Zihninizi rahatlatmak elinizde: Kaygıyı azaltmak için 4 etkili yöntem

Corona virüs salgınının ilk gününden bu yana, kendimiz ve tüm insanlığın sağlığını korumak için almamız gereken önlemler online ve basılı bir çok haber kanalında paylaşıldı.

Yapılabilecek her türlü önlemi almanıza rağmen yine de kaygı seviyenizin artışını önlemekte zorlanıyor olabilirsiniz. Özellikle, haberler ve sosyal medya yansımaları kaygıyı tetikliyor olabilir. Bu yazımda 4 başlıkta kaygı seviyenizi azaltmaya yardımcı bilgiler paylaşıyorum. Keyifli okumalar!

Fiziksel sağlığınız için gerekli tüm önlemleri aldığınıza eminseniz artık rahatlayabilirsiniz.

İyi besleniyor, iyi uyuyor, düzenli sporunuzu yapıyor, hijyeninize özen gösteriyor, bağışıklığınızı güçlendirecek gerekli takviyeleri alıyorsanız ve zorunlu olmadıkça evden çıkmıyorsanız, üzerinize düşen tüm sorumlulukları yerine getiriyorsunuz demektir. Öyleyse kendinizi kutlayın lütfen ve arkanıza yaslanıp güzel bir nefes alın. Bilinçli bu tutumunuz için sizi tebrik ederim. Bu halinizle etrafınızdaki birçok insana da ilham ve destek oluyorsunuz. 

Şimdi, çözmemiz gereken tek şey kaygınız yükseldiğinde onu yeniden normal seviyesine çekmek. Aşağıdaki maddeler size bu konuda yardımcı olacaktır.

Kaygıya girdiğinizi fark ettiğinizde Kare Nefes pratiğini uygulayın.

Öncelikle kaygıya girmeye başladığında kendinize şunu hatırlatın: Gereken tüm önlemleri aldınız ve artık rahatlayabilirsiniz. Birkaç kez sesli bir şekilde bunu kendi cümlelerinizle tekrarlayın. Yeterli olmazsa son derece basit ve etkili bir yöntem olan Kare Nefes pratiğini uygulayabilirsiniz. 

Yapacağınız tek şey gözlerinizi kapayıp hayalinizde karşınızda bir kare olduğunu düşünmek. Şimdi, dikkatinizi bu karenin sol alt köşesine getirin ve yavaş yavaş 3 sayıda nefes alarak karenin sol üst köşesine ilerleyin. Bu köşeye geldiğinizde 3 sayıda nefesinizi tutun. Şimdi, 3 sayıda nefes vererek karenin sağ köşesine ilerleyin. Sağ köşeye geldiğinizde yine 3 sayıda nefesinizi tutun. Bu pratiği karenin tüm kenarları ve köşesinde yapın ve kendinizi yeniden sakin hissedene kadar tekrarlayın.

Ayrıca, mindfulness ve meditasyon uygulamalarından da faydalanabilirsiniz. Bu dönemde özellikle kaygı ile mücadelede sundukları ücretsiz paketler ile hepimize büyük destek oluyorlar. İncelemek isterseniz Patika App ve Meditopia uygulamalarına göz atmanızı öneririm.

Dikkatinizi üretime ve sizi iyi hissettiren deneyimlere yönlendirin.

Beyin problem çözmek için tasarlandığından sizi sebepsiz yere probleme odaklanmaya çekebilir. Bunu fark ettiğinizde beyninize bir oyuncak verin. Bu yaratıcı ve sevdiğiniz herhangi bir aktivite olabilir; bulmaca çözmek, yemek yapmak, yoga veya meditasyon pratiği gibi… Hatta, bir online atölye veya ders tasarlayarak diğer insanlarla paylaşabilir ve onların da yaşamına katkı sunabilirsiniz. 

