10 yılını insan embriyosunun gelişimini fotoğraflamaya adayan Lennart Nilsson, insan yaşamının ilk evresini görmemizi sağlıyor

Lennart Nilsson, hayatının 10 yılını, oluştuğu ilk andan doğuma kadar insan embriyosunun gelişimini kaydetmeye adayan usta bir fotoğrafçı. Dünya onu ilk defa 1965 yılında LIFE dergisi fotoğraflarını yayımladığında tanıdı. İnsan embriyosunun gelişimini yansıtan bu fotoğraflar hemen ardından Stern, Paris Match ve The Sunday Times gibi basın organlarında yerini aldı. Öte yandan çocukluğundan beri mikroskoplara ve fotoğraf makinelerine özel bir ilgi duyan Lennart Nilsson, ilk fetüs fotoğrafını 1957 yılında çekmişti. Ancak bu fotoğraflar yayımlanacak kadar kaliteli değildi.

Nilsson yakın zamanda ‘sistoskop’ isimli, aslında idrar kesesini incelemek için kullanılan tıbbi bir cihazın yardımıyla olağanüstü fotoğraflar çekmeyi başardı. Kullandığı alete küçük bir ışık ve kamera ekleyen Lennart Nilsson, anne rahmindeki bir embriyonun gelişimine dair binlerce fotoğraf çekti. İnsan yaşamının erken gelişimini görebilme şansı elde ettiğimiz bu fotoğrafları galerimizde bulabilirsiniz:

Kaynak:

brightside.me