Yiruma efsanesi: Hayatı akışına bırakabilme reçetesi

Hepimizin başına mutlaka gelmiştir: Canımız sıkılmıştır, yakın bir arkadaşımızla bir gerginlik yaşamışızdır ya da çok yoğun bir gün geçirmişizdir veya annemizle bir konuda anlaşamamışızdır. Hani deriz ya ‘’Sinirlerim tepeme çıktı’’ diye, işte tam da o anda dünya üstümüze üstümüze gelir.

pexels-photo-105857
Sinirli ve mutsuz olduğunuz anlarda olaylara uzaktan bakabilmek sağlıklı kararlar vermeniz adına size yardımcı olacaktır.

Aslında hepimiz bu anlarda, herhangi bir aksiyon almadan önce sakince meselelere uzaktan bakabilmeliyiz. Daha sonra üzüleceğimiz şeyler yapmamak ve o an gelen bu negatif duyguları içimizden boşaltabilmek için bazı metodlar kullanabiliriz.

Bunlardan en önemlisi müzik eşliğinde sakinleşmektir. Uzmanlar bu konuda farklı önerilerde bulunuyor: Özellikle su sesi; anne karnında olmayı, güvende olmayı ve sudan gelen huzuru yansıttığı için en çok önerilenler arasındadır. Yine doğa sesleri aynı şekilde en üst sıralarda yer alıyor.

İlgili yazı: Sakinleşmenize yardımcı olacak rahatlatıcı teknikler

Bambaşka bir dünyaya geçmenizi sağlayan adam: Yiruma

Şimdi benim sizlere önerime geliyoruz; ben bu noktada önüne geçilemez bir şekilde ‘’Yiruma’’ dinlerim. Kendisini Steve Jobs’un hayatını anlattığı sevgili kitabı sayesinde keşfettim. Eğer siz de henüz Yiruma ile karşılaşmadıysanız ve şu anda bu yazımı okuyorsanız, Yiruma sayesinde bambaşka bir dünyaya adım atmak üzeresiniz demektir.

yiruma-5218cc0f25cc6
Eğer zor zamanlarda sakinleşmek ve negatif enerjiden arınmak istiyorsanız Yiruma’nın mükemmel eserlerini dinleyebilirsiniz.

Yiruma, dünyaca tanınmış ve bugün konserleri için girdiğiniz sıranın sonu gelmeyen, dünya üzerinde verdiği her konserde solo performansı ile katılımcıları mest eden bir piyanist ve besteci. Kore asıllı olan Yiruma (gerçek adı Li Ruma), piyano çalmaya henüz beş yaşındayken başladı ve on yaşına geldiğinde eğitimi için Londra’ya gitti. Daha sonra kazandığı başarılar ile bugün dünyaca ünlü eserleri olan bir sanatçı haline geldi.

Yazımın sonunda sizi, başınıza her ne gelmiş olursa olsun sizi sakinleştirecek, bugüne ve bu zamana döndürecek, negatif enerjinizi ve duygularınızı çekip alıverecek, sizin için ‘’zamanı durduracak’’ ve yaşadığınız sürece duyabileceğiniz en muhteşem bestelerden bir tanesi olan Yiruma’nın  (en tanınan eserlerinden) ‘’River Flows in You’’ (Nehir İçine Akıyor) eseri ile başbaşa bırakıyorum.

Yiruma, (이루마) – River Flows in You

Başınıza her ne gelirse gelsin, hayat size doğru akıyor, siz sadece akışa izin verin, akışla bir olun; unutmayın nehir içinize akıyor…

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam