Yogada ilerlemek isteyenler için 5 altın kural

Yogaya başlayıp pratiğini bir ileri seviyeye taşıyabilmenin görünüşü zor olsa da, uygulaması aslında çok kolay! İşte o 5 altın kural:

1. En temel pozların en derinine inin!

Klasik bir yoga pratiğinde en çok uygulanan, temel ve basit gözüken pozlar vardır ya hani, işte onlar ilerlemenin en iyi anahtarıdır aslında. Örneğin bir aşağı bakan köpek (adho mukha svanasana), bir dağ duruşu (tadasana) bile nasıl basit görünse de her bir ayrıntısıyla en iyi şekilde uygulandığında scorpion (vrischikasana) gibi birçok ileri seviye pozlara vücudu ve bedeni hazırlar. Bolca ve doğru şekilde pratik edin!

2. Nefes ve meditasyonu es geçmeyin!

İlk başta gözünüze bambaşka kavramlar gibi gözükse de aslında nefes & meditasyon, orta ve ileri seviye yoga pratiklerinin olmazsa olmazıdır. Bedeni kontrol etmek için en başta zihni kontrol etmek gerekir. Bunun en etkili yolu da kontrollü nefes çalışmaları ve meditasyondur. Çalışmaları düzenli yaparsanız bir süre sonra hem zihninizi hem bedeninizi kontrol edebildiğinizi göreceksiniz!

3. 21 gün kuralı ile düzen ve disiplin sağlayın!

Yoganın istediği düzen ve disiplini bu kural sayesinde elde etmek mümkün! Beyin 21 gün boyunca tekrar edilen her şeyi kayda alır ve 21. günün sonunda artık onu “yapılırsa iyi olur” bölümünden “yapılması artık bir ihtiyaç” bölümüne transfer eder. Bu sayede aslında yemek yemek, su içmek gibi temel bir ihtiyaç haline gelir pratik yapmak. Siz de kendinize bir yoga programı hazırlayın ve bu programı 21 gün boyunca uygulayın. Gelişimlerinizi gün gün kaydedin. Bedeninizdeki ve zihninizdeki değişimi gördükçe artık yoga yapmak için motivasyona bile ihtiyacınız kalmayacak, çünkü yoga başlı başına bir ihtiyaç olacak!

4. Korkmayın!

Hayatta ve elbette ki yogada ilerlemenin en büyük düşmanıdır “korku.” Özellikle bazı ters duruşlar çoğu insanın bedeni bu hareketlere hazır olmasına rağmen “korktukları” için bırakmayı düşündükleri ince bir çizgidir. Her şey hazırken nedendir korkmak? Ben söyleyeyim, zihnin bir oyunundan ibarettir. Çünkü ters duruşlarda zihin ne yapacağını şaşırır, sağını, solunu karıştırır, susmak zorunda kalır ve bildiğini unutur. Bilinmeyen ise korku yaratır. Düşmekten korkmak ise ilerlemenin önündeki en büyük engeldir. Bu yüzden zihnini kontrol edip aslında tüm “düşmelerin” gelişimine bir fayda olduğunun farkına varabilmektir atılan en büyük adım!

5. Bütün yaşantınızı mata bırakın!

Yoga hayatınızdan bağımsız değildir, aksine hayatınızın yansımasıdır. Hareketleri yapmakta zorlandığınızda sinirlenmeniz, bazen kendinize kızmanız, belki içinizdeki öfkeniz, hatta sevginiz, mutluluklarınız ve tüm bunlardan sonra zihninizde yaşadığınız inanılmaz hafiflik… Bunlar hayattan ibaret değil midir zaten? Siz yaşamanız gereken bütün içsel ve dışsal çekişmeleri yoga yaparken matın üstüne bırakırsınız. İşte o zaman tüm bunları yaşamış olmanın verdiği hafifliği ve huzuru hissedersiniz. Günlük yaşantınızda karşınıza çıkan zorluklarla ya da güzelliklerle yaşamasını öğrenir, “anı ve olanı” kucaklarsınız. Yogada ilerledikçe bedeninizin ve zihninizin yaptıklarına hem şaşıracak, hem de kontrolü ele alabileceksiniz. Hem de tüm hayatınızda… O zaman neden ilerlemeyesiniz ki?

Yoga pratiğinizi bir ileri seviyeye çıkarmak için güç, denge, esneme ve ters duruş pozlarını Ayse Yoga Dynamics YouTube kanalımdan benimle beraber deneyimleyebilir, daha detaylı sorularınız varsa sorabilirsiniz. Sevgi ve sağlıkla kalın, namaste!

Orta seviye yoga pratiklerim: Yoga Orta Seviye Serisi -1 | Yeni Başlayanlar İçin Evde Yoga

Yoga Orta Seviye Serisi -1 | Yeni Başlayanlar İçin Evde Yoga

Hanumanasana Challenge pratiği: 15 Gün Bacak Açma (Hanumanasana) Challenge! | Esnemek İçin En Etkili Egzersiz | Esneklik İçin Yoga

15 Gün Bacak Açma (Hanumanasana) Challenge! | Esnemek İçin En Etkili Egzersiz | Esneklik İçin Yoga

Ayşe Kaya Yoga Eğitmeni
1992 Antalya doğumlu Ayşe Kaya, RYT 500 yoga eğitmenidir. 2018 yılında 200 saatlik ve 300 saatlik olmak üzere toplam 500 saatlik eğitmenlik eğitimini tamamlamış ... Devam