Zen’i bulmanıza yardım edecek 10 uygulama ve cihaz

Birçoğumuz, teknolojiyi bir stres sebebi olarak algılayabiliriz. Sürekli gelen e-postalar, mesajlar ve bitmek bilmeyen aramalar, oldukça bunaltıcı ve can sıkıcı olabilir. Bu nedenle, size biraz da teknolojinin rahatlatan yüzünü göstermek istedik.

Anı yaşamak ve farkındalığı artırmak, beyindeki nöronları çoğaltmaya yardımcı olabiliyor. Daha dikkatli ve duygularını kontrol edebilen bireyler haline gelebiliyoruz. Ancak bunu elde etmek, çok da kolay değil.

Tam da bu sebeple, insanlar anı yaşama becerilerini geliştirmek adına cihazlardan ve bazı tekniklerden yardım almayı tercih edebiliyorlar. Örneğin yoga, kullanılan en eski teknikler arasında yer alıyor. Fiziksel hareketlerimize ve nefesimize odaklanarak zihni temizlemek çok daha kolay olabiliyor.

Fakat yoga pek size göre değilse, bilim ve teknolojinin imkanlarından faydalanarak anı yaşamayı öğreten uygulama ve cihazlardan yararlanabilirsiniz. Kulağa ironik gelse de, teknolojiyi iç huzuru bulmak için kullanmak da mümkün.

1. Headspace

Zen'i bulmanıza yardım edecek 10 uygulama ve cihaz
3 milyon kullanıcısı olan Headspace için, zihnin spor salonu demek mümkün.

3 milyon kullanıcısı olan Headspace için, zihnin spor salonu demek mümkün. Her güne özel meditasyon programı sunan bu uygulama, yeni başlayanlar için günde 10 dakikalık seçenekler sunarken, üst seviyede olanlar için daha uzun süreli programlar da sağlayabiliyor.

2. Spire

Zen'i bulmanıza yardım edecek 10 uygulama ve cihaz
Tamamlayıcı bir uygulama ile çalışan bu cihaz, gün boyu nabzınızı ölçerek stresli olduğunuz anlarda sizi uyarıyor.

Meditasyon genellikle, düşüncelerinizi toparlamak için nefesinize yoğunlaşırken başlar. Spire, bu konuda yardımcı olmak için geliştirilmiş. Tamamlayıcı bir uygulama ile çalışan bu cihaz, gün boyu nabzınızı ölçerek stresli olduğunuz anlarda sizi uyarıyor. Bu sayede, siz de bir süreliğine mola verip, derin nefes almanız gerektiğini anlayabiliyorsunuz.

3. Meditation Made Simple

Zen'i bulmanıza yardım edecek 10 uygulama ve cihaz
Her yaşta ve her an her yerde meditasyon yapabilmenizi amaçlayan bu uygulama ücretsiz.

Her yaşta ve her an her yerde meditasyon yapabilmenizi amaçlayan bu uygulama ücretsiz. Uygulamanın kurucusu Russell Simmons, meditasyon sayesinde hayatında birçok olumlu değişiklik gözlemlediğini, bu yüzden de öğrendiklerini herkesle paylaşmayı amaçladığını söylüyor.

4. Thync

Zen'i bulmanıza yardım edecek 10 uygulama ve cihaz
Farklı sıklık ve frekanstaki titreşimler, beynin farklı kısımlarını çalıştırıyor.

Giyilebilir bir teknoloji olan Thync, alna ya da boyna yerleştirilerek saniyeler içinde rahatlamaya ya da enerjiyi kontrol etmeye yarayan titreşimler yayıyor. Farklı sıklık ve frekanstaki titreşimler, beynin farklı kısımlarını çalıştırıyor. Nörobiyoloji uzmanları tarafından geliştirilen bu cihaz, 299 dolara satılıyor.

5. Buddhify

Zen'i bulmanıza yardım edecek 10 uygulama ve cihaz
Buddhify, kullanıcılarına günün her saatine özel meditasyon teknikleri sunuyor

Buddhify, kullanıcılarına günün her saatine özel meditasyon teknikleri sunuyor. Uyandıktan sonra, yemek yerken, seyahat ederken ya da uyumaya çalışırken yapabileceğiniz farklı meditasyon programları içeren bu uygulama, daha birçok alternatife sahip.

6. Muse

Zen'i bulmanıza yardım edecek 10 uygulama ve cihaz
5 beyin dalgasını takip edebilen bu cihaz, size meditasyon esnasında aktif mi, sakin mi yoksa nötr mü olduğunuzu söyleyebiliyor.

Meditasyon sırasında eş zamanlı olarak beyin aktivitelerini gözlemleyen bu cihaz, meditasyon boyunca data toplayarak her meditasyon seansına özel raporlamalar çıkarıyor. 5 beyin dalgasını takip edebilen bu cihaz, size meditasyon esnasında aktif mi, sakin mi yoksa nötr mü olduğunuzu söyleyebiliyor. Bu sayede gelişiminizi çok daha rahat gözlemleyerek, motivasyonunuzu koruyabiliyorsunuz.

7. Checky

Zen'i bulmanıza yardım edecek 10 uygulama ve cihaz
Anı yaşamak, o anda yaptığın işten kopmamak ve sadece ana konsantre olmak anlamına geliyor.

Anı yaşamak, o anda yaptığın işten kopmamak ve sadece ana konsantre olmak anlamına geliyor. Fakat akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle, bunu yapmanın daha da zorlaştığını söylemek mümkün. Bu aşamada, Checky imdadımıza yetişiyor.

Ücretsiz bir uygulama olan Checky, gün içinde telefonunuzu kaç kere kontrol ettiğinizi ve bu sırada nerede olduğunuzu size söyleyebiliyor. Amaç, her gün bu sayıyı biraz daha azaltarak, anı yaşamanın tadını çıkarabilmek.

8. SmartMat

Zen'i bulmanıza yardım edecek 10 uygulama ve cihaz
Basıncı algılayabilen bu mat, vücut ağırlığınızı dengeli dağıtmadığınızda sizi uyarıyor.

Sınıfta topluca yapılan bir yoga seansının yerini tutamayacak olsa da, SmartMat tek başına yaptığınız yoga egzersizlerinden maksimum verim alabilmeniz için tasarlanmış. Basıncı algılayabilen bu mat, vücut ağırlığınızı dengeli dağıtmadığınızda sizi uyarıyor. Bu sayede yoga seanslarınızdan daha etkili sonuçlar alabiliyorsunuz.

9. Lumosity

Zen'i bulmanıza yardım edecek 10 uygulama ve cihaz
Kaslarınız gibi, beyninizin de gelişmek ve güçlenmek için egzersize ihtiyacı var.

Kaslarınız gibi, beyninizin de gelişmek ve güçlenmek için egzersize ihtiyacı var. Lumosity ise size bu egzersizleri sağlama amacı ile geliştirilmiş. Sinirbilimciler tarafından hazırlanan bu uygulama, hafıza, dikkat, hız ve esneklik gibi birçok konuda farklı egzersizler sunabiliyor.

10. Melomind

Zen'i bulmanıza yardım edecek 10 uygulama ve cihaz
Melomind, bir kulaklık ve bir uygulamadan oluşuyor.

Melomind, bir kulaklık ve bir uygulamadan oluşuyor. Beyin dalgalarını takip eden cihaz, stres seviyeniz yükseldiğinde rahatlatıcı müzikler vererek gevşemenize yardımcı oluyor. Henüz piyasaya çıkmayan bu cihazı, 299 $’a sipariş edebilmek mümkün.

Zen’e giden yolculuğunuzda “Karma’nın etkileyici ve ilham verici 10 yasası“ndan da faydalanabilirsiniz.

Kaynak:

Entrepreneur

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!