11 yaşındaki Tabay Atkins’in ilham verici yogi olma hikayesi

Tabay Atkins 11 yaşında, legolarla oynamayı çok seviyor; Matematik, İngilizce ve Sosyal Bilgiler okuldaki en sevdiği dersler arasında…

Fakat 6. sınıf öğrencisi olan Tabay Atkins’in yaşıtlarından bir farkı var. Tabay, haftanın 2 günü yoga eğitmenliği yapan 11 yaşında sertifikalı bir yoga eğitmeni.

Annesi Sahel Anvarinejad’ın geçirdiği kanser hastalığı sırasında kemoterapiyle beraber devam ettirdiği yoga derslerine annesiyle birlikte katılan ve o sırada sadece 6 yaşında olan Tabay, yoganın annesine ne kadar iyi geldiğini gördükçe yogaya daha da bağlanmış.

Tabay 5. sınıftan mezun olduktan hemen sonra annesi Sahel, hediye olarak oğluna bir Avrupa seyahati ve 200 saatlik yoga eğitmenliği programı olarak içi seçenek sunmuş. Tabay hiç tereddüt etmeden yoga eğitmenliği programını seçmiş.

Sahel Anvarinejad oğlunun yogayla tanışmasını: “Bir gün kemoterapi sonrası rastgele yogayla tanıştım. Yoganın benim üzerimdeki olumlu etkilerini, beni nasıl hafiflettiğini ve mutlu ettiğini gördükçe Tabay, tüm derslere katılmaya ve yogaya daha da sarılmaya başladı ve bir gün bana yogaya devam etmek istediğini ve diğer insanlara hastalıklarıyla savaşmalarında onları yogayla tanıştırarak yardımcı olmak istediğini söyledi” şeklinde anlatırken Tabay, yogaya olan bağını ise şöyle dile getiriyor:

“Ben insanları önemsiyorum ve onları yargılamıyorum. Bu yüzden insanlar benden ders almaktan çok hoşlanıyorlar. Bence benim hikayem onlara bu anlamda ilham veriyor”.

Sonrasında Tabay, Los Angeles’ta bulunan YOGAthletica’nın antrenörü Shana Meyerson‘dan her gün yaklaşık 12 saatten oluşan 200 saatlik bir yoga eğitimi almaya başlamış.

Antrenör Shana Meyerson, Tabay hakkındaki düşüncelerini ise şöyle paylaşıyor;

“Tabay başlı başına sıradışı bir çocuk. Ona verdiğim tüm bilgiyi, hiç zorlanmadan, bilginin özünü kavrayarak aldı. Çoğu insanın cevaplayamadığı en zor sorularım bile tutarlı ve doğru bir şekilde Tabay tarafından cevaplandı.

…Sınıfımdaki tüm yetişkinler her zaman ona sonsuz bir saygıyla yanaştılar. Ve bir şekilde Tabay kendini kusursuz bir şekilde yetişkinler dünyasına adapte ederken bir yandan içindeki çocuksu saflığı, öğrenme isteğini ve neşesini her zaman korumayı başardı.”

11 yaşındaki yogi Tabay Atkins

Şimdilerde Tabay, haftanın iki günü okuldan sonra annesinin yoga stüdyosunda ders veriyor. Tabay’ın derslerine kendi annesi ve babasının yanı sıra ünlü Amerikan Futbolu oyuncusu Larry Atkins gibi ünlü isimler de katılıyor.

Larry Atkins’in yogaya başladıktan sonra vücudunun esnemesiyle birlikte iyileşen performansını ise Tabay şöyle dile getiriyor: “Benimle yoga yapmaya başladıktan sonra Larry maçlarında çok daha başarılı bir hale geldi ve aynı zamanda eskisine göre çok daha mutlu hissediyor”.

Bağış amaçlı olan Tabay’ın dersleri, gelirlerini kanserli çocukları destekleyen hayır kurumlarına veriyor.

Annesi Tabay’ın yoga eğitmenliğindeki başarısını anlatırken; “Tabay’ın kendine özgü bir iletişim şekli var. Herkesle her boyutta ve her şekilde iletişim kurabiliyor. İnsanlar Tabay’ın derslerinden her seferinde göz yaşları içinde ayrılıyor” cümlelerini kullanıyor.

Sadece bununla kalmayan Tabay aynı zamanda sınıf arkadaşlarına da yoga dersleri veriyor.

“Okuldaki bazı çocuklar onlara yogayı denemelerini söylediğimde hemen karşı çıkıyorlar, yoganın kızlara göre bir şey olduğunu düşünüyorlar. Oysa yoga ilk başta erkekler tarafından, erkeklere yönelik yaratılmış” diyor ve ekliyor:

“İleride açabildiğim kadar çok yoga stüdyosu açmak, ulaşabildiğim kadar insana ulaşmak ve onları yogayla tanıştırmak istiyorum. Yoga herkese, her anlamda yardımcı oluyor, ben de insanların bunun farkına varmalarını istiyorum”.

Kaynaklar:
abcnews.com
YouTube – 0 Second Docs

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!