Yoga + Astroloji = Yogastroloji

Yoga bir din değildir ya da bir spor dalı da değildir.

Yoga kadim bilgidir.

En temelde “fark etmek” demektir. Kişi kendisini ve kendi dışındakileri fark eder, zihnini takip eder, meditasyon, nefes ve asana çalışmaları ile kendini terbiye eder ve dengede kalmayı öğrenir. En sonunda ise kendiyle ve evrenle bir olduğunu, içten gelen bir dürtüyle hisseder.

Yoga felsefesindeki fiziksel ve enerji bedenleri esası ile evrensel bir bütünlük ve denge olgusu günümüz kuantum fiziği ve “alan teorisi”nde maddenin aslında bir enerji formu olduğu ve tüm oluşumların birlikte bireyin/grubun psikolojik alanını oluşturduğu şeklinde karşılık bulur.  Yoga, zaman ve mekândan bağımsız bir bütünlükten bahseder.

Astroloji fal değildir. Sadece kehanet hiç değildir.

Astroloji kadim bilgidir.

yogastrology
Yoga ve astroloji hayatı anlamamıza yardımcı olmaktadır.

Gezegenlerin gökyüzündeki hareketlerine (NASA tarafından hazırlanan Ephemeris’ten faydalanılır) dayanarak, bireyin/toplumun potansiyeline ışık tutan bir “yol haritası”dır. Elementler, gezegenler, dişil/eril enerji esası ve doğadan faydalanır.

Yoga ve astroloji tarihten bu yana birbirinden faydalanan ve hayatı anlamamıza yardımcı olan iki formül olmuştur. Bu iki formül de insanın kendinin farkına varması, kendini geliştirmesi ve evrenle bütünlük haline gelmesi esasına dayanır. Geçmiş dönemlerde çoğu yogi, gelişmiş bir astroloji bilgisine sahip olmuştur (örn. Iyengar astrolojiye hakimdir). Yoganın fiziksel pratik esasına dayanan Hatha Yoga koluna göre “Ha” Güneş’le temsil edilen sıcak, yaratıcı, fiziksel tarafımızken, “Tha” Ay ile temsil edilen soğuk, kabullenen, sezgisel tarafımızdır, aynen astrolojide olduğu gibi.

İlgili yazı: Doğa ve hayvanlardan ilham alan yoga pozları

Öte yandan astrolojide her burcun ve gezegenin vücutta temsil ettiği fiziksel, enerjisel ve karakteristik alanlar vardır. Örneğin; Oğlak diş ve kemikleri temsil ederken, Koç baş bölgesini, Akrep cinsel organları temsil eder.

Her burcun güçlü ve zayıf yanlarından yola çıkarak tavsiye edilen bazı yoga pozları şöyledir*:

