Zor zamanların üstesinden gelmek için öğrenmeniz gereken 6 şey

Bazı zamanlarda başınıza beklenmedik şeyler gelebilir ve her şey açık bir yolda ilerlerken birden yolunuz değişip bozulabilir. Öncelikle tüm bunların geçici olduğunu kendinize hatırlatmanız gerekir. Yol bozulduysa otomobilinizi denize sürmek yerine engelleri aşarak hedefe varmayı düşünmeli ve buna göre hayatınızı tekrardan düşünmelisiniz. Bunun için olumlu düşünceyi aklınızdan eksik etmeyerek kendinizin kurtarıcısı ola yolunu seçmelisiniz.

Zor zamanlar geçirirken kendi düşüncelerinizi oluşturup başkalarından yardım almayı da ihmal etmeyerek yolunuza belirlediğiniz felsefenizle ilerleyebilirsiniz. Eğer zorlandığınız noktalar varsa gelin sizin için hazırladığımız önerilere birlikte göz atalım. İşte zor zamanların üstesinden gelmenize yardımcı olacak önemli noktalar…

Kendinize ağlamak için zaman verin ve sonra bunu aşacağınızı düşünerek ‘büyük kız’ pantolonunu üzerinize giyip bununla baş edin

Zor zamanların üstesinden gelmek için öğrenmeniz gereken 6 şey

Hayat hiçbir zaman beklediğiniz şekilde günlük güneşlik bir şekilde geçmez. Yetişkinler ağlayarak rahatlayabileceğine inansalar da bunu topluluk içerisinde yapmaktan utanç duyarlar. Eğer zor bir an yaşıyorsanız istediğiniz gibi ağlayın. Gerekirse bir gün boyunca kendinizi eve kapayın ve iyi hisset filmleri izlerken bol bol abur cubur da tüketin. Ancak bu noktaya saplanıp kalmayın. Tamamen kendinize ayırdığınız bu zamandan sonra tekrar bir yetişkin olarak hayata karışın ve tüm karmaşaya rağmen ayakta durun.

“Kahkaha en iyi ilaçtır” sözünü hayatınızın merkezine alın

Baskı ya da yoğun bir stres hissediyorsanız yaşadığınız bu yorucu şeylerde bile sizi güldürecek bir şeyler bulup mizah duygunuzu yanınızdan eksik etmeyin. O gün kendinizi bir aktiviteyle meşgul edin ve yaptığınız şey bir yürüyüş dahi olsa gerekirse açık havada kahkahalar atın. Eğer kendinizde bu enerjiyi bulamıyorsanız sizi her zaman güldürmeyi başaran bir arkadaşınızı arayın. Telefonda yapacağınız küçük ve eğlenceli bir konuşmanın bile sizi ne kadar motive ettiğini göreceksiniz.

Daha önce denediğiniz bir yol işe yaramadıysa yeni yollar keşfedin

Öncelikle düşüncelerinizi net bir şekilde belirleyin. Sonrasındaysa aksiyona geçmenin zamanı geldiğini göz önünde bulundurarak hedeflerinizi belirleyin. Ağladınız, güldünüz… Şimdiyse sıra bu noktaya nasıl geldiğinizi düşünmekte. Şu an neden böyle hissettiğinizi netleştirin ve bunu nasıl aşabileceğinizi düşünün. Bunun için en iyi yol hedefleri belirlemekten geçer. Karşınızda bir hedefiniz varsa buna ulaşmak için şu an içerisinde bulunduğunuz durumu da aşmanız son derece kolay olacaktır.

Bir planın sadece harekete geçildiğinde gerçekleşebileceğini unutmayın

Her şeyi aklınızda bir bir netleştirdikten sonra harekete geçmek en önemli hamledir. Diyelim ki memnun olmadığınız işten ayrılmaya karar verdiniz ve aklınızda çalışmak istediğiniz belli yerler. Buna ulaşmak için oturup size bir teklifin gelmesini bekleyemezsiniz. Hayalinizdeki şeyi ve hedeflerinizi belirlediyseniz artık yapmanız gereken şey harekete geçmek olacaktır.

Planlar ilk seferde sizin belirlediğiniz şekilde ilerlemeyebilir. Bunun da sizin motivasyonunuzu düşürmesine izin vermeyerek adımlarınızı sağlam bir şekilde atın.

Zor zamanların üstesinden gelmek için öğrenmeniz gereken 6 şey

İstediğiniz yere ulaşmak için ne yapmanız gerekiyorsa onu yapın

Bazı durumlarda fedakarlık yapmanız gerekebilir ve önünüzde güzel günlerin olduğuna dair inancınız ya da bu günlere yönelik hedefiniz varsa bazı şeylerden vazgeçmeyi öğrenmelisiniz. Mesela ekonomik sıkıntınız var ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Gerektiğinde otomobilinizi satıp sıkıntılarınızı giderebilir sonrasında durumunuzu toparladığınızda paranızdan kalan miktarla ikinci el ve daha düşük fiyatlı yeni bir otomobil alabilirsiniz. Hayatınızı tekrardan düzene oturtmak hayal ettiğiniz kadar kolay olmayabilir ama unutmayın bu sizin hayatınız. O yüzden fedakarlık yapmanız gerekiyorsa üzerine çok fazla düşünmeyin.

En iyisinin henüz gelmediğini her zaman aklınızda bulundurun

Kaç yaşında olduğunuz ya da işlerin ne kadarının yolunda gitmediği önemli değil. Durumlar ne olursa olsun her zaman daha iyi bir yarın mümkündür. Hiçbir şey sonsuza kadar sürmez. Her bir detayı son derece gizemli olan yarınları düşünmek size de heyecan vermiyor mu? Şu an çok zor zamanlar geçiriyor olabilirsiniz ama bu hiçbir zaman böyle gitmez. Her zaman çok daha iyi bir hedef, sonuç ve gelecek vardır.

 

Kaynak
Tiny Buddha

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!