Zihninize dair aklınızı başınızdan alacak 5 gerçek

İnsan beyni gerçekten olağanüstü bir yapıya sahiptir. Özellikleri saymakla bitmez: Mükemmel bir hızla hücreler arası iletişim sağlar, durmaksızın sinirler arası bağ kurar, muazzam miktarda bir bilgiyi işler, depolar ve daha neler neler…

Beynin mucizelerini sıralamaya sayfalar yetmez elbette. Her biri insanı şaşırtacak düzeydedir. Bizler de Uplifers olarak beynimizin akıl almaz işlevlerini keşfe koyulduk ve okuduğunuzda sizi daha da şaşırtacak 5 özelliğini sizler için sıraladık.

beyin metiniçi

Beyin, gerçek ile hayal olanı ayırt edemez

Beynimiz gerçek bir olayla zihninizde kurduğunuz bir şeye aynı şekilde tepki gösterir. Plasebo etkisi de bu şekilde oluşur. Aslında ilaç yerine şeker almanıza rağmen, beyniniz ilaç aldığınıza inandığında, vücudunuz gerçekten ilaç almışsınız gibi bir tepki gösterir. Nosebo etkisi de plasebo etkisinin tam tersidir. Beyin, hastalığı iyileştirmek yerine hastalık yaratır. Halk arasında hastalık hastası olarak da tanımlanan hipokondriyakların yaptığı tam da budur: Akşam haberlerinde yeni bir hastalığın yayılmaya başladığını izler ve bunun üzerine sanki söz konusu hastalıktan muzdaripmiş gibi bu hastalığın belirtilerini göstermeye başlarlar.

Eğer beynin gerçekle hayal olanı ayırt edemeyeceğine hâlâ inanmıyorsanız durun ve sevdiğiniz birinin başına kötü şeyler geldiğini düşünün. Sevdiğiniz kişi hemen karşınızda oturuyor bile olsa endişe duymaya başlarsınız.

Olumlu şeyler düşündüğünüzde ise beyniniz bunu gerçek olarak algılar ve iyi hissetmenizi sağlayacak hormon ve kimyasallar salgılar. Ayrıca, olumlu düşünceler negatif düşüncelerden kat be kat güçlüdür.

En çok düşündüğünüz şey gerçek olur

En çok düşündüğünüz şey her ne ise, bu düşünceniz gitgide gerçeğe dönüşür. Diyelim yeni bir araba aldınız. Her yerde sizin arabanızın aynıları dikkatinizi çekmeye başlar. Ancak nasıl olur da almadan önce dikkatinizi hiç çekmedi? Fark etmediniz, çünkü sizde aynısı yoktu. Bir şey hakkında çokça düşünürseniz, belli düşünce şeklinizi kuvvetlendiren tüm fırsatları da görmeye başlarsınız.

Peki bu neden önemli? Eğer durmadan yanlış insanı veya stresli durumları kendinize bir mıknatıs gibi çekiyorsanız, düşüncelerinizi tekrar gözden geçirmenizde fayda var. Pozitif insanlar pozitif insanları ve olayları kendisine çekerken, negatif insanlarda tam tersi söz konusudur. Tüm bunlar bir rastlantı değil. Düşünceleriniz hayatınızı kontrol ediyor. Öyleyse başkalarının değişmesini beklemektense, değişime önce kendinizle başlayın.

Zihniniz adeta bir oto-pilot gibi hareket eder

beyin metiniçi2

Zihnimizden bir günde yaklaşık olarak 60 bin düşünce geçer. Bunların çoğu daha dün aklınızı meşgul eden şeylerken, geçmişteki kötü bir şeye dair olumsuz düşünceleriniz ve gelecekte olması muhtemel korkularınız beyninizde dolanır durur. Beynimiz gerçekle hayal olanı ayırt edemediği için, olumsuz düşünceler bilinçaltınıza yerleşir ve hayatınızı mahveder. Olumsuz düşünceler stres ve endişeye yol açmakla kalmaz, sizi sürekli bir sıkıntı haline sokar ve bağışıklık sisteminizin etkenliğini azaltabilir.

Öyleyse olumlu düşünmeye çalışın. Bilinçaltınıza olumlu düşünceler yerleştirmenin faydalarını birbiri ardına göreceksiniz.

Zihninizi susturmanız şart

Gün içerisinde zihninizden geçen binlerce olumsuz düşünceyi susturmayı başarabilirsiniz. Olumsuz düşüncelerinizi def ederek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve daha sağlıklı olursunuz. Dahası, etrafınıza olumlu düşünen insanları çeker ve güzel olaylarla karşılaşırsınız.

Sağlığınız için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri meditasyon. Meditasyonun gizemli olmasına gerek yok; meditasyon düşünmeyi bir kenara bırakıp kendinizle baş başa olmanızdır. Beyninizin içinde sürekli düşüncelerin dönüp dolaştığı doğru, ancak zihin bir araç olarak kullanılmalıdır; gerektiğinde ve üretken olduğu zamanlarda düşünmeniz gerek. Stres ve endişe, bir durum veya bir şeyin bizzat kendisine değil, onlara dair düşüncelerimize dayanır. Bu nedenle olumsuz düşüncelerden kurtulduğunuzda, stres ve endişe de silinip gidecektir. Meditasyon yapmayı bilmiyorsanız, 10 adımlık meditasyon rehberimize göz atabilirsiniz.

beyin metiniçi3

Beyninizi “değiştirebilirsiniz”

Düşüncelerinizi, arzu ettiğiniz şeylere odakladığınızda, yeni sinirsel bağların oluşum süreci başlar. Bu süreç Nöroplastisite olarak bilinir. Örneğin, “Kilo vermem imkansız” şeklinde bilinçaltınıza yerleşmiş bir düşünceniz varsa ve “Vücut şeklim süper!” diye tekrar tekrar düşünürseniz, beyninizde yeni sinirsel bir ağ oluşmaya başlar. Bu durum gerçekleştiğinde, kolları sıvadığınız takdirde gerçeğe dönüştürebileceğiniz fırsatları fark edersiniz.

Hayatınıza düşüncelerinizle yön vermek sizin elinizde. Arzu ettiğiniz her şeyi gerçekleştirecek yeteneğiniz mevcut. Beyninizi gerçek anlamda olmasa da değiştirmeniz mümkün, bunun içinse her şeyin ama her şeyin düşüncelerinizde saklı olduğunu unutmamanız yeterli.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!