 • Öncü, atak ve savaşçı Koç burçları için sabırla hareket etmeyi öğrenmek esastır. Ayakta öne eğilme pozları tavsiye edilir.
 • Boğa için sabitlemek esastır. Artık bahar gelmiştir, bereketli, keyifli ve sakin bir dönemdir. Hiçbir şey için acele etmez. Boğalar bazen tüm dünyanın sorumluluğunu aldığını hissederler. Omuz ve boyun bölgesinde biriken stres ve enerjiyi salmak için İnek başı pozu, kedi pozu veya köprü pozları varyasyonları tavsiye edilir.
 • Bilgiyi toplayan, birleştiren ve dağıtan haberci İkizlerin en çok ihtiyacı olan şey, kararsızlığını yenmek ve dengede olmaktır. Bu nedenle iç ve dış denge gerektiren yan sopa pozları, köprü pozları ve göğsü yukarı açarak enerjiyi toplamayı sağlayan yukarı bakan köpek ya da kobra pozu tavsiye edilir.
 • Evcimen, anaç Yengeçler güven duygusunu çok önemserler. Fedakar ve korumacı olurlar. Doğum ve sonrasında bilinçaltımızda biriktirdiğimiz duygu ve devinimleri temsil ederler. Geçmişi bırakmayı, geleceğe güvenle hareket etmeyi ve özgür olmayı öğrenmelidirler. Güvenle teslim olmayı gerektiren çocuk pozu, kalbi açan yukarı bakan sopa pozu, dansçı pozu tavsiye edilir.
maxresdefault
Dansçı pozu
 • Güneş’in oğlu Aslan hayat merkezimizdir. Yaşamda kim olmayı seçtiğimizi anlatır. Alkışlanma, onaylanma ihtiyacını, ego ve kibri bir kenara bırakmayı öğrenmelidir. Özüne dönmek en büyük derslerinden biridir. Kedi pozu ya da yarım ay pozu gibi enerjinin merkezde toplanıp dağıtıldığı pozlar tavsiye edilir.
 • Çalışkan Başaklar, sorumluluk almayı, hizmet etmeyi ve her yaptığını mükemmel yapmayı severler. Önemsenme ihtiyaçlarını bir kenara bırakıp, sorumluluk almadan günlerini tamamlamayı deneyimlemelidirler. Balıkların (yarı) efendisi ya da üçgen dönme pozu gibi twist pozları tavsiye edilir.
 • Terazi denge ve ahenkle kurulan ilişkilerin burcudur. Uyum uğruna kendinden vazgeçmeden, verme-alma dengesini kurmayı öğrenmelidirler. Aynı anda köklenmeyi ve yükselmeyi getiren ağaç pozu, lordların dansı pozu tavsiye edilir.
 • Tutku, sır ve gizemlerin burcu olan Akrep, aynı zamanda değişim ve dönüşümün temsilcisidir. Küllerinden doğmayı temsil eder. Ölüm ve kaybetme korkusunu bırakarak özgürleşmeli, teslim olabilmelidir. Cinsel enerjisini sağlıklı şekilde kullanmayı öğrenmelidir. Pelvis kaslarının yoğun olarak kullanıldığı lotus pozu ile geniş açılı üçgen pozları tavsiye edilir. Ayrıca bırakmayı öğrenmek için shavasana güzel bir pratiktir.
lotus pozu
Lotus pozu
 • Enerjik, dışa dönük Yaylar bilgilenmekle ilgilidir. Özgürlük, büyütme ve abartma enerjisi verir. Hareketle ilintili olduğundan denge ve kalça açan pozlar tavsiye edilir. Savaşçı pozları, yüksek hamle pozu, kapı pozu pratik edilmelidir.
 • Dayanıklı, mücadeleci Oğlak, her daim zirveye tırmanmak ister. Sistem ve kuralların insanıdır, disiplinlidir. Yüksek dağlar yerine kendi iç zirvesine odaklanmayı, neşeyi hayatına taşımayı öğrenmelidir. Sandalye pozu, dağ pozu ve ağaç pozu tavsiye edilir. Açılmış kalp duruşu ile iç ve dış denge hedeflenmelidir.
 • Özgür, yaratıcı, asi Kovalar her yerde farklılığını ortaya koymak isterler. Lotus pozu, Kartal pozu ve Tek bacaklı güvercin pozları tavsiye edilir.
 • Zodyak’ın son burcu Balıklar, kendinden önceki tüm burçların bilgeliklerine sezgisel olarak sahiptir. Bitişi simgeler, bilinçaltı, rüyalar ve korkularla çok ilintilidir. Evrenle bütünleşme ihtiyacındadırlar. Bir yandan bireyselliğini net şekilde keşfetme ihtiyacı hissederler. Dünyayla olan bağlarını sağlamlaştırmak için güçlü topraklanma sağlayan balık pozu, kartal pozu ya da dağ pozu tavsiye edilir.
balık pozu
Balık pozu

Işıkla kalın,

Namaste.

Duygu Demir

*Pozlar ve açıklamaları için İpek Darga’nın Yıldızlarla Duruş ve Diane Booth Gilliam’ın Yogastrology kitaplarından faydalanılmıştır.

Duygu Demir
90’ların proje çocuklarından biriyken (Orta direk ailelerin, “iyi okullardan” mezun, “kurumsal” bir işi olan, evden işe işten eve giden çocuklardan...) dışarda aradığım mutluluğun, mutsuzluk ... Devam