Yüksek topuklularla rahat etmek için 6 faydalı ipucu

Açık hava partileri, kır düğünleri, doğumgünleri derken, bu sıcakta tiril tiril giyinilecek pek çok davet bizi bekliyor. Bacaklarımızı daha düzgün göstermesi için kışın ardına sığındığımız külotlu çoraplar artık bir opsiyon olmadığına göre, topuklu ayakkabıları tercih etmemiz kaçınılmaz. Gece boyu topuklu ayakkabı giyip, yine de hayatta kalabilmek için birkaç ipucu bulduk. İşte yüksek topuklularla rahat etmek için 6 ipucu:

Ayak yapınızı bilerek alışveriş yapmak

Sizin iki saatte kenara atmak istediğiniz yüksek topuklu ayakkabılar üzerinde başkalarının tüm gece nasıl durabildiğini mi merak ediyorsunuz? Belki de ayakkabıları, ayak yapılarına uygun seçtikleri içindir. Sadece ayak numarasını bilmek doğru ayakkabı seçmek için yetmiyor; ayaklarınız ince mi, taraklı mı, yüksek kavisli mi gibi sorulara yanıt verebilirseniz daha doğru ayakkabı seçebilirsiniz. Bilekler de önemli: Örneğin, kalın bilekli kadınların bilekten bağlamalı ayakkabılar seçmesi önerilmez.

Alışverişi akşama bırakmak

Ayakkabı alışverişini gün ortasına / akşamüstüne bırakın. Günün yorgunluğuyla hafifçe şişmiş ayaklarınıza rahatça olan bir ayakkabı, daha uzun süre yüksek topuklularla rahat etmenizi sağlayacaktır.

Kalın taban, kalın bantlar tercih etmek

Yüksek topuklu sandalet ile bot arasında seçim yapmanızı istesek, muhtemelen çoğunuz botun daha rahat olduğunu söylerdiniz. Bu, ayakkabının ayağın üst kısmını ne kadar kapladığıyla ilgili bir durum. Kalın bantlı sandaletler, sizi ince ve yara bere yaratmaya müsait bantlardan daha uzun süre rahat ettirir.

Ön tarafı zar gibi ince olan yüksek topuklu (stiletto tipi) ayakkabılardansa, ayağın ön tarafını da yüksekte tutan platform topukları tercih etmeniz önerilir. Bunlar, parmak ucunda yürüdüğünüz hissini azaltır ve vücudunuza gereken desteği sağlar. Gerekirse içlerine destek jel tabanlıklar da koyabilirsiniz.

Ayağın ön tarafını da yüksekte tutan platform topukları tercih etmeniz öneriliyor.
Üçüncü ve dördüncü parmakları birbirine bantlamak

Şayet önü açık ayakkabı giymiyorsanız, minik bir yara bandıyla ayak serçe parmağının yanındaki iki parmağı birbirine bantlayabilirsiniz. Böylece ayağınız ayakkabının içinde ayağınız daha rahat eder ve parmak uçlarındaki baskı daha dengeli dağıtılmış olur.

Baskı noktalarına vazelin sürmek

Vazgeçilmez bir ürün olan vazelin, sürtünmeyi azaltarak kızarma, su toplama gibi rahatsızlık riskini azaltır. Bileklerin arkasına, varsa bilek bantlarının değdiği yerlere, başparmağın yanına vazelin sürüp yüksek topuklu ayakkabınızı öyle giyebilirsiniz.

Derin dondurucu metodu ile ayakkabı genişletmek

Biraz dar gelen ayakkabılarınızı derin dondurucu metodu ile genişletebilirsiniz. Nasıl mı? Buzdolabı poşetlerini suyla doldurup ayakkabıların içine yerleştirin ve ayakkabıları bir poşet içinde gece boyunca buzlukta bırakın. Su donarak buz haline gelirken genleşeceğinden, ayakkabılarınızı da orantılı fakat abartısız bir şekilde genleştirecektir.

Son olarak, topuklu ayakkabıları çıkardıktan sonra bilekleri hareket ettirmek, parmak uçlarını ileri uzatıp geri çekmek gibi hareketler hem ayakları hem de bacak kaslarını esneterek ertesi gün daha rahat etmenizi sağlar.

İlginizi çekebilir: Yüksek topuklu ayakkabı bel ağrısı yapar mı?

Kaynaklar:

Who What Wear

Style Caster

WikiHow

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!