Sevdiğiniz arkadaşlarınızla online görüşmeler ve partiler yaparak da bu dönemi eğlenceli bir hale getirmenin yaratıcı yollarını keşfedebilirsiniz. Hatta sevdiğiniz müzisyenin canlı bir yayınına denk gelme ihtimaliniz de çok yüksek. Bu vesileyle sanatın kabından taşması sizce de muhteşem değil mi?

Enerjinizi ve motivasyonunuzu yüksek tutun. Sağlık da neşe, mutluluk ve aşk gibi yüksek frekanslarda yaşar. Bedeninizin titreşimini ne kadar yüksek tutarsanız o kadar dayanıklı olursunuz. Bu dönemde pozitif düşünce ve kahkaha en güçlü ilaçlarınızdan olacak.

Yoga yapmayı denemek isterseniz online yoga derslerime katılabilirsiniz. Her gün 19:00’da Zoom’da birlikte pratik yapıyoruz. Detaylar ve kayıt için lütfen [email protected] adresime e-mail atın.

Bilgi tüketiminde bilinçli olun.

Duyduğunuz her şeye inanmayın: Televizyonda, internette ve sosyal medyada çok sayıda yanlış ve eksik bilgi dolaşıyor. Bilgiyi alıp kabul etmeden önce bir otorite tarafından söylendiğine ve arkasında sağlam bir kanıt olup olmadığına dikkat edin. 

Tüketimi azaltın: Haberleri sabah saatlerinde ve akşam olmak üzere günde 2 defa takip etmeniz yeterli olur. Gün içinde kalan vaktinizi verimli çalışma ve sizi iyi hissettirecek aktivitelerle doldurun. Tüm vaktinizi haberleri takip etmekle geçirmek ister istemez kaygı seviyenizi yükseltecektir. Sizi sürekli tetikte tutan telefon bildirimlerini de bu dönemde azaltmanızı öneririm.
ve gün içinde ara sıra kendinize “Şu anda nasıl hissediyorum?” diye sorarak kaygı seviyenizi belirli bir çizgide tutmaya gayret edin. Kaygınızı nelerin artırdığını gözlemleyin ve bu aktiviteleri mümkün olduğunca azaltın. Yukarıda paylaştığım bilgileri hayata geçirirseniz bu dönemi sağlıklı şekilde atlatacağımıza eminim.

Dünya, eskisinden çok daha güzel bir yer olacak. Hadi, biraz daha sabır!

Şimdi Kendimle Bağlantı Zamanı – 8 haftalık Online Program

Kendimle bağlantı kurmayı öğrenmek bu yaşamdaki en büyük hediyelerimden biri oldu. Yıllarımı aldı ama keşfettiklerim her saniyesine değer!

Bugün geçtiğim yollarda yürümekte olan arkadaşlarıma destek olmak için Kendimle Bağlantı isminde 8 haftalık bir online program hazırladım. Dünyaca bilinen ve etkisi yüzlerce insan tarafından onaylanmış, benim de hayatımda düzenli olarak kullandığım ve etkin sonuçlar elde ettiğim araçlar ve bilgileri paylaşıyorum sizinle. Keşke bunları 10 sene önce bilseydim dediğim her şeyi bu programda toparladım. Amacım, yaşamımda büyük fark yaratan bu muazzam araçların ve bilgilerin daha çok insanın hayatına girmesi ve yaşam kalitelerinin artmasına katkı olmak.

Yaşamını değiştirecek olan doğru bilgiye ulaşmak ve bu bilgiyi yaşamında kullanmayı öğrenmektir. Bu yaratıcı yolculukta sen de bize katılmak istersen detaylı bilgi ve kayıt için [email protected] adresimden bana ulaşabilirsin. Ayrıca hakkımda daha fazla bilgi için www.digdemgirici.com web sitemi de ziyaret edebilirsin.

İlginizi çekebilir: Düzenli yoga pratiği için: Diğdem Girici ile online yoga dersleri

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam