Yoga felsefesi ile 5 dakikada sinirlerinize hakim olmanın yolları

Bu yazımda yoga felsefesi ile iş hayatınızda bambaşka bir “siz” yaratacak önerilerimi sevgili Uplifers okuyucuları için sıralayacağım. Aslında “aldırmak” kelimesi fazla kilolar ve yağlar için kullanılır. Düşündüğünüzde bu ifade, fazla gelen ve istenmeyen bir parçayı işaret eder. Son dönemde sakinliği ifade etmek için kullanılan “sinirlerini aldırmış” tabiri, iş hayatında oldukça sık karşımıza çıkabiliyor.

Peki nedir bu sinir ve kaynağı nereye dayanır?

İş hayatında zaman zaman kızdığınız, tansiyonu artıran veya hak etmediğinizi düşündüğünüz olaylar yaşayabilirsiniz. Önemli olan ise, tam bu noktalarda nasıl tepki verdiğinizdir. Buradaki sinir, aslında bu anlarda sizi ele geçiren “fevri, asabi, sınır tanımaz” tarafınızı tanımlayabiliyor. Öyle ki ego etkisi ile belki o an, sadece kızgınlıkla ortamı ve ilişkileri tartmadan siniriniz doğrudan dışarıya çıkabiliyor.

sinirli

Sinirleri nasıl aldırabiliriz?

Bu soru, sizi en güzel cevapları alabileceğiniz yoga felsefesine yönlendirebilir. Yoga, “tam olma” ve “birlik hali” gibi durumları ifade ediyor. Öfke anında, egonuzu bir yana bırakabilirseniz ve o an içerisinde aklınızı sakinleştirmeye odaklanabilirseniz her şeye hakim olabileceğiniz bir noktaya ulaşabilirsiniz. En önemlisi ise öfke hali sizi tamamen ele geçirmeden önce ulaştığınız bu nokta, hem kariyeriniz hem de maneviyatınız için büyük adımlar atmanıza yardımcı olabilecektir.

İşte bu anlar için size “Sinirlerini mi aldırdın?” sorularını yönelttirecek, tam ve bir olma halinde ana odaklanıp zihninizi sakinleştirmeye yardımcı olacak birkaç öneri sıralayacağım.

yoga felsefesi 1

1. Sessizlik içerisinde ve hiç hareket etmeden 5 dakika geçirin ve kendinize odaklanın. Bedeninizi hareket etmemesi durumu, zihninizin ve nefesinizin sakinleşmesine yol açacaktır. Bu noktada sadece bulunduğunuz ana ve kendinize odaklanın, sizi öfkelendiren her şeyi bir yana bırakarak 5 dakikayı kendinizle geçirin.

2. Nefesinize odaklanın. Burnunuzdan alıp verdiğiniz, derin ve sürekli nefesler ile 5 dakika boyunca sadece nefesinizin sesini dinleyin, ve bu ses ile beden bütünlüğünüze odaklanın.

3. Gözlerinizi kapatın. Gözlerinizi kapatmanız ile nefes ve beden odağınızı tamamıyla iç dünyanıza çevirebilir, böylece ego ve öfke etkisinden daha hızlı arınabilirsiniz. Gözleriniz kapalı iken kendinizi rahat hissetmeyecek olursanız, bakışlarınızı tek bir noktaya odaklayarak içe dönüşünüzü kolaylaştırabilirsiniz.

4. Sizi rahatlatan veya güzel duygular hatırlatan bir cümle ya da kelimeyi sesli olarak tekrar edin. Kendi ses titreşimleriniz, nefes-beden-zihin bütünlüğünüzü sağlamayı kolaylaştıracaktır. Özellikle sizi rahatlatan veya size güzel duygular yaşatan bir cümleyi ya da kelimeleri yavaş bir ritim ile tekrar edebilirsiniz.

5. Geri dönerken egonuzu 5 dakika öncede bıraktığınızı ve şu anda “tam” olduğunuzu kalben hissedin. Öfkeli veya kırıcı sözler ile ayrıldığınız bir ortama tüm bu 5 dakika egzersizini tamamlamanız ertesinde dönüyorsanız, öncelikle kalbinizde şu anda olduğunuzu ve dünya ile “bir” olduğunuzu kalben kabul edin. Bu durumda hiçbir şey veya hiç kimse “size karşı” değildir, aslında dünya sizinle birlikte dönmekte ve değişmektedir. Eğer kırıcı bir söz söylediyseniz özür dileyebilirsiniz veya sadece sinirlenmiş iseniz son derece rahat ve sakinliğiniz ile örnek oluşturacak şekilde gününüze devam edebilirsiniz.

Unutmayın, 5 dakikada tamamıyla farklı bir “siz” yaratmak yine “sizin” elinizde…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam