Yüz ifadeniz ne tür ilişki aradığınızın göstergesi olabilir

Beden dilinin iletişimde ne denli önemli olduğu hepimizin malumu… Karşımızdakinin bir mimiğinden, jestinden, hatta bir bakışından onunla ve duygu durumuyla ilgili bir his edinebiliyoruz. Çoğu kez kaynağını saptayamadığımız bu his, beden dilinin verdiği ipuçlarının bilinçaltımıza işlenmesiyle ortaya çıkıyor. Üstelik, bakışlarda gizli anlamlarla ilgili ilk ve son keşif de bu değil. Bilim insanları beden dili çalışmalarını bir adım daha ileri götürdü ve insanların yüz ifadesinin onların aşkın mı, yoksa tek gecelik bir ilişkinin peşinde mi olduğunu anlayabildiklerini öne sürdüler.

Durham, St. Andrews ve Aberdeen üniversitelerinin, “Evolution and Human Behaviour” dergisinde yayınlanan ortak anket çalışmasına yaklaşık 700 heteroseksüel birey katıldı. İncelemeler şu sonuçların ortaya çıkmasını sağladı:

  • Erkeklerde kare şeklinde bir yüz ve çene yapısı, büyük burun ve küçük gözler aşktan çok şehveti çağrıştırıyor.
  • Kadınlara göre, daha yumuşak yüz hatlarına sahip erkekler bağlanmaya, yani uzun ilişkilere daha meyilli.
  • Erkekler de, kadınların ilişkiye mi yoksa geçici bir eğlenceye mi daha yatkın olduğunu sezebiliyor; fakat bunu nasıl anladıklarını tam olarak belirtemiyorlar. Diğer bir deyişle, kadın yüz hatlarının ilişki çağrışımıyla ilgili yeterli veri bulunmuyor.

  • Erkekler, tek gecelik ya da kısa süreli ilişkiye sıcak bakan kadınların yüz ifadesini daha çekici buluyor.
  • Kadınlar ise, uzun ilişki aradığını düşündükleri erkekleri daha ilgi çekici buluyorlar. Bu sonuç aynı zamanda, başka bir çalışmadan çıkan sonuçları da teyit ediyor: Kadınlar daha maskülen erkeklerin gözünün dışarıda olduğunun düşünüyor; onların daha kötü birer baba olacağına inanıyorlar.

Bu sonuçlar, evrimsel gerçeklerle ve çiftleşme eğilimleriyle örtüşür nitelikte. Örneğin, hayvanlar aleminde de dişiler daha güçlü ve dayanıklı yavrular doğurabilecekleri erkekleri ararken, erkekler olabildiğince çok ve cilveli dişilerle çiftleşerek, türlerini nicelik olarak çoğaltma peşindeler.

Durham Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan Psikolog Dr. Lynda Boothroyd “İlk izlenimler, potansiyel eşlerimizi ve portansiyel rakiplerimizi algılamada bize çok yardımcı oluyor” diyor ve ekliyor: “Elbette bunlar zamanla ve yaş ilerledikçe değişebilir.

Kaynaklar:
Reuters
Daily Mail

 

İlginizi çekebilir: Beden diliyle flörtün püf noktalarını keşfedin

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!