Yoga ile iş hayatında ‘’Olduğunuz Gibi Olma’’ sanatı

Hiç düşündünüz mü; sabah girdiğiniz iş yerinizde tamamiyle ‘’olduğunuz’’ insan olarak mı kalabiliyorsunuz, veya siz siz olmaktan çıkıp tamamiyle farklı bir kişilik ve tavıra mı bürünüyorsunuz?

2

 

Genel olarak iş hayatı ile ilgili en bilinen ve standart bir çalışandan beklenen ‘olmazsa olmazlar’;  zor koşullar, fiziki veya manevi baskı altında çalışabilmek ve stres altındayken tepkilerini kontrol etmektir. İşte bu bilinirlik ve beklenti genel olarak, geldiğimiz yüzyılda kişilerin çalışma ortamlarında sert duruşları benimsedikleri, duygularını geri plana attıkları ve özellikle kişisel zevk ve algılarını paylaşmaktan çekindikleri ortamlar yaratıyor. Günün en uzun saatlerini geçirdiğimiz iş yerlerimizde, tüm bu algıya dayalı olarak bürünmekte olduğumuz, aslında biz olmayan kimliklerimiz; sonuçta ‘’olduğunuz gibi’’  olamamanın tüm yüklerini de omuzlarımıza koyuyor.

İşte bu noktada, tüm stresinizi geride bırakmanız ve sadece kendinize samimi olduğunuz gibi, tüm iş hayatınızda da samimiyeti yakalayabilmeniz için çözüm önerim yoga uygulamaları. Özellikle beynimizin sağ tarafını, yani duygu ve kendini ifade ile ilgili bölümü çalıştıran uygulamaların temeli; herkesi ve herşeyi ön yargılara ve suçlamalara girmeden kabullenmeyi, ertesinde ise negatif uçlara yönlendiren kızgınlık, kıskançlık, öfke veya sinirlilik halini tamamiyle dengelemeyi hedeflemektedir.

yoga

 

Yoga kelime anlamında da bulunan ‘’denge’’ hali ile günlük hayatınızın her saatinde ve her koşulunda denge içerisinde, ‘’olduğunuz gibi olma’’ halini koruyabilmenizi ve sürekli ‘’savunma’’ veya ‘’çatışma’’ hali gibi farklı kimliklere bürünmenizi de engelliyor.

İş hayatımda ‘’olduğum gibi olamıyorum’’, dengeliliğimi ve samimiyetimi ofis ortamına taşıyamıyorum diyorsanız tavsiyem yoga.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

 

 

 

 

 

 

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam