Zor zamanları meditasyonun gücüyle atlatın

Kendinizi kötü hissettiğiniz ya da zor zamanlardan geçtiğinizde farkındalık uygulamalarına başvuruyor musunuz?

Muhtemelen böyle karanlık zamanlarda tek yapmak istediğiniz yatağınıza girip, zamanı hızlıca ileri almak. Aslında hepimiz bunu istiyoruz; ama ne yazık ki bu mümkün değil.

Ama yapabileceğiniz başka bir şey elbette var: Meditasyon. Yapılan araştırmalara göre, meditasyon zor zamanlardan geçerken size yardımcı oluyor, depresyon ve anksiyetenin etkilerini hafifletiyor.

Maalesef, depresyon ve anksiyete meditasyon uygulamaları yapmanın önündeki güçlü engeller olarak tanımlanıyorlar; çünkü bu problemleri yaşadığınızda içinizden meditasyon yapmak gelmiyor; ancak endişelenmeyin, bu meditasyon yapan hemen herkesin başına gelen yaygın bir problem.

Peki zor zamanlarda meditasyona nasıl bağlı kalabiliriz?

Budist rahiplerden usta meditasyon uygulayıcılarına kadar birçok kişinin başvurduğu etkili yöntemlerle siz de zor zamanlarınızda meditasyonu kucaklayarak ruh ve zihin bütünlüğüne kavuşabilirsiniz:

Sabah gözlerinizi meditasyonla açın

yatakta meditasyon yapan kadın
Sizi yeni güne hazırlamak adına sabah uyanır uyanmaz yapabileceğiniz en iyi uygulamalardan biri meditasyondur.

Meditasyon, sabah uyandığınızda ilk yapmanız gereken şeylerden biri olmalıdır. Sabah gözünüzü açar açmaz meditasyon yaparsanız, yüksek ihtimalle kötü bir gün geçirmenin önüne geçmiş olursunuz. Daha o gün ne yapacağınızı planlamadan, kahvenizi bile içmeden hala yatağınızın üzerindeyken meditasyon yapmaya başlayın.

Bu stratejiyi kullanarak gün içerisinde meditasyona bahane bulmanıza gerek kalmaz. Gözlerinizi açtığınız an, aslında en uyanık olduğunuz andır. Bu sebeple sabah saatleri sizin için çok doğru bir tercih olacaktır.

Ayrıca sabahın ilk saatlerinde meditasyon yaparak yeni güne karşı kendinizi daha güçlü ve hazır hissedebilirsiniz.

İlgili yazı: Bugün meditasyon ile tanışmanız için 30 bilimsel sebep

İnatçı olun

Kendinizi kandırmayın. Kendinizi kötü hissettiğiniz noktada, sorun ne olursa olsun, kararlı olun ve meditasyon yapmaktan vazgeçmeyin. Hepimiz dönem dönem zor zamanlardan geçiyoruz ve böyle zamanlarda hiçbir şey yapmak içimizden gelmiyor; ancak bu dönemlerde her şeyden vazgeçmek yapılacak en büyük yanlışlardan biri.

Hayatınızdaki olumsuzluklara gereğinden fazla önem vermeyin. Akşam kafanızı yastığa rahat bir şekilde koyabilmek için, zihninizi karıştıran ve sizi mutsuz eden her şeyle mücadele etmeniz gerekir. Bu mücadelede meditasyonun size büyük katkısı bulunmaktadır. Bu yüzden meditasyonu ertelemeyle ilgili içinizde bir dürtü uyandığında, bu dürtünün üzerine gidin ve derinliklerden gelen meditasyon çağrısına tutunun. Bu noktada önemli olan inatçı olmanız, yani kararlı bir tutum sergilemenizdir. Meditasyon yapana dek mutlu olamayacağınız şekilde kendinizi programlayın.

Meditasyon yaşadığınız problemlerle yüzleşmenizi sağlar

Kendinizi korkunç durumlarda ya da rahatsız edici duyguların altında ezilirken bulduğunuzda, ilk tepki genellikle bütün bu olanlardan odağı uzaklaştıracak şeylere yönelmektir. (TV, Facebook, yemek yemek vb.)

yemek yiyen adam
Zor zamanlarda yemek yeme, TV izleme ya da sosyal medyayla aşırı zaman harcama gibi dikkat dağıtan şeyler yerine meditasyon yapın.

Meditasyon bu noktada dikkatinizi başka yöne çekmez, aksine anda tutar. Eğer büyük bir problem yaşıyorsanız, meditasyon anda kalmanıza yardımcı olarak içinde bulunduğunuz durumla yüzleşmenize yardımcı olur. Bu yüzleşme beraberinde kabullenmeyi de getirecektir.

Unutmayın: Berbat etmek diye bir şey yok

Kendinizi kötü hissettiğinizde meditasyondan kaçmanın bir nedeni de uygulamayı berbat etme düşüncesidir.

Her şeyden önce kötü ve karamsar hissettiğinizde doğru bir şekilde meditasyon yapamayacağınızı düşündünüz mü? Hiç böyle bir deneyim yaşadınız mı?

O zaman bunu size söylememiz gerekiyor ki, meditasyonda uygulamayı berbat etmek diye bir şey yoktur. Bu konuda söylenilmiş en güzel söz şudur: ‘Bir kere meditasyon yapmaya başlarsanız, elinizden gelenin en iyisini yaparsınız.’

Kendinizi mutsuz hissettiğinizde elinizden gelenin en iyisini yapmak, temelde zaten ulaşabileceğiniz en üst noktadır ve uygulama sonunda mutlu olursunuz.

Elbette meditasyon uygulamalarını kötü bir şekilde yapma riski her zaman bulunur; ama unutmayın ki, en kötü durum bile hiç meditasyon yapmamaktan iyidir; çünkü meditasyon yapmaya bir kere başladığınızda, ne gibi zorluklarla karşılaşırsanız karşılaşın, sadece ileri doğru gidersiniz.

Kaynak:

gr0wing.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!