Yurtdışında daha uyguna konaklamak mümkün!

Yurtdışında tatile gitmek isteyince çoğunlukla uzayan bir harcama listesiyle karşı karşıya kalıyoruz. Çoğumuzun tatil harcamalarında uçak bileti ve konaklama büyük bir paya sahip oluyor. Peki yurtdışına gittiğimizde oteller dışında farklı konaklama seçenekleri bularak daha hesaplı bir tatil yapmak mümkün değil mi? Tabi ki mümkün!

Sizlere deneyimlerim ışığında yurtdışında konaklama masraflarınızı azaltabileceğiniz birkaç alternatiften bahsetmek istiyorum. İşte o alternatifler:

Couchsurfing

couchsurfing
Couchsurfing’te hem yerel insanların evinde konaklıyorsunuz hem de dünyanın çeşitli yerlerinden yeni arkadaşlıklar ediniyorsunuz.

Yurtdışında ücretsiz konaklamak artık hayal değil! Öncelikle yapmanız gereken siteye üye olup, oluşturacağınız profilinizi eksiksiz bir şekilde doldurmanız. Couchsurfing’te üyelik de ücretsiz! Eee peki nasıl oluyor da hem üyelik hem de konaklama masrafsız oluyor diyenler olacak. Sistem ücretsiz misafirlik etmeye dayalı. Hem ücretsiz konaklıyorsunuz hem de lokal insanlarla tanışma fırsatı yakalıyorsunuz. Böylece geziniz sadece ülkenin tarihi yapılarını ve müzelerini görmek, yemeklerini tatmaktan çok daha öteye gidip, o şehirdeki insanların evlerindeki yaşam şekillerini görerek o ülkenin kültürünü daha da yakından tanıma fırsatı elde etmiş oluyorsunuz. Düşününce fikir aslında çok hoş değil mi? Hem yerel insanların evinde konaklıyorsunuz hem de dünyanın çeşitli yerlerinden yeni arkadaşlıklar ediniyorsunuz. Bu sistemi hem ev sahibi hem de misafir olarak birçok kez kullanan biri olarak naçizane tavsiyem, en azından misafir edilmeye karşılık olarak kendi şehrinize ya da kültürünüze özgü ufak hediyelikler götürmek ve ev sahibiniz ile az da olsa zaman geçirmek. Bu ufak detayların Couchsurfing sistemini daha da besleyen detaylar olduğunu düşünüyorum. Couchsurfing’i bu adresten ziyaret edebilirsiniz

 

Airbnb

airbnb
Yurtdışında ev ya da oda kiralamak isteyenler için en iyi seçenek elbette Airbnb.

Yurtdışında ev ya da oda kiralamak isteyenler için en iyi seçenek Airbnb. Gideceğiniz şehirlerde otel dışında daha uyguna konaklarken, konforunuzdan da ödün vermek zorunda kalmıyorsunuz. Ayrıca yurtdışına staja ya da erasmusa giden öğrencilerin kısa süreli ev kiralaması için de oldukça sık kullanılan bir platform Airbnb. İnternet sitesinden ücretsiz üyelik ile hem gideceğiniz yerde konaklama bulabilir hem de kendi evinizi tatilde olduğunuz zamanlarda kiraya verebilir ya da dilerseniz evde olduğunuz dönemlerde de odanızı misafirlere açabilirsiniz.

İlgili yazı: Seyahatlerinizde Airbnb Kullanmanız İçin 5 Sebep 

Gideceğiniz yere özgü döşenmiş bir evde konaklamak açıkcası çok farklı bir deneyim oluyor. Hatta ve hatta dilerseniz bu sistem sayesinde bir şatoda bile konaklayabilirsiniz. Peki biz tanımadığımız birine evimizi nasıl vereceğiz ya da tanımadığımız birinin evinde nasıl konaklayacağız? Evet, her zaman ufak bir risk maalesef mevcut; fakat konakladıkça ve misafir ağırladıkça karşılıklı değerlendirmelere dayalı olarak insanlar birbirine güvenebiliyor. Olumlu değerlendirmeler referans olarak sayılıyor. Hem ev sahibi hem de konaklayan kişiler için değerlendirmeler oldukça önem taşıyor. Airbnb’yi bu adresten ziyaret edebilirsiniz.

Hostel

hostel
Ufak bütçeli bir tatil planlıyorsanız, hostel’leri mutlaka incelemelisiniz.

Ucuz ve sosyal bir konaklama arayanlar için güzel bir alternatiftir. Eğer ufak bütçeli bir tatil planı içindeyseniz, otellere fazla para bağlamak yerine hostelleri tercih edebilirsiniz. Ortak banyolu ve çok yataklı odalardan oluşan hosteller, genellikle öğrenciler ve sırtçantalı gezginler tarafından tercih ediliyor. Genellikle karma, kız ya da erkek odaları bulunuyor, her hostelde çeşitlilik farklılaşıyor ve fiyatlarda değişkenlik gösteriyor, seçim size kalmış.

Hostelde konaklamak için gitmeden önce online sitelerden rezervasyon yapabilirsiniz. Tabi ki bu tür siteler arasında en bilindik otel rezervasyonu sitesi olan Booking %10 civarında komisyon alıyor. Bir de unutmamanız gereken ufak bir ayrıntı; ücretsiz iptal etme seçeneğiniz maalesef yok. Sistemi böyle anlatınca  tanımadığınız 8-10 kişi ile aynı odayı paylaşsanız da tanışacağınız yeni insanların hikayelerini dinlemek paha biçilemez. Hostel kiralamak için hostelworld ya da hostelbookers sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Ege Şahin
Seyyah olmayı kafasına koymuş, gezerken yeni tatlar denemekten de keyif alan yeni mezun bir psikolog. İzmirli Egeli Gezgin Ege seyahat etme tutkusuyla kendini yollarda ... Devam