Yılın en şanslı ayı: Mayıs 2024 ve astrolojik olarak Hıdırellez

2024 yılı oldukça zorlayıcı göksel görünümlere sahip bir yıl. Tutulmalar, gezegen geçişleri, retrolar derken 2024 yılına sert bir giriş yaptık. Yıla zorlayıcı etkilerle devam edecek olsak da, Mayıs ayı rahat bir nefes almak için güzel alanlar yaratacak.

Mayıs ayı denince ilk aklımıza gelen doğanın ve tabiatın canlandığı, bizlere baharın geldiğini müjdeleyen Hıdırellez günü.

Hıdırellez, darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür ve kutlanır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk dilinde Hıdırellez şeklini almıştır.

Hızır ve İlyas ölümsüzlüğe kavuşmuş, bolluğu, bereketi simgeleyen kişiler olduğu için ayaklarını bastıkları yerin yeşerdiğine, bereketlendiğine inanılır.

Mitolojik olarak Hıdırellez aynı zamanda tabiatın ve mevsimlerin ortaya çıktığı, bereketin ve tarımın tanrısı Demeter ile de bağlantısı vardır.

Tıpkı Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluşması gibi Demeter de bahar gelince kızı Persephone ile yeryüzünde buluşur, bu buluşma ile tabiat canlanır, bahar gelir…

Hıdrellez geleneği bahar bayramı niteliğinde kutlanan Orta Asya kültürü (Şamanizm), eski Anadolu kültürü (bolluk-bereket törenleri, ölümsüzlük), İslâm kültürü (Hızır İlyas motifi) ve Ortak Balkan Kültürü ile beslenmiş zengin kültür değerlerinin oluştuğu bir şenlik tören ve bayramdır.

Hıdırellez Ruz-ı hızır (hızır günü) olarak bilinir ve miladi takvime göre her yıl Mayıs ayının 6.günü Hıdırellez olarak kutlanır.

Rumi takvime göre ise 23 Nisan Hıdırellez günüdür. Ezoterik astroloji olarak baktığımızda baharın gelişi Güneş’in Boğa burcuna geçmesi ile meydana gelir. 23 Nisan tarihinde Sirius yıldızı kuzey yarım küreden görülmeye başlanır. Bu aslında Sirius’un doğuşudur… Sirius’un doğuşundan sonra Boğa burcundaki ilk yeni aydan 1 gece sonrası Hıdırellez günü olarak kabul edilir.

Astrolojik olarak gökyüzünde gezegenler her sene aynı günde aynı noktada bulunmaz. Baharın gelişini müjdeleyen Boğa burcu yeni Ay’ından sonraki gün Hıdırellez olarak kabul edilir.

2024 yılındaki Boğa yeni ayı 8 mayıs tarihinde 18° Boğa burcunda gerçekleşecek. Astrolojik olarak Boğa yeni ayından 1 gün sonrası yani 9 Mayıs’ı, 10 Mayıs’a bağlayan gece Hıdırellez’i işaret eder.

8 Mayıs tarihinde gerçekleşecek olan Yeni Ay’da yönetici Venüs Schedir sabit yıldızı etkisinde. Schedir sabit yıldızı Boğa burcunun şanslı sabit yıldızlarından. Hıdırellez in ruhunu yansıtan gül semboliği, pembe renk ve yeşille ilgili. Aşkla özdeşleştirilen, sorunları çözen, dünyevi ve uhrevi hayat arasında bir köprü görevi gören, manevi arınma olanağı veren etkilere sahip. Yeni Ay’ın olumlu enerjilere sahip olması bu seneki hıdırellez’in oldukça şanslı etkilere sahip olduğuna dikkat çekiyor.

19 Mayıs tarihinde ise Jüpiter ve Güneş boğa burcunda kavuşuyor. Yılın en şanslı günü olarak bilinen yusufçuk günü. Güneş ve Jüpiter yılda bir kere kavuşur ve bu günler şanslı yusufçuk günleri olarak bilinir. Yusufçuk semboliği güç, dönüşüm, genişleme, bolluk ve şan’ın sembolüdür.

Mayıs ayı, 8 Mayıs şanslı boğa Yeni Ayı ve yılın en şanslı gününü simgeleyen Güneş Jüpiter kavuşumunu içinde barındıran, şansın ve fırsatların hiç beklenmedik zamanlarda karşımıza çıkacağı bir ay enerjisine sahip.

Mayıs ayını iyi değerlendirmek, akılla verilen kararlarda sağlam adımlar atmak ilerlemek ve genişlemek konusunda destek verir.

Doğum haritasında toprak ve su vurgusu olanlar; Boğa, Başak, Oğlak, Yengeç ve Balık burçları için hiç beklenmedik şans ve fırsatlar getirebilir. 6 Mayıs’ta geleneksel Hıdırellez kutlamalarını yapın ancak bu tarihleri de es geçmeyin derim…

Mayıs Ay ı hayallerinizin de ötesinde güzellikler getirsin. Hızır dualarınızı kabul etsin! Uğurlu Yusufçuk günleri hepinize şans getirsin…

İlginizi çekebilir: 8 Nisan Koç burcundaki güneş tutulması

Çimen Halitoğlu Çakır Karma Astrolog
1985 Van doğumluyum. Lisans eğitimimi Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesinde 2011 senesinde tamamladım. Üniversite sonrası Turizm-Otel/Cafe-Restaurant işletmeciliği gibi alanlarda hizmet verdim. Yaşamı ve varoluşu sorgulamam ... Devam