllık doktoru Carlo Bava’ya göre onun beslenme şekli, kabul gören sağlıklı beslenme kurallarından uzak. ¨Emma çok az sebze ve meyve yer.¨, ¨Onunla ilk tanıştığımda günde 2’si sabah, çiğ, 1’i öğlen omlet şeklinde olmak üzere 3 yumurta ve bir tavuk yiyordu.¨ Buna rağmen sağlığından hiç bir şey kaybetmiyor.

Emma Morano'dan uzun yaşamın sırları
Geçtiğimiz Kasım 117. doğum gününü kutlayan Emma Morano, tam 3 yüzyıl gördü.

İki çiğ yumurtanın beslenme düzenine girmesi 1. Dünya savaşında sonra kansızlık teşhisi konmasıyla başlamış. Ancak kendisinin de dile getirdiği gibi uzun ömrünün sırrı çoğunlukla genetik. Annesi 91 yaşında ölen Emma’nın kardeşlerinin hepsi 100 yaşını görmüş.

İlginizi çekebilir: Dünyanın en uzun ömürlü insanlarından sağlıklı yaşamın sırları

Emma’nın kendi özgürlüğü için verdiği mücadele bir ilham kaynağı

Başından iki evlilik geçen Emma büyük aşkını 1. Dünya Savaşında kaybettikten sonra bir evlilik daha yaşamış. Baskı sonucu evlendiğini söyleyen Emma ilk evliliğini asla unutamamış. Şiddet dolu ve mutluluktan uzak evliliğini, 6 aylık bebeğini kaybetmenin acısıyla birlikte, 39 yaşında, kocasını terk ederek bitirmiş. 112 yaşında New York Times’a verdiği röportajda ¨Artık kimsenin üzerimde baskı kurmasına izin vermek istemiyordum.¨diyen Emma Morano’nun bu özgür ve kendine has yaşamı, bu nedenden bir müzikale ilham olmuş. İtalya, Verbania kasabasında sahnelenen müzikalin yazarı, Emma’nın hayatının ¨ev içi şiddete karşı gelen kadının cesaretini temsil ettiğini¨ söylüyor.

İlginizi çekebilir: Bilim insan ömrünün en uzun ne kadar sürebileceğini açıkladı

Kaynak:

popsugar.com

bbc.